GüncelGündem

Ukraynalı sağlık ekipleri cephede yaralanan askerlerin hayatını kurtarmak için zor şartlarda görevde

Paylaş:

DONETSK (AA) – Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle cephe hattında veya ön cepheye yakın yerlerde kurulan “stabilizasyon noktalarında”, yaralanan Ukraynalı askerlere ilk yardım sağlanıyor.

Cephedeki bu tür sağlık merkezlerinde, çatışmalarda yaralanan askerlerin hayatta kalması için mücadele veriliyor.

Cephede görevli sağlık ekipleri hava ve topçu saldırıların altında görev yapıyor

AA ekibi özel izinle, şiddetli çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesinde cephe hattında bulunan stabilizasyon noktasındaki sağlık ekiplerinin günlük yaşamını ve çalışmalarını görüntüledi.

Söz konusu bölgedeki sağlık çalışanları oldukça zor koşullarda görevlerini yerine getiriyor.

Savaştan dolayı altyapının yerle bir olduğu ve elektriğin bulunmadığı benzer noktalarda faaliyetler özel aküler ve jeneratör desteğiyle sürdürülüyor.

Elektrik, genelde tıbbi cihazların çalışması için yeterli olurken, stabilizasyon noktasındaki odalar ancak odun sobalarıyla ısıtılabiliyor.

Ukrayna genelinde havalar çok soğuduğu için stabilizasyon merkezinde kalan sağlık personeli ısınmak için uyku tulumlarını kullanıyor.

Hafif veya ağır yaralı askerler ile, yakın bölgede saldırı nedeniyle yaralanan sivillere de sağlık hizmeti verilen stabilizasyon noktasında görevli ekipler 24 saat boyunca vardiyalı çalışıyor.

Yoğun topçu ve hava saldırıları nedeniyle güvenlik için kapalı alanda yer alan stabilizasyon noktasında patlama sesleri net şekilde duyuluyor.

Stabilizasyon noktasında mecbur kalınca ampütasyon ameliyatı bile yapılıyor

Cephe hattındaki stabilizasyon noktasını yöneten “Winston” kod adlı 27 yaşındaki pratisyen hekim, AA muhabirine çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Winston, yaralı asker veya sivillerin yanı sıra bronşit, zatürre ve diğer hastalıkları olanlara da tedavi uyguladıklarını anlatarak, “Ekibimle beraber ordumuza ilk yardım sağlıyoruz. Sivilleri de kabul ediyoruz.” dedi.

Cephede ağır yaralanan askerlerin hayatta kalabilmesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getiren Winston, şu ifadeleri kullandı:

“Çok ağır yaralılar da getiriliyor. Onların durumunu stabilize etmek için çalışıyoruz, gerekirse kan bile veriyoruz. Ekibimiz cerrah ve anestezi uzmanlarından oluşmaktadır. Hastaları, durumu stabil hale geldikten sonra hastaneye gönderiyoruz. Uzuvların kurtarılmasının mümkün olmadığı ve hemen ampütasyon yapılması gereken durumlar da var.”

Bir yaralı asker veya sivilin hayatta kalabilmesi için stabilizasyon merkezine getirilmesinin önemine dikkati çeken Winston, “Önemli olan yaralıların bir an önce bize ulaştırılmasıdır. Sağlık bölüğü komutanımız tüm bunlarla çok ilgileniyor, bize ihtiyacımız olan her şeyi sağlıyor.” dedi.

Winston, sağlık ekibindeki herkesin oldukça tehlikeli, saldırı altında bulunan noktalarda görev yaptığına işaret ederek, “Elbette fiziksel ve zihinsel olarak bu şartlarda görev yapmak zor ama ekipte birbirimize cesaret vermeye çalışıyoruz. Bu yolu, bu hayatı kendimiz seçtik.” ifadesini kullandı.

Savaşın ilk gününden beri anestezi uzmanı olarak cephede görev yapıyor

Savaşın başından beri cephede sağlık çalışanı olarak görev yapan 22 yaşındaki Valeria ise stabilizasyon merkezinde anestezi uzmanı olarak görev yaptığını ifade etti.

Savaşın sürdüğü sıcak noktalarda anestezi uzmanlarının çalışmasının son derece önemli olduğunu belirten Valeria, “Bir cerrahın ameliyat yapabilmesine en önemli desteklerden birini sağladığımız için anestezi uzmanlığının çok mühim mesleklerden biri olduğuna inanıyorum çünkü cerrahlar biz olmadan hiçbir şey yapamaz.” dedi.

Güvenlik nedeniyle soyadını belirtmeyen Valeria, mermi ve füzelerin hedefinde görev yapmalarına rağmen her zaman pozitif davranmaya çalıştıklarını, böylece durumu ağır yaralılara da destek verdiklerini kaydetti.

Muhabir: Davit Kachkachishvili

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu