GüncelGündem

Uluslararası toplum UCM Savcısı’nın yakalama talebi karşısında samimiyet testinden geçiyor

Paylaş:

LAHEY (AA) – Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” çıkarılması için yaptığı başvuruya Batılı ülkelerden farklı tepkiler gelirken ABD ve İngiltere gibi ülkelerin UCM’ye eleştirileri, uluslararası toplumun samimiyet testinden geçtiğini gösteriyor.

Başsavcı Han; Netanyahu, Gallant ve üç Filistinli yetkili hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul sebepler bulunduğu gerekçesiyle Mahkemeden yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

UCM’nin 17 Mart 2023’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında aldığı ve Başsavcı Han’ın 20 Mayıs 2024’te İsrailli yetkililer için yakalama kararı başvuruları karşısında uluslararası toplumun göstereceği tutum, aynı zamanda bir samimiyet testinden geçildiğini gösteriyor.

ABD ve İngiltere, Netanyahu ve Gallant hakkındaki yakalama kararı çıkarılması talebine şiddetle karşı çıkarken Putin hakkındaki yakalama kararında Mahkemeye verdikleri destekle dikkati çekiyor.

İsrail, ABD ve İngiltere’den UCM’ye tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu, yakalama kararı başvurusunun, “üniversite kampüslerinden UCM’ye taşınan yeni bir antisemitizm örneği” olduğunu öne sürerken Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da Han’ın yakalama kararı talebiyle “ölçüyü aştığını” ve “uluslararası yargı sisteminin çöküş tehlikesiyle karşı karşıya” olduğunu savundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz yaptığı açıklamada, tutuklama emri çıkarılması başvurusuna karşı Bakanlık bünyesinde özel bir komite kurulduğunu belirtirken bunun “sonsuza kadar hatırlanacak tarihi bir ayıp” olduğunu iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Gallant da UCM Başsavcısı Han’ın, Netanyahu ve kendisi hakkında yakalama kararı başvurusunun ardından “Mahkemenin otoritesini tanımadıklarını” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, yakalama kararı başvurusunu “utanç verici” olarak nitelendirirken Dışişleri Bakanı Antony Blinken da kararı temelden reddettiklerini vurguladı.

Öte yandan Biden, “açıkça savaş suçu işlediğini” belirttiği Putin hakkında UCM’nin verdiği yakalama kararının “haklı” olduğunu belirtirken Blinken, tüm UCM üyesi ülkeleri, bu kararı uygulamaya çağırmıştı.

İngiliz basınındaki haberlere göre, Başbakan Rishi Sunak’ın sözcüsü, Netanyahu için çıkarılan yakalama kararına ilişkin “Bu eylem, çatışmaların durması, rehinelerin kurtarılması ya da insani yardımın ulaştırılması konusunda yardımcı olmuyor.” dedi.

Buna karşın dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Putin hakkındaki yakalama kararı için “UCM’nin bağımsız adımını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, X’teki açıklamasında UCM’nin bağımsızlığına tamamen saygı duyduklarını ancak Netanyahu ve Galant hakkında Hamas lideriyle aynı anda yakalama kararı istenmesini “anlaşılır olmayan bir durum” gördüklerini ifade etti.

Buna karşın Adalet Bakanı Alma Zadic, Putin hakkındaki yakalama kararını desteklediklerini ifade ederek Putin aleyhine yürütülen davada UCM’yi destekleyeceklerini aktarmıştı.

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Netanyahu ve Gallant hakkında, Filistinli üç liderle birlikte yakalama emri çıkarılması yönündeki talebi “dehşet verici ve kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdi ancak UCM’nin, Putin hakkında verilen yakalama kararını da içeren çabalarını tamamen desteklediklerini ifade etmişti.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, Han’ın Netanyahu hakkındaki talebini “saçma ve utanç verici” olarak nitelendirirken Latin Amerika ülkesi Paraguay, Netanyahu ve Gallant için talep edilen yakalama kararını eleştirdi.

– AB üyeleri, UCM’ye saygı göstereceğini açıklamakla yetindi

Öte yandan, başta Avrupa Birliği (AB) üyesi olanlar olmak üzere çok sayıda ülke, Netanyahu ve Gallant ile ilgili karara ilişkin doğrudan yorum yapmak yerine, UCM’nin bağımsızlığına saygı göstereceklerini belirtmekle yetiniyor.

Putin hakkındaki yakalama kararına açıkça destek veren AB üyesi bazı ülkelerin ise Netanyahu ve Gallant hakkındaki talep karşısında sessiz kalmayı tercih ettiği görülüyor.

Almanya Dışişleri’nden yapılan açıklamada, UCM’nin bağımsızlığına ve işleyişine saygı duyduklarını belirtmesine karşın Hamas liderleri ve İsrailli yetkili hakkında yakalama kararının aynı başvuruda yapılmasının “yanlış bir denklem izlenimi” oluşturduğunu ifade edildi.

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, Putin hakkındaki karar için “Bu, bir kararlılık işaretidir. Uluslararası hukuku ihlal eden herkes bunun hesabını vermelidir.” diyerek bu kararı uygulama yükümlülüklerinin olduğunu anlatmıştı.

İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, UCM Savcısının yakalama emri başvurusunu not ettiğini belirterek “UCM’nin bağımsızlığına ve tarafsızlığına saygı duymamız hayati önem taşımaktadır. İrlanda UCM ve yetkililerine yönelik son tehditleri kınıyor.” ifadelerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından Han’ın talebine ilişkin yapılan açıklamada, “Fransa, UCM’nin bağımsızlığını ve her durumda cezasızlıkla mücadeleyi desteklemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer şekilde, İspanya Dışişleri Bakanlığının X’teki açıklamasında, “Mahkemenin bağımsızlığına ve tarafsızlığına olan bağlılığını yinelediğini” ve UCM’nin “özgürce ve müdahale olmaksızın” çalışmalarını yürütebilmesi gerektiğini vurguladı.

İsviçre’nin BM temsilci Pascale Baeriswyl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki konuşmasında, Han’ın yakalama emri talep etmesini not ettiklerini belirterek, Mahkemeye tam destek verilmesi ve bağımsızlığına saygı gösterilmesinin önemini vurguladı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen de Han’ın talep ettiği yakalama kararını not ettiklerini, UCM’nin bağımsızlığı konusundan dikkatli davranacaklarını dile getirdi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, UCM’nin Netanyahu ve Gallant hakkında “yakalama kararı” başvurusunda bulunmasını yerel basına değerlendirdi. UCM tarafından tutuklama emri çıkarılması ve Norveç topraklarına gelmeleri halinde Netanyahu ve Gallant’ı tutuklamak zorunda kalacaklarına işaret eden Eide, aynı prosedürün UCM’nin haklarında yakalama kararı başvurusunda bulunan Hamas lideri için de geçerli olacağını ifade etti.

Avustralya Dışişlerinden bir yetkili, UCM’ye ve yürüttüğü önemli göreve saygı gösterdiklerini belirtti.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Han’ın yakalama talebine ilişkin gazetecilerin sorusunu, “UCM’nin ve dolayısıyla da sürecin bağımsızlığına saygı duyuyoruz ve yakından takip ediyoruz.” diye yanıtladı.

Şili Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Şili’nin, UCM Başsavcısının yakalama kararı talebini not ettiği belirtilerek tüm devletler UCM Başsavcısının çalışmalarını desteklemeye ve soruşturmada işbirliğine davet edildi.

Destek veren ülkeler

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Han’ın talebini, adaletin sağlanması için olumlu bir adım gördüklerini ve UCM’yi destekleyeceklerini kaydederek “Gazze’de işlenen suçlar, failleri kim olursa olsun en üst düzeyde kovuşturulmalıdır.” ifadesini kullandı.

Slovenya Dışişleri Bakanlığının X’teki paylaşımında, Netanyahu ve Gallant hakkındaki talebin olumlu karşılandığı belirtilerek “Slovenya UCM’nin sadık bir destekçisidir ve Filistin’deki durumun soruşturulmasında kaydedilen bu ilerlemeyi memnuniyetle karşılamaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Dairesi, Güney Afrika’nın Netanyahu ve Gallant hakkındaki talebinin olumlu karşılandığı belirtti.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Han’ın talebini olumlu karşıladıklarını belirterek “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelendirdi. Petro, Mahkemenin, Han’ın yakalama kararı talebini kabul edeceğine inandığını kaydetti.

Maldivler Devlet Başkanı Muhammed Muizzui Netanyahu ve Gallant hakkındaki girişimi “memnuniyetle karşıladıklarını” vurguladı. Muizzui, X’teki paylaşımında “İşgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işleyenler sorumlu tutulmalıdır.” ifadesini kullandı.

Umman Dışişleri Bakanı Bedir bin Hamed el-Busaidi, Han’ın talebinin olumlu karşılandığını açıklarken Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi de UCM’nin çabalarına saygı gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, İsrailli yetkililer hakkındaki talebin son derece mantıklı olduğunu ve Mahkemenin geç kaldığını belirterek “En başta bunu yapmaları gerekirdi.” dedi.

Netanyahu ve Putin için yakalama kararı

UCM Başsavcısı Kerim Han, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant hakkında “yakalama kararı” çıkarılması başvurusu yaptığını bildirmişti.

UCM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Han, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant’a ilaveten Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının lideri Muhammed ed-Dayf hakkında “yakalama kararı” başvurusunda bulunmuştu.

UCM, Ukrayna’da işlenen suçlara ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Mart 2023’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında “savaş suçu” gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldığını duyurmuştu.

Muhabir: Selman Aksünger

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu