Ümit Zileli: ‘Gericilik iyice kurumsallaştı’

Korkusuz yazarı Ümit Zileli, AKP’nin geçmiş yıllarda yaptığı dindarlaştırma örneklerine değinerek, ”Beş yıl sonra bugün gericilik iyice kurumsallaştı; her türden bağnazlık, taciz, laik ve ilerici herkese, her şeye düşmanlık, saldırı açıkça yapılmaya başlandı… Öğretmen kılığında gezinen bazı ruh hastaları, sapık fikirlerini açıkça yazmaya anlatmaya başladılar” yorumunu yaptı.

Zileli’nin ‘Örümcek Kafa’ isimli yazısından bölümler şu şekilde:

Dünyaca ünlü İsviçre masal kahramanı Heidi’nin babaannesini tesettüre soktuklarında söylemiştim:

–Bu daha başlangıç, daha neler göreceğiz, neler!..
Gördük! Şeytanın bile aklına gelmeyecek cinliği Çankaya Timur İlköğretim Okulu’nda Din ve Ahlak Kültürü dersi için hazırlanan sınav kağıdına sokuşturuverdiler:
–Dünya çocuklarının sevgilisi Spiderman, yani “Örümcek Adam” a namaz kıldırdılar!..
Seccadenin üzerinde namaza duran Örümcek Adam’ın hemen üzerine de o yazıyı özenle yerleştirdiler:
–Namaz öğreniyorum…
Aslında maksat namaz, din eğitimi filan değil tabii, çok önceleri söylemişlerdi, “ağaç yaşken eğilir” diye… Minnacık çocukların beynini sevdikleri kahramanlar üzerinden ele geçirecek, robotlaştıracak böylesine “dahiyane” bir yöntemi tasarlayanlar, daha ne gibi müthiş “projelere” imza atar diye düşünüyordum ki, onu da gördüm:
-Dişi penguenlere başörtüsü taktılar, iyi mi?!..
İlkokul birinci sınıflar için hazırlanan “Paytak Penguenler ile Tanışalım” isimli hikaye kitabındaki tüm dişi penguenler tesettüre sokuldu… Maltepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayla Oktay’ın açıklamasına bakalım:
–Küçük yaşta her şey bilinç altına yerleşir. Bu görseller de çocukların aklında kalacak. Böylece ilerde tesettüre daha yatkın olacak…
Dahiyane değil mi?!..

“İçkici manyaklarla evlenirseniz böyle olur!”

Dört bir koldan bastırıyorlar…
Afyonkarahisar valisi sıfatlı muhterem, bir süre önce kentte içkiyi yasaklamıştı, gerekçe gayet masumdu:
–Gençleri kötülüklerden korumak!..
Ehh belediye başkanı muhterem geri kalır mı, o da kadınları kötülüklerden ırak tutmak için tuttu “kadınlara özel” hem de ücretsiz otobüs uygulaması başlattı, tabii ki erkeklere yasak.. Gerekçe ne peki?
-Araçlardaki aşırı yoğunluk nedeniyle yaşanan hırsızlık ve ahlak dışı olayların artması…
Şahane değil mi?!..
Bir başka muhterem zat, Mardin Valisi de, Dünya Kadınlar gününde, aldı kadınları karşısına öğüt verdi:
-Bayana şiddet gösterenler oluyor. Baştan siz de evleneceğiniz erkeği iyi seçin, psikolojisini iyi ölçün. Böyle içkici, kumarcı vesaire manyaklarla evlenirseniz böyle olur…
Gençlik ve Diyanet pardon Spor Bakanı sıfatlı muhteremin başında bulunduğu bakanlık ise Maşallah spor dışı her türlü işlemi başarıyla yerine getiriyor!.. Gençlik kamplarını ve Gençlik Treni projesini kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı düzenleyerek, çocukları olası bir “ahlak faciasına” sürüklenmekten kurtaran bakanlık, şimdi de Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte “yurtlara Kuran kursu” projesini başlattı…
-Muhteşem değil mi?!..

Yazının devamı için tıklayınız…

Jurnalci.com