”Üniversiteler senin babanın malı mı?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afrin harekatını protesto eden Boğaziçili öğrencileri hedef alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi: “Sen kimsin de okutmayacaksın. Üniversiteler senin babanın malı mı?

‘Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin kent merkezine girilmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci lokma dağıtmıştı. Başka bir grup öğrenci de “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, lokum dağıtanlara saldırdığını söylediği öğrencileri, “Bu vatan haini, terörist gençlere, bu üniversitelerde okuma hakkını vermeyeceğiz” sözleriyle hedef almıştı.

Polis 22 Mart günü gözaltılara başlamış, bugüne kadar 11 öğrencinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci Afrin için lokum dağıtıyor, başımızın üzerinde yeri var. Üniversiteler bilgi yuvalarıdır ama üniversitelerde şiddet olmaz. Üniversiteyi şiddete teslim ederseniz üniversite bilgi üretmez. Lokum dağıtanlara müdahaleyi asla ve asla doğru bulmuyoruz. Burada yapılacak iş üniversite yönetiminindir. Olaya müdahale eder. Koltukta oturan zat doğrudan müdahale ediyor. ‘Sizi üniversitede okutmayacağım’ diyor. Sen kimsin ya. Kimsin de okutmayacaksın. Üniversiteler senin babanın malı mı? Anayasa madde 42 ‘Kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz’ diyor. Beyefendi ‘Benim anayasa’ diyor. Kulağından tutacak mı? Bu ülkenin kadınları 2019’da seni kulağından tutup aşağı indirecekler. Devletin tepesinden üniversiteler dizayn edilmez. Pinochet, Hitler, Mussolini yapıyordu. Özendiysen o ayrı bir şey çık açık açık söyle.”

Jurnalci.com