GüncelGündem

Üniversitenin hesaplarında 27, 6 milyon TL’lik kusur

Paylaş:

Sayıştay Başkanlığı, 2022 yılı Akdeniz Üniversitesi Kontrol Raporu’nu yayınladı. Raporda, hurda satışı yapıldığı lakin kayıtlara geçilmediği belirtildi.

Sayıştay denetçileri tarafından hazırlanan raporda  şu tabirleri yer verildi;

“Elden çıkarılacak stoklar ve maddi duran varlıklar hesabının doğruyu yansıtmaması kamu yönetimince yürütülen hurda süreçleri incelendiğinde hem yıl içinde hurdaya ayrılan kimi taşınırların ilgili hesaplarda takip edilmediği hem de hurdaya ayrılarak satışı yapılan taşınırların kayıtlardan düşülmediği anlaşılmıştır.

Hurdaya ayrılan kimi taşınırların kayıtlı kıymetleri üzerinden ilgili hesaplara kaydedilmemesi kırılma, bozulma yahut eskime üzere nedenlerle kullanılamayacak yahut tüketilemeyecek hale gelenler ile kullanılma imkanını yitiren maddi duran varlıkların ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabına’ aktarılması gerekirken aktarılmadığı ve kayıtlardan çıkarıldığı görülmüştür.

HESABA AKTARILMADAN KAYITLARDAN ÇIKARILDI

Yapılan incelenmelerde; kırılma, bozulma yahut eskime üzere nedenlerle kullanılamayacak hale gelenler ile kullanılma imkanını yitiren toplam 2 milyon 812 bin 001,31 TL kayıtlı bedeli olan maddi duran varlıkların ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabına’ aktarılmadan kayıtlardan çıkarıldığı tespit edilmiştir.

TEK KALEMDE 2 MİLYON 812 BİN TL’LİK HATA

Maddi duran varlıklardan çıkarılan materyallerin ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabına’ borç, ‘Birikmiş Amortismanlar Hesabına’ alacak kaydedilmemesi bu hesaplarda 2.812.001,31 TL’lik kusura sebep olmuştur.

HALEN VARLIK OLARAK GÖZÜKÜYOR

Hurdaya ayrılarak satışı yapılan taşınırların kayıtlardan düşülmemesi Kamu yönetimince hurdaya ayrılarak satışı yapılan taşınırların kayıtlardan düşülmediği görülmüştür.

Yapılan kontrollerde, Kamu Yönetimi tarafından 2022 yılı içerisinde 80.080 kg hurdanın 138.360,28 TL karşılığında satılmasına karşın satış sonucu elde edilen fiyatın yalnızca gelir kaydının yapıldığı, ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabı’ ve ‘Birikmiş Amortismanlar Hesabı’ndan çıkış kayıtlarının ise yapılmadığı görülmüştür.

Dolayısıyla, üniversitenin 2022 yılı bilançosunun etkin tarafında kayıtlı duran varlıkları içerisinde satışı yapılarak elden çıkarılanlar bulunduğu halde bunların hala varlık olarak gözükmeye devam ettiği anlaşılmıştır.

KAYITLARDAN DÜŞECEK

Ayrıca Hurda gereçlerin kaydının yapıldığı ‘Elden Çıkarılacak Stoklar ve Maddi Duran Varlıklar Hesabı’ bilançoda 27.636.301,66 TL gözükmektedir. Bunun sebebi ise, Kamu T.C. Sayıştay Başkanlığı Akdeniz Üniversitesi 2022 Yılı Sayıştay Düzenlilik Kontrol Raporu yönetimin geçmiş yıllarda da satılan hurda gereçlerin kelam konusu hesaplardan çıkışlarının yapılmamasıdır. Kamu yönetimi bulguya katıldığını belirtmiş olup kelam konusu konuların düzeltilmesine ait süreçlere başlanılacağı tabir edilmiştir. Bu prestijle mali tabloların tam ve hakikat bilgi üretebilmesi için yönetimin satılmak suretiyle rastgele bir tasarruf imkânı kalmamış olan taşınırları muhasebe kayıtlarından çıkarması gerekmektedir”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu