Bilim - TeknolojiGüncel

Uzaya gönderilen araçta Türk atasözü ve Orhan Pamuk’tan sözler

Dünya'dan 20 mesajın taşındığı uzay gemisinde iki mesajın Türkiye bağlantılı olması dikkat çekti

Paylaş:

NASA’nın Jüpiter’e gönderdiği uzay aracı Lucy’ye insanlığa ve Dünya’da yaşama dair anlamlı mesajlar içeren plakalar yerleştirildi.

Independent Türkçe’deki habere göre 16 Ekim’de fırlatılan araçta, 2006’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Orhan Pamuk’un sözlerine Türkçeyle yer verildi:

Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Şimdi bizden kalanlar bu istekler ve bu kelimeler. Huzur, rüyalar, uyku ve öpüşler vardı. İnsanlar, meyveler, kağıtlar ve kalemler de vardı. Çünkü hiçbir şey hayat kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç. Evet, tabii, tek teselli yazı hariç.

Uzaya Türk atasözü

Atlas V roketiyle fırlatılan araçtaki plakada, ABD’li şair Billy Colins’in ağzından bir Türk atasözü yer alıyor. “Ağaca balta vurmuşlar ‘sapı bendendir’ demiş” atasözünün İngilizce olarak bulunuyor.

Uzaya Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan gönderilen Lucy’e İngiltereli rock grubu The Beatles’ın vokalisti John Lennon’ın sözleri de yerleştirildi:

Hepimiz parlıyoruz… Ay, yıldızlar ve Güneş gibi.

Alıntılar 20 kişiden

Uzay aracının üzerindeki plakadaysa edebiyatçılardan, bilim insanlarından, aktivistlerden ve sanatçılardan alıntılar yer aldı. Lucy’de 20 farklı kişilerden alıntılar bulunuyor.

lucy-nasa.jpg

ABD’li papaz ve yurttaş hakları hareketi önderi Martin Luther King’in “Tarihi yaratanlar biz değiliz. Bizler tarih tarafından yaratılırız.” ifadelerinin de yerleştirildiği plakada, Kozmos belgeseliyle de bilinen ABD’li gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan’ın şu sözleri de yer alıyor:

Meraktan güç alan, temel önemdeki bilimi kesmek, tohumu yemeye benzer. Bir sonraki kışa biraz daha yiyecek kadar bulabiliriz. Fakta sonra biz ve çocuklarımızın gelecek kışları da geçirmesini sağlamak için ne ekeceğiz?

Astroitleri inceleyecek

Enerjisini yakıt ve güneş enerjisi panellerinden sağlayan ve uzunluğu 14 metreyi geçen araç, Jüpiter’in etrafındaki Truva asteroitlerini inceleyecek.

Görev süresince 6,5 milyar kilometrelik mesafe kat etmesi planlanan Lucy’nin, Truva asteroitlerine ilk kez 2025’te yaklaşması bekleniyor.

Bilim insanları, uzay aracının incelemeleri sonucunda Güneş Sistemi’nin erken evrimi hakkında önemli ipuçları bulabileceğine inanıyor.

981 milyon dolar (yaklaşık 9 milyar lira) bütçe ayrılan projede Lucy, 12 yılda en az 8 asteroiti ziyaret edecek.

Uzay aracı ismini insanın kalıntıları bulunan en eski atasından alıyor. 1974’te bugünkü Etiyopya’da bulunan ve yaklaşık 3,2 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen primat Lucy, Australopithecus afarensis türünden yetişkin bir dişiydi.

Söz konusu primat da ismini The Beatles’ın “Lucy in the Sky with Diamonds (Lucy Gökyüzünde Elmaslarla)” sözlerini içeren 1967 tarihli ünlü şarkısından almıştı.

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu