GüncelGündem

Uzmanı ‘Eli kulağında, büyük bir sarsıntı olabilir’ dedi, 7 ili uyardı!

Paylaş:

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde uzmanlar, 3 fay sınırının kesiştiği ve geçmiş periyotlarda yıkıcı sarsıntıların yaşandığı Bingöl’e dikkat çekti.

Bingöl Üniversitesi Güç, Etraf ve Doğal Afet Araştırma Merkezi Müdürü, İnşaat Mühendisliği Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Kenan Akbayram, incelemelerinde, Bingöl’de zelzele riskinin her vakit var olacağını söyledi.

Kentte 30 yıllık ortalarla yıkıcı zelzelelerin yaşandığını söz eden Akbayram, şöyle konuştu:

*Bingöl çok fazla fayın bir ortaya geldiği bir bölgedir. Burada üç tane değerli fay sınırı var. Bunlardan biri Doğu Anadolu fay zonu, başkaları kuzey Anadolu ve Varto fay zonlarıdır.

*Bunun dışında, Doğu Anadolu ile Kuzey Anadolu fay zonu ortasındaki bölgede oluşmuş bir sürü fay var. Bingöl, bu yüzden birçok zelzele tehlikesi taşıyor.

*Bingöl 1971 ve 2003 yıllarında iki büyük yıkıcı sarsıntı yaşadı. Bu zelzelelerde önemli can ve mal kaybı oldu. Bingöl’de 30 yılda bir yıkıcı bir sarsıntı oluyor.

‘250 YILLIK, ELİ KULAĞINDA SARSINTI OLABİLİR’

Yedisu fay zonunun zelzele tekrarlama aralığının, Kuzey Anadolu Fay zonu ile tıpkı olduğunu tabir eden Akbayram, şöyle konuştu:

*Türkiye’nin genelinde de faylar harekete geçti, diyebiliriz. Bunun değerli bir nedeni, 2 tane büyük sarsıntının, Doğu Anadolu fay zonunun Kahramanmaraş ile Malatya güneyi ile Hatay ortasındaki kesişiminin kırılmış olmasıdır.

*Bunun dışında, Malatya’dan batı istikametine yanlışsız öbür bir fayın kırılmış olması ve bunların çok büyük sarsıntılarla kırılmış olması, yani 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük sarsıntıyla kırılmış olmasıdır.

*Anadolu bloğunun çabucak hemen her yerindeki faylarda, küçük ve orta seviyede sarsıntıların oluşmasına neden oldu.

*Aynı halde bizde de yani Bingöl’de de faal faylar değişti. Natürel bu aktivite bir müddet sonra tahminen duracaktır fakat Bingöl’ün kendine ilişkin tehlikeleri var. Yedisu fay zorunda, çok uzun müddettir zelzele bekliyoruz.

*Yedisu zelzelesi en son 1784 yılında gerçekleşmiş. Bunun üzerine 250 yıl koymamız gerekiyor. Zira Kuzey Anadolu fay zonuna ilişkin olan Yedisu fay zonunda sarsıntı tekrarlanma aralığı Kuzey Anadolu fay zonu ile tıpkı.

*Yani sarsıntı tekrarlanma aralığını düşündüğümüz vakit 250 yıllık, eli kulağında büyük bir zelzele olabilir.

‘DEPREM OLACAK, KIYMETLİ OLAN MÜHENDİSLİK OLARAK HAZIR MIYIZ?’

Yedisu fayında oluşacak büyük sarsıntıda en az 7 ilin etkileneceğini belirten Akbayram, şunları söyledi:

*Erzurum, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Muş, Erzincan ve Tunceli bu vilayetlerin etkileneceği kesin lakin hangi oranda etkilenecek? Kentin hazırlanıp hazırlanmadığı değerlidir.

*Bingöl’ün tehlikeleri yüksektir. Alışılmış tehlike yerinde duruyor lakin risk alıp almadığımız da kıymetlidir. Bingöl’ün yerine uygun binalar yapıyor muyuz? Tekrarlanma dönemine uygun binalar yapıyor muyuz? Tabanı yeterli araştırıyor muyuz? Biz ona bakmalıyız.

*Çünkü illaki bir sarsıntı olacak. Yani yarın da olabilir, tahminen 15 yıl, 20 yıl sonra da olabilir. Değerli olan mühendislik olarak hazır mıyız? Artık etraf vilayetler manasında birtakım yaklaşımlar var. Zelzelenin merkez üssünden 100 kilometre civarındaki vilayetlerin ziyan gördüğü söyleniyor.

*Fakat bu çok yanlışsız değil, etraf vilayetlerin her birinde yeri düzgün araştırılmamış, yere uygun yapılmamış binaların bulunduğu alanların hepsi tehlike altında lakin şu var; bütün bir ilin tehlike altında olduğunu diyemeyiz.

*Hatta bunun daha ötesinde de vilayetler etkilenebilir. Taban yumuşaksa ve o tabana uygun yapınız yoksa o tabanda, 150 kilometreye tahminen 200 kilometre, hatta Meksika zelzelesini örnek verirsek, 400 kilometre aralıkta bile olsanız ziyan görebiliyorsunuz. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu