Ekonomi

Uzmanı “yurttaşların yaşayacağı trajediyi” anlattı: Bankalar kapıya dayanır!

Paylaş:

Durdurak bilmeyen zam ve vergi artışları altında ezilen yurttaş, kredi kartı ve kredilere yöneldi. Hükümetin tüketim talebini kısmak için kullanımını azaltmak istediği kredi kartları ile yılbaşında 346 milyar liralık alışveriş yapılırken, temmuzda bu rakam 497 milyar liraya çıktı.

İktidarın açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) kredi kartlarına ilişkin, “Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tu¨ketim talebini dengeleyecek s¸ekilde uluslararası standartlarda yeniden du¨zenlenecektir” ifadeleri yer aldı. 

KREDİ KARTI KULLANIMI YÜZDE 140 ARTTI! 

İktisatçı Semih Güven, seçim öncesinde Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kredi kartı limitlerinde bir sınırlamaya gittiğini ve bu kararı  iktidara yakın kaynakların ‘ihanet’ olarak değerlendirdiğini anımsattı ve şunları söyledi:

“Bu adımların geleceği belliydi. Tüketici kredileri yıllık yüzde 59,71 olmuş, ağustos ayı enflasyonu ise yüzde 58,09. Tüketici kredileri enflasyon oranını geride bırakmış durumda. İç tüketimi canlı tutmak adına enflasyonda ciddi bir yükselişe izin verildi. Kredi kartıyla yapılan işlemler bir yılda yüzde 140 arttı. 

Türkiye borçlu bir ülke, 162,8 milyar dolarlık ödememiz gereken bir borç var. Kurda yaşanan sert yükselişle bu borç sürdürülemez hale geldi. Faiz artışıyla birlikte ülkeye sıcak para girişinin planlandığını görüyoruz.”

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

İktidarın iç talebi canlandırarak yurttaşı tüketici kredilerine ve kredi kartlarına özendirdiğini belirten Güven, “Bunun sebebi alım gücünün azalması. Yurttaş borcu borçla kapatma yoluna gitmiş. Orta Vadeli Program’a baktığımızda şunu görüyoruz, harcamaları ve tüketimi kısarak enflasyonu düşürme isteği. Yine de seçimlerden önce çok ciddi bir kısma ve faiz artışı beklememek lazım” dedi. 

Merkez Bankası’nın 21 Eylül Cuma günü açıklayacağı faiz kararına ilişkin tahminlerini aktaran Güven, “Piyasanın beklentileri var ancak iktidarın da piyasayı canlı tutmak için faizleri düşük tutması gerekiyor. Sınırlı olsa da bir artış olacaktır. Yaklaşık 250 baz puanlık bir artışta siyasi yönetim ile ekonomi yönetimi anlaşabilir. Faizlerin artması paranın piyasadan çekilmesi anlamına gelir. Bu olursa ekonomik anlamda canlılık azalır ve işsizlik artar. Yerel seçimlere kadar ciddi bir faiz artışı beklemiyorum” diye konuştu. 

YURTTAŞIN YAŞAYACAĞI TRAJEDİ…

Kredi kartı limitlerinin düşürülmesi ve kredi faizlerinin arttırılmasının yurttaşı zor durumda bırakacağını söyleyen Güven, sözlerine iktidarın ekonomi yönetimine ilişkin eleştirileriyle son verdi:

“Ekonomik dengeler iktidar eliyle o kadar bozuldu ki faturanın az çıkması mümkün değil. Bu fatura yurttaşa kesilecektir. Yüzde 59,71‘lik tüketici kredisinden bahsediyoruz ama bu üretim ile istihdama dayanmayan bir büyüme stratejisi.

Borçlar önümüze gelmiş olacak. Borçların ödenememesine dair ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Faiz artışı işsizliği beraberinde getirecektir, fabrikaların kapandığına şahit olabiliriz. Ekonomide durgunluk yaşanması kaçınılmaz. Yurttaşların yaşayacağı bir trajedidir, bankalar borçlar ödenmezse kapıya dayanır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu