Velinin cebinden çıkan eğitim masrafı aylık 251 lira

Okulların açılmasına 4 gün kala Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) eğitim maliyetlerine ilgin araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin yanı sıra kayıt ücreti, kıyafet kırtasiye, malzeme ücretleri, bağışlar, gezi, etkinlikler, ulaşım ve beslenme/yemek giderleri gibi kalemler kullandığı araştırma Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yapıldı.

Araştırmaya göre okul öncesi eğiteme yeni kayıt yaptıran bir öğrencinin ortalama masrafı 785 TL,

Öğrenci ilkokula başlıyorsa masraf 1.190 TL’ye yükseliyor.  Masraflar kademeli olarak artıyor. Ortaokula başlayan öğrenci için 1.235 TL harcamak gerekirken, lisede ortalama eğitim masrafı 1.245 TL.

Okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretimin sonuna kadar geçen sürede bir öğrencinin ihtiyaçları için yapılan ortalama eğitim harcaması ise 26 bin 710 TL olarak hesaplandı. Bu rakam aylık olarak hesaplandığında veliye ortalama 247 TL olarak yansıyacak. 4 senelik lise eğitiminin toplam masrafı ise 12 bin 430 TL, Yani bir lise öğrencisinin velisinin cebinden ayda ortalama 259 TL çıkıyor.

Kantin ve yemekhaneye ayrılan para ile birlikte bu harcama okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 440 TL, ortaöğretimde ise ortalama 509 TL’ye ulaşıyor. Okul öncesinden başlayıp liseyi bitirene kadar masraflar hesaplandığında ise velinin cebinden ayda ortalama 251 TL çıkıyor.

En önemli kalemlerden servis ücretleri de hesaba katılınca rakamlar okul öncesi ve ilköğretimde 704 TL’ye, ortaöğretimde ise 763 TL olarak yasıyor. Devletin memura, 72 aydan büyük çocuklar için yaptığı çocuk yardımı ise 35 TL.

Son iki yılda öğrencinin veliye maliyetindeki artış oranın, enflasyona paralele olarak sürekli arttığı belirtilen araştırmada, artışın temel nedeni olarak ise oynak döviz kurları gösterildi.

Araştırmanın değerlendirme bölümünde, okul öncesi eğitim de dahil olmak üzere devletin çocuğu okula giden memurlara çocuk yardımını en az 251 liraya çıkarması gerektiği belirtildi.

Jurnalci.com