Ya Aziz Kocaoğlu AK Parti’ye geçerse?

Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür,yaklaşan Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklayan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, AK Parti’ye geçmesi durumunda İzmir’de tüm hesapların altüst olacağını ileri sürdü.

Övür’ün yazısının ilgili bölümü şöyle;

Ankara kulislerinde asıl spekülasyon ise İstanbul ve İzmir üzerine yapılıyor. İki isimle ilgili ilginç siyasi projeden söz ediliyor. İlki Muharrem İnce‘yle ilgili. İnce, sonunda İstanbul CHP adaylığı için ön seçim şartıyla “evet” dedi; ama bunun gerçekleşeceğine kimse inanmıyor. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun bir daha İnce’yle aynı şeyleri yaşamak istemeyeceği söyleniyor. Tam bu noktada o spekülatif proje devreye giriyor; denilenlere göre, İnce, İstanbul’da 250 bin CHP üyesinin katılacağı ön seçime sokulacak ama kazandırılmayacak.

Kolay mı bilemem ama CHP’liler buna “ön seçim yoluyla bir siyasi aktörden kurtulma yöntemi” diyor.

Ankara’daki senaryolardan biri de İzmir’le ilgili… İzmir’de CHP’nin mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu aday olmayacağını açıkladı. Sonra da bununla yetinmeyip CHP yönetimine çok haklı eleştiriler yönelterek ciddi bir kamuoyu oluşturdu. Bu durumda Kılıçdaroğlu’nun, Kocaoğlu’nu aday yapmayacağı ama onun destek vermediği bir CHP’linin de İzmir’de bile zorlanacağı söyleniyor. Buradan yola çıkanlar şu ilginç senaryoyu ortaya atıyor: Kocaoğlu, AK Parti’ye geçerse İzmir’de bütün hesaplar altüst olur.

Çünkü Kocaoğlu, sadece CHP tabanıyla değil, MHP, İyi Parti hatta HDP tabanıyla sıcak ilişkileri olan yerel bir siyasi aktör. Çok güçlü partilerin zaman zaman yerel adaylara karşı kaybettiği gerçeği göz önüne alındığında bu da olabilir, neden olmasın?

Önümüzdeki yerel seçimlerde çok farklı ilişkilere ve sürprizlere tanık olabiliriz.

Jurnalci.com