Ekonomi

Yabancı ekonomistlerden seçim yorumu: Siyasette değişiklik ihtimali izleniyor

Paylaş:

Piyasa aktörleri, pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci tıp seçimlerine odaklandı. Seçim sonrası Türk lirasında en son bir düşüş olacağına dair beklenti arttı. Pay senetleri ve tahviller düştü.

ABD’li finans ajansı Bloomberg’de yer alan seçim ve iktisat tahliline nazaran; piyasalar, döviz kurunun sıkı denetimine ve enflasyona karşın büyümeyi desteklemek için faiz indirimlerine dayanan alışılmadık iktisat modelinde değişiklik mümkünlüğünü kıymetlendiriyor.

Bu mühlet içinde hükümet, lirayı desteklemek için çeşitli müdahalelerde bulundu ve bu durum Türkiye’nin net rezervlerinin 21 yıl sonra birinci sefer sıfırın altına düşmesine neden oldu.

Haberde Türkiye’deki finansal piyasaların geleceğine ait uzman görüşlerine de yer verildi. Piyasa uzmanlarının yorumları şöyle oldu:

ERDOĞAN’IN KAZANDIĞI SENARYO FİYATLANIYOR

İngiltere’nin en büyük varlık yöneticisi Yasal & General Investment Management’ın gelişen piyasalar ünitesi lideri Uday Patnaik, “Beklenti Erdoğan’ın kazanacağı tarafında, bu yüzden piyasada bunun fiyatlandığını düşünüyorum” dedi.

Patnaik, “Sorun, onun alışılmışın dışında para siyasetinde rastgele bir değişiklik olup olmadığıdır” diye ekledi.

‘POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ ŞART’

Londra merkezli Tellimer’in kıdemli ekonomisti Patrick Curran, “Ortodoks bir siyaset değişikliği olmadan lirayı ve kredileri desteklemek için alınan bu tedbirlerin sonlu bir alanı kaldı” dedi.

Tellimer, “Yabancı yatırımı çekmek ve cari açığı azaltmak için keskin faiz artırımları ve lira devalüasyonu olmazsa, kağıttan konut sonunda çökecek” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN AZ BİR MÜDAHALE ALANI KALDI

Lahey merkezli Neuberger Berman’ın yöneticisi Kaan Nazlı ise rezervler azalırken, Türkiye’nin müdahalelere devam etmek için çok fazla olmasa da biraz daha alana sahip olduğunu söyledi.

Nazlı, bankalar ve başka merkez bankaları ile olan takas (SWAP) çizgileri da dahil olmak üzere, Türkiye’nin 23 ila 25 milyar dolar ortasında harcanabilir nakde erişebileceğini belirtti.

Bloomberg Economics’in bir kestirimine nazaran yetkililer lirayı desteklemek için 16 ay boyunca döviz piyasalarında 177 milyar dolar harcadı. Bu nedenle döviz piyasasını desteklemek için az bir alan kaldığı düşünülüyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu