AktüelGüncel

Yalçın Akdoğan:”Dolmabahçe bir mutabakat değil,görüşmeydi”

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski danışmanı ve eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Habertürk Televizyonu’nda Kübra Par’ın sorularını yanıtladı.

2015 yılında Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde bir araya gelen hükümet ve HDP heyeti, kameraların önünde Abdullah Öcalan’ın PKK’ye silah bırakmak için bahar aylarında olağanüstü kongre toplama çağrısını okumuştu.

Dolmabahçe mutabakatı olarak bilinen bu süreç Erdoğan’ın “Bu iktidarın terör örgütüyle bir mutabakatı söz konusu değildir” sözleriyle bitmişti.

O görüşmeye katılan isimlerden olan dönemin Başbakan Yardımcısı Akdoğan toplantının mutabakat olmadığını savunarak, “O bir mutabakat değildi. Bir görüşmeydi, onu defalarca açıkladım. Onlar bir açıklama yaptı ben bir açıklama yaptım. PKK’nın silah bırakmasıyla ilgili bir çağrı vardı. O da önemliydi. Aynı gün biz cumhurbaşkanımızla yurt dışına çıkıyorduk. O basın toplantısında ben de sağ tarafında oturuyordum. Bu sorular soruldu. Cumhurbaşkanımız temennilerini iletti. ‘Biz uygulamaya bakarız. önemli olan o dur’ dedi” şeklinde konuştu.

’65’inci hükümette bakan olarak yer almaması da sorulan Akdoğan, “Teknik direktör kimi istiyorsa onu sahaya sürer. Siyasi hırsları olan birisi değilim. Daha küçük şeylerle mutlu olmasını seven biriyim” dedi.‘

Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in, Erdoğan için yaptığı “parkasız Deniz Gezmiş” benzetmesine katılmadığını belirten Akdoğan, “Bir şekilde partileri kuran insanlar var. Erbakan hoca gibi, Özal, Türkeş, Menderes gibi. Bir de onların ötesinde, bir lider pozisyonu var. Ben Atatürk’ün de öyle olduğunu düşünüyorum, Tayyip Erdoğan’ın da. Bir yol ve yön oluşturan. Kendi ideolojisini ortaya koyan, milyonları peşinden sürükleyebilen, hatta yaşarken mitolojik bir karaktere, bir kahramana dönüşen bir kişi” diye konuştu.

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu