GüncelGündem

Yapı stokunun yüzde 75’ini kaybeden mahallede afet konutları depremde ayakta kaldı

Paylaş:

MALATYA (AA) – Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin en çok etkilediği yerlerden olan Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Erkenek Mahallesi’nde 2 bin 500 yapının yaklaşık yüzde 75’i ya yıkıldı ya da acil yıkılacak, ağır hasarlı olarak kayıtlara geçti.

Kentte yıkıma neden olan 1986 yılındaki 6,1 büyüklüğündeki afet sonrasında Erkenek’te yapılan yaklaşık 300 deprem konutunda Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar oluşmadı.

Afet konutlarında oturan vatandaşların daha sonra yaptığı eklentiler 6 Şubat’taki depremlerde yıkılırken, tek katlı konutlar ise vatandaşlar tarafından kullanılmaya devam ediyor.

65 kişi hayatını kaybetti

Erkenek Mahalle Muhtarı Cengiz Yalvaç, AA muhabirine, depremde mahallede büyük yıkım yaşandığını, birçok binanın oturulamayacak durumda olduğunu söyledi.

Mahallelerindeki binaların büyük kısmının kullanılamaz hale geldiğini, depremlerde mahallelerinde 57, mezralarda da 8 olmak üzere 65 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Yalvaç, şöyle konuştu:

“Bununla birlikte 8 de çevre il ve ilçelerden gelen cenazeler oldu. Erkenek olarak 73 can kaybı yaşadık. 1986 depremini yaşamıştık. Bu evlerin (deprem konutu) bir tanesi yıkılmadı, bu evlerin içerisindeki bir tane insanın burnu kanamadı. Yıkılan evlerimizin bir kısmı 1986 depremini yaşamış binalardı. Deprem konutlarında bir insan ölmezken, bu evde 13 yaşında bir gencimiz öldü.”

Mahallede 2 bölgede konteyner kent kurulma çalışmasının devam ettiğini dile getiren Yalvaç, yaklaşık 400 konteynere depremzedelerin yerleştirileceğini söyledi.

Yalvaç, arazi sulaması için kullandıkları kaynaklarda deprem nedeniyle sorunlar yaşandığını ifade ederek, su probleminin giderilmesini yetkililerden talep etti.

“Mutfak eşyaları diye bir şey kalmadı ama ev sağlam”

Afet konutlarında oturan Feramus Kıvrak (67), 1986 yılındaki depremi de yaşadığını ancak 6 Şubat’taki depremlerin şiddetinin kıyaslanamayacak kadar büyük olduğunu belirtti.

Depremde bazı yakınlarını kaybettiklerini ancak kendilerinin yara almadan kurtulduklarını dile getiren Kıvrak, “Bu evlerden köyün her tarafında var. Bir sıkıntıları yok. En azından can kaybı yok. Hasar alanlar var ama onlarda da sonradan eklenti yapıldığı için var. Evlerde yaşamaya devam ediyoruz. Depremde adım atamadık. Ev iniyor, kalkıyor. Evde her yer karıştı, mutfak eşyaları diye bir şey kalmadı ama ev sağlam.” diye konuştu.

Muhabir: Kadir Yıldız,Tahir Turan Eroğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu