GüncelGündem

Yargıtay darbe davasında 26 sanığa verilen cezayı az buldu

Paylaş:

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünün akabinde SAT ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında vazifeli askerler ile kelamda “mahrem imam”lık yapan siviller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisince soruşturma başlatıldı.

Başsavcılıkça yürütülen soruşturma sonrasında sanıklar hakkında 2017 yılında iddianame hazırlandı.

İddianamede, sanıkların Türk Silahlı Kuvvetlerinin buyruk komuta zincirinden kopuk olarak FETÖ’nün kelamda “mahrem imam”larından talimat aldıkları, darbe teşebbüsü sırasında SAT ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında muhalif olduklarını düşündükleri kimi askerleri derdest etmekle görevlendirildikleri aktarıldı.

Sanıkların, darbe teşebbüsünün başarısız olması nedeniyle hareketlerini tamamlayamadıkları, bu etaptan sonra kendilerini gizlemeye çalıştıkları anlatıldı.

Darbe teşebbüsü sonrası SAT Komutanlığına ilişkin 2’si uzun namlulu olmak üzere 4 silah ile bu silahlara ilişkin mühimmatlar, SAT komandolarının kullandığı çok sayıda can yeleği ve çelik yelekler de dahil birçok gerecin kaybolduğu kaydedilen iddianamede, kaybolan mühimmatların ihbar üzerine yapılan aramada Ümraniye’de bir apartmanın bodrumunda bulunduğu söz edildi.

Savcılıkça hazırlanan iddianame, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilerek 52 sanık hakkında dava açıldı.

Yargılamanın akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, darbe teşebbüsünün başarısız olmasının akabinde silahları gömen eski SAT’çı Binbaşı Hakan Egemen’i, “Anayasa’yı ihlal” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpusa mahkum etti.

Heyet, eski binbaşılar Murat Çetinkaya ve Tahsin İşlekel ile eski astsubaylar Nihat Çengel ve Hüseyin Kayabaşı’nın da ortalarında bulunduğu 7 sanığı “Anayasa’yı ihlal” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çarptırırken, bu sanıkların duruşmalardaki güzel halini dikkate alarak cezayı müebbet mahpusa indirdi.

Mahkeme heyeti, eski Binbaşı Zeki Bayer’in de ortalarında bulunduğu 11 sanığı “Anayasa’yı ihlal hatasına yardım” hatasından 12 yıl 6’şar ay, birebir kabahatten iki sanığı 13 yıl 4’er ay mahpus cezasına çarptırdı.

“Mahrem imam” olduğu tespit edilen sanık Ahmet Taşçıoğlu’na, “silahlı terör örgütü yönetme” hatasından 12 yıl 6 ay mahpus cezası veren heyet, eski Albay Şeyhmus Direk’in de ortalarında bulunduğu 10 sanığı “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 8 yıl 9’ar ay, 8 sanığı ise tıpkı kabahatten 7 yıl 6’şar ay mahpus cezasına mahkum etti.

Heyet, aktif pişmanlık kararlarından faydalanan sanık E.T.’yi “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden 1 yıl 10 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırırken, bu sanığın cezasını erteledi.

Sanıklar Emre Akgün, Serkan Nalçakar, Şenol Özer ve Ahmet Ordu’nun tüm hatalardan beraatine hükmeden heyet, 11 sanığın ise tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak tahliyelerine karar verdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, lokal mahkemenin kararı üzerinde yaptığı temyiz incelemesini tamamlayarak 26 sanık tarafından kararı bozdu.

Bozma ilamında, “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi olan öbür belge sanığı Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’ın kelamda mahrem imamların da katıldığı darbe planlama toplantılarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlı birliklerin darbeye teşebbüsüne ait faaliyetlerinin planlaması ve koordine edilmesi konusunda görevlendirildiği belirtildi.

Kararda, 11 Temmuz 2016’da İstanbul Çengelköy’de bulunan bir örgüt konutunda davanın sanıklarından Sualtı Savunma (SAS) Küme Komutanlığında vazifeli sanık Kurmay Binbaşı Hakan Egemen’in de iştirakiyle toplantı yapıldığı, Harmancık’ın burada darbe teşebbüsünün yapılacağı günü söylediği anlatıldı.

Darbe teşebbüsü için Sualtı Savunma Küme Komutanlığında yapılan hazırlıklara değinilen kararda, sanık Egemen’in davanın kimi sanıklarının müsaadelerini iptal ettiği ve birtakım işçinin ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’yle ortak yapılacak tatbikat için 11-14 temmuz tarihinde düzenlenecek olan eğitime katılmasının Hâkim tarafından engellendiği anlatıldı.

Söz konusu eğitim kapsamında tahrip eğitimleri yapılacağı gerekçesiyle cephanelikten patlayıcı alındığı belirtilen kararda, 14 Temmuz’da tahrip eğitimi yapılmasına rağmen rastgele bir patlama sesinin duyulmadığı ve patlayıcı unsurların sarf edildiğine dair kayıt tutulmadığı ve bundan ötürü patlayıcıların sahiden kullanılıp kullanılmadığının belirlenemediğine işaret edildi.

Sualtı Eğitim Merkezi Komutanlığında yapılan hazırlıklara yer verilen ilamda, sanık Egemen’in hafif silah ambar sorumlusuyla görüşerek hafif silahların cinsi, ölçüsü ve nerede depolandıkları hakkında bilgi almaya çalıştığı, silahların Sualtı Savunma Küme Komutanlığına getirilip getirilemeyeceğini sorduğu ve sanık Nihat Çengel’in silah paklığı mazereti ile getirilebileceğini bildirdiği belirtildi.

Eski Binbaşı Hakan Egemen’in de ortalarında bulunduğu kimi sanıklara verilen mahpus cezasını yerinde gören Yargıtay, cezaları onadı.

Bozma ilamında, haklarında “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürmünden karar kurulan 17 sanığa, “Anayasal tertibi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım” hatasından ceza verilmesi gerektiği kaydedildi.

Kararda, hakkında beraat kararı verilen bir sanığın ise “Anayasayı ihlale teşebbüse yardım” hatasından cezalandırılması gerektiği anlatıldı.

İlamda ayrıyeten, “Anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım” cürmünden ceza alan 8 sanığın, asli fail olarak cezalandırılması gerektiği aktarıldı.

SANIKLAR YİNE HAKİM KARŞISINA GEÇTİ

Bozma kararının akabinde Marmara Cezaevi’nin karşısındaki duruşma salonunda görülen duruşmaya 16 tutuklu sanık, avukatları ve müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı.

Duruşmaya, bir tutuklu sanık ise bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Bozma ilamına karşı diyecekleri sorulan sanıklar, mahkemenin kararında direnmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Yargıtayın bozma ilamına uyulmasına oy birliğiyle karar verdi. Heyet ayrıyeten, 9 firari sanığın bozma ilamına karşı diyeceklerinin sorulmasının gerektiği ve yakalanamamış olmaları gerekçesiyle belgelerinin tefrik edilmesine hükmetti.

Duruşma, 17 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek ertelendi. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu