Yaşam

Yaşlandıkça kulaklarımız niçin daha büyük görünüyor?

Paylaş:

Yaşlanmak yer çekimiyle yapılan bir savaştır ve yer çekimi her zaman kazanır. Vücudun pek çok kısmı her geçen yıl daha da sarkık hale gelirken, zamanla daha da büyüyen bir kısım var : kulaklarımız. Size aslında büyümediklerini, sadece kendilerinin “uzadığını” söylesek kendinizi daha iyi hisseder misiniz? Evet, biz öyle düşünmedik.
Bu az çok evrensel insan olgusunun bilimsel nedenlerini araştırdık. Dr. Nina Shapiro, Los Angeles Westside Head and Neck’te pediatrik kulak, burun ve boğaz uzmanı ve UCLA’da emekli profesördür. Bunu şu şekilde açıklıyor: “Yanaklar ve çene gibi diğer yüz dokuları gibi kulak yapıları da esneme eğilimi gösteriyor.”
Shapiro, “Aslında değişen şey yumuşak doku, yani dış kulağın veya kulak kepçesinin kıkırdağı ve lobül veya kulak memesidir” diyor. “Yaşlanma, cilde ve kıkırdağa bütünlük kazandıran ve bu dokuların gerilmesine yol açan kolajen seviyemizi azaltır. Kulak zarı, kulak kemikleri ve iç kulak yapıları da dahil olmak üzere kulağın işlevsel kısımları etkilenmez.”

Genetik, durumu daha da kötüleştirebilir
Shapiro, bunun farklı insanlar için nasıl sonuçlanabileceğine dair birkaç teori sundu. “Yüz kasları ve cildi daha gevşek olanların kulak kıkırdaklarının ve kulak memelerinin uzama eğilimi daha fazla olabilir” dedi.

Hatta aniden aynaya baktığınızda büyükbabanızı görmenizin bir nedeni bile olabilir; özellikle de kulak çevresini. Shapiro, “Kulak boyutu ve çevresi ailelerde değişme eğilimindedir, bu nedenle büyük kulaklar için gerçek bir ‘gen’ olmasa da muhtemelen kulak şekli ve boyutunun bir aile üyesinden diğerine benzer olduğunu göreceksiniz” dedi.

Başka bir suçlu da, mücevherleriniz olabilir

Shapiro, “Birden fazla piercingi olan veya daha ağır küpeler takan kişiler yaşlandıkça daha uzun ve daha esnek kulak memeleri geliştirebilir” dedi. “Küpe takıyorsanız ağır olanları değiştirmeye dikkat edin ve küpelerle uyumamaya çalışın.”

Rahat ol, bu normal
Birçok kültürde büyük kulaklar uzun ömürlülüğün ve hatta refahın göstergesi olarak kabul edilir.
Bazı bilim insanları, büyük kulakların gerçekten de insanların ne kadar uzun yaşadığında bir rol oynayıp oynamadığını araştırdı ancak sonuçsuz kaldı. (1995’te yapılan ” Yaşlı Erkeklerin Neden Büyük Kulakları Var ?” başlıklı bir araştırma kadınları kapsamadı, ancak dokuların uzaması olgusu herkeste hemen hemen eşit şekilde meydana geliyor.)
Şu ana kadar bu kulaklar yaşanmış yılların bir işareti daha gibi görünüyor; ne kadar süre hayatta kalacağınızın ya da size ne kadar paranın aktığının bir göstergesi değil.
Pediatrik kulak, burun ve boğaz uzmanı Dr. Nina Shapiro, “Yaşlanma, cilde ve kıkırdağa bütünlük veren ve bu dokuların gerilmesine yol açan kolajen seviyemizi azaltır” dedi.

Shapiro, genel sağlıkla bağlantılı olabilecek bir kulak düzensizliğine dikkat çekti.
“Kulaklardan sağlık göstergesi olarak gördüğümüz tek faktör, kulak memesinde görülebilen bir kıvrımdır” dedi. “Hiçbir şekilde doğrudan bir neden olmasa da, bu kırışıklık daha yüksek kalp hastalığı riskiyle ilişkili olabilir.”
Ama gerçekte nasıl görünüyorum?
Goldwell’in saç stilisti ve ulusal sanatçısı Steven Picciano , erkeklerin ve kadınların bu konuya yaklaşımında küçük bir fark olduğunu fark etti.
“Sandalyenin arkasında çalıştığım uzun yıllar boyunca, erkek müşteriler nadiren kulaklarının boyutuyla ilgili endişelerini dile getirdiler” dedi. “Fakat kadın müşteriler, özellikle yaşlandıkça daha kısa saç giyme baskısıyla biraz daha çekingen olabiliyor.”
“Müşteriler kulaklarının boyutundan endişe duyuyorsa, her zaman ense boyunca sivrilen bir şekil oluşturmaya dikkat ediyorum” dedi. “Kesimin üstte ve yanlarda bir miktar uzunluk ve dolgunluğu koruması önemlidir, bu nedenle uzun bir peri kesimi, bob veya sevişme harika seçeneklerdir.”
Stilistinize bahsetmek isteyebileceğiniz başka bir numara: “Çoğu zaman kulağın hemen üzerindeki ekstra ağırlığı kaldırmak gerekir, böylece saç kafa şekline daha yakın durabilir ve bölgede daha az yoğunluk veya hacim yanılsaması yaratılabilir. diye önerdi Picciano.

Kulaklarınızı sevmeyi öğrenin
Shapiro, büyük kulakların mutlaka olumsuz bir özellik olmadığını belirtiyor. Ve tıpkı geri kalanınız gibi onlar da biraz özen ve ilgiyi hak ediyorlar.
“En önemlisi, kalıcı işitme kaybına yol açabilecek gürültüye maruz kalma söz konusu olduğunda kulakların korunmasıdır” dedi. “Ayrıca, kulaklar sıklıkla güneşe maruz kaldığından, iyileşmeyen herhangi bir kabuklanma veya büyüme veya herhangi bir pigmentli lezyonun, cilt kanserini dışlamak için doktorunuz veya dermatoloğunuz tarafından ele alınması gerekir. Ve lütfen her boyuttaki kulakların güneş kremine ihtiyacı olduğunu unutmayın.
Yaşlanmanın zor olduğunu, kulakların öne çıkmasını falan düşünüyorsanız, alternatifi düşünün ve minnettar olmaya çalışın.
Picciano, “Günün sonunda hayatta değiştiremeyeceğimiz bazı şeyler var” dedi. “Doğrusu, umarım ‘Vay canına, bu büyük kulaklar gerçekten yaşımı gösteriyor’ diyebilecek kadar uzun yaşarım.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu