Yazgülü Aldoğan: Mafya devleti mi burası?

“Sağlık personeline fidye uygulaması” başlıklı bir yazı kaleme alan Yazgülü Aldoğan, KHK ile ihraç edilen doktorlara yönelik hükümetin tepki çeken düzenlemelerini Cumhuriyet Gazetesindeki köşesine taşıdı.

Aldoğan, KHK veya herhangi bir nedenle mesleğini yapamayan doktorlara yönelik düzenlemeleri sert bir dille eleştirdi.

“BUNUN TEK AÇIKLAMASI VAR, PARA BİTTİ”

“Tamam anladık her şey satılık; askerlik görevi yapmamak için bedelini ödeyip bir yılınızı satın alıyorsunuz. Kaçak kat çıkıyorsunuz, gecekondu ve hatta büyük kondu yapıyorsunuz, imara karşı suç işliyor, ama sonra bunu yasallaştırmak için para ödüyor ve haksızlığınızı satın alıyorsunuz. En son icat; sağlık personeli için çıkarıldı. İnsanlar 7 yıl tıp okumuş, mezun olmuş, doktor olarak göreve başlayacak, niyeyse, güvenlik soruşturmasını geçememiş. Durumuna göre 75 bin ila 120 bin TL ödeyerek çalışma hakkını satın alacaklar! Şimdi bu doktorlar sakıncalıysa bırak çalışmayı, hesap versinler. Yok sakıncalı değiller, çalışabiliyorlarsa, ne parası, niye para alıyorsunuz? Bunun herhangi bir hukuk devletinde açıklaması yok. Bunun tek açıklaması var, kardeş, para bitti. Batıyoruz, bir zahmet bir sakal at! Yoksa, yetki bende, benim hastanelerimde çalışamazsın. Mafya devleti mi burası? Bir de bunu yasaya yazıyor, pes. Para da niye bitti? Kötü yönetimden. İsraftan. Yöneticilerin lüks tutkusundan. Sokağa çıkması 40 araç. Kaç uçağı var unuttum. Her devlet dairesinde dıdının dıdısının altında özel araç. Biz metroda koşturuyoruz, kamudaki danışmanın eşi bile Mercedes’e biniyor! Köprü yaptırıyor müteahhitine, kimse geçmiyor, parasını biz metroya binenler ödüyoruz. Bunu yazdığın zaman suç. Yandaş medyada yazamazsın, yazarsan gözünün üstünde kaşın var diye bir bahane uydurup tazminatsız atıyorlar”

Son değişikliğe göre; KHK’lı hekimler, SGK anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecek, raporları da geçerli olacak. Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler 450 gün bekleyecek ya da pratisyen hekimler 75.000, uzman hekimler 120.000 TL tazminat ödeyerek özelde işe başlayabilecek.

Jurnalci.com