AktüelGüncelGündemTürkiye

Yeni hastane açılmadan icra geldi, jeneratörü götürdüler

Paylaş:

Yeni hastane açılmadan icra geldi, jeneratörü götürdüler

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Konacık Mahallesi’nde 6 bin 500 metrekarelik bir alana 2017 yılında yapımına başlanan 150 yataklı yeni Bodrum Devlet Hastanesi iki yıl önce yapılan ikinci ihalenin ardından verilen sürede yine bitirilemedi.

HASTANENİN AÇILMASI BEKLENİRKEN JENERATÖRE HACİZ GELDİ

Bodrumlular hastanenin bitirilmesini beklerken İstanbul merkezli bir elektrik şirketinin 2020 yılından kalan 348 bin TL’lik alacağını tahsil etmek için İstanbul 4. İcra Dairesi aracılığı ile Bodrum 1. İcra Dairesi Müdürlüğü’ne talimat ile hastanenin jeneratörüne icra işlemi başlatarak haciz koydurduğu ortaya çıktı.

Perşembe günü gerçekleştirilen haciz işleminin ardından açılışı yapılamayan Devlet Hastanesi’nin jeneratörüne el konularak alacaklı firmanın lehine yediemine teslim edildiği ortaya çıktı.

HASTANENİN AÇILMASINI BEKLERKEN İCRA

Müteahhit firmanın bazı şirketlere olan borcu nedeniyle hastanedeki diğer malzemelerede haciz gelebileceğini belirten ve Avukat Azat Öztürk ile birlikte hastane önünde SÖZCÜ’ye özel açıklamalarda bulunan CHP İlçe Başkanı Halil Karahan şunları söyledi:

“Bodrum halkı tam 5 yıldır hastanenin açılmasını bekliyor. 150 yatak ile projelendirilen hastane 5 yıl öncesine göre bugün açılsa dahi 5  yıl da artan nüfusa yanıt verebilecek kapasitede değil.

Biz yine de yeni hastanenin bir an önce hizmete girmesini beklerken hastaneye gelen icra ve haciz kararı ile şok olduk.

Şaka gibi önce inanmak istemedik ancak yaptığımız araştırmada İstanbul 4. İcra Dairesi’nin esastan aldığı kararın Bodrum 1. İcra Müdürlüğü tarafından uygulandığını ve haciz işleminin gerçekleştiğini öğrendik.”

BUNLARI SÖYLERKEN MUTLU DEĞİLİZ

Karahan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunca yıldır siyasetçiyim, böyle bir şey görmedim, duymadım, açılmayan bir hastanenin demirbaşına haciz konuluyor. Bunu da bize AKP yaşatıyor. Açılmayan devlet hastanesinin jeneratörü şu anda hacizli.

Bu AK Parti iktidarının yönetim anlayışını gösteriyor. Aslında hastane 1 Ocak’ta açılacaktı ama bahane uydurdular yolları yapılmadı alt yapısı yapılmadı diye. Muğla Büyükşehir Belediyesi bunların hepsini yaptı bitirdi, ama hastane yine açılmadı. Klasik bir AKP hizmeti görüyoruz.

Herşeyi hastanenin inşaatını bile KPSS’ye benzettiler. Müteahhidin parası ödenmiyor, müteahhit alacaklılara ödemiyor, haciz geliyor. Bunları söylemek hiçbir Türk vatandaşını mutlu etmez ama gerçekler bunlar.

Bunları söylerken mutlu değiliz. Ancak bu olayın ardından aldığımız yeni duyumlarda bazı şirketlerinde hastanenin demirbaşlarına haciz koymak için sıraya girdiği”

BODRUM’UN MİLYARLARCA LİRALIK HAZİNE ARAZİLERİNİ SATTILAR

Bodrum’un milyarlarca liralık hazine arazilerinin özelleştirilerek satıldığını belirten Karahan, “Bodrum’un bütün kamu alanlarını sattılar. Peki bu paralar nereye gitti. 42 milyon TL’lik bir hastaneyi bitiremediler. Satılan onlarca arsanın birisinin parasıyla bu hastane biterdi” diyerek açıklamasını tamamladı.

PROJEDE NELER VARDI?

Nisan- Mayıs 2022 aylarında hizmete girmesi beklenen hastanenin  58 Milyon TL. ye mal olacağı açıklanmıştı. 6500 metrekarelik bir alana inşaa edilen hastanede 60 poliklinik odası, 23 yataklı yoğun erişkin bakım ünitesi, 13 çocuk yoğun bakım ünitesi, 7 ameliyathane odası var. 300 arabalık açık, 30 arabalık kapalı, 6 Kemoterapi bölümü, 11 adet diyaliz bölümünün bulunacağı belirtildi.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu