Yerli Malı Haftasında çocuklara tank,top,tüfek gösterildi..

Türkiye’de yetişen ve üretilen ürünler ile milli ekonomiyi destekleme, ulusal kültüre sahip çıkma bilincini geliştirmeyi amaçlayan Yerli Malı Haftası, ülkemizde 70 yıldır kutlanıyor.

ViraTrabzon’un haberine göre, Trabzon’da Profesör İhsan Koz İlkokulu’nda da hafta kutlaması için bir pano hazırlandı. Panoda, savaş uçağı, tank, otomatik tüfekler, insansız hava araçları, roket ve füze resimleri koyuldu.

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, Yerli Malı Haftası’nın öğrencilerin gelişim düzeyine uygun etkinlik ve programlar ile öğrencilerde yerli malı üretimi ve tüketimi konusunda farkındalık ve bilinç oluşturulması amaçladığını söyledi. Profesör İhsan Koz İlkokulu’nda haftanın önemine ilişkin hazırlanan okul panosunun eğitimde gelinen vahim noktayı gösterdiğini savunan Nur, ”Hazırlanan panoda savaş sanayi üretimlerinin ve silah sistemlerinin sergilenmesi skandal niteliğindedir. Bu olay okullarımızın nasıl ehliyetsiz ve liyakatsiz kişilerce yönetildiğini göstermesi açısından da ibret vericidir. Maalesef idarecisi olduğu okulun hizmet verdiği yaş grubunun gelişim dönemi özelliklerinden, pedagoji biliminden bihaber okul yöneticileri ile karşı karşıyayız” dedi.

ortaokulda-yerli-mali-haftasi-icin-hazirlanan-panoda-savas-ve-siddet-ovuldu-404521-1.

Engin Nur, 6-11 yaş aralığında bulunan öğrencileri silahla tanıştırmanın açıkça şiddeti özendirmek, teşvik etmek olduğunu savunarak şöyle dedi:

”Okullarımızda şiddeti önleme amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yoğun bir çalışma yürütüldüğü bir dönemde böylesi bir skandalın yaşanmış olması ayrıca düşündürücüdür. Pedagojik bilimi katledilmiş, yazılı-görsel medyadan tanığı olduğumuz okullarda yaşanan şiddet vakalarından belli ki hiç ders alınmamıştır.

Çocuklarımızın körpe, tertemiz zihinlerini hedef alan, gelişim dönemi özelliklerine uygun düşmeyen, şiddet içeren pano derhal kaldırılmalıdır. Sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılarak bu ve buna benzer olumsuz örneklerin tekrar etmemesi için önlem alınmalıdır”

Jurnalci.com

ilgili haberler