Yerli,yabancı Kıbrıs’tan konut almaya çalışıyor! Peki mantıklımı?

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti); iklimi ve doğası kadar huzurlu ve güvenli oluşuyla da Doğu Akdeniz’in cazibe merkezi olma yolunda… Adada emlak piyasası oldukça hareketli günler yaşıyor. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden alınan verilere göre, Türkiye vatandaşlarının yanı sıra yabancılar da KKTC’ye yatırım yapmaya başladı. Adanın tanınmış emlak ve gayrimenkul danışmanlarından Muhammet Özkan, emlak piyasasındaki bu hareketlenmeyi değerlendirdi. Kuzey Kıbrıs’ta konut veya arazi sahibi olmak isteyenlerin işlerini kolaylaştıracak, kılavuz değerinde bilgiler verdi.

Gayrimenkul tercihlerini  KKTC’de konut ve arazi satın almada kullanan yabancıların, satın alma hakları nelerdir?

Muhammet Özkan: Yabancı uyruklu bir kişi arazinin boş olması kaydıyla 1 dönüm 14400 ayakkare veya 1338 metrekare kadar arazi alabilmektedir. Satın alınacak arazi içerisinde konut varsa 1  adet konut olması koşuluyla 5 dönüme kadar arazi satın alabilmektedir. Satın alacakları 1 adet konut site içerisinde ise sözkonusu arazi için bir alan sınırlaması yoktur. Yabancı uyruklu bir kişi sadece 1 adet konut veya apartman alabilme hakkına sahiptir. Aynı soyadına sahip karı-koca 1 kişi olarak işlem görür ve satınalma hakkı da tektir. Çocuklar anne babanın sahip olduğu haklar dışında ilave hakka sahip değildir. KKTC’de yabancı uyrukluların taşınmaz mal satın alabilmeleri için İçişleri Bakanlığına müracaat etmeleri, Bakanlık tarafından yapılacak  soruşturma neticesinde Bakanlar Kurulu onayı almaları gerekmektedir.

KKTC’de arazi ve konut almak isteyenlerin ülkesinden getirmeleri gereken belgeler ve yapması gerekenler nelerdir?

 

Muhammet Özkan: TC vatandaşları için adli sicil belgesi gerekiyor. Diğer belgeler KKTC’de hazırlanıyor.

Avrupa ve 3. sınıf ülke vatandaşlarından ise Criminal Paper( Türkçe Tercümeli ) isteniyor. Diğer belgeler KKTC’de hazırlanıyor.

Alacağı arazi veya konutun sözleşmesi yapılıyor. Hazırlanacak belgelerle İçişleri Bakanlığına müracaat yapılıyor. TC uyruklu vatandaşların izni 1 ayda çıkarken yabancı uyruklu vatandaşların izinleri 3-4 ay sürüyor.

İzin süresi boyunca aldığı mal, arazi veya konutun kendi malı olduğuna dair garanti olsun diye satın alma sözleşmesini satın aldığı tarihten 21 gün içinde yaptığı sözleşmeyi vergi dairesinde sözleşme bedeli üzerinden binde 5 vergi ödeyerek pullatıp, tapu dairesine yatırabiliyor.  KKTC’de yasa gereği yapılacak olan bu işlem yasaldır.)

KKTC’de şirket kurarak daha fazla arazi alınabiliyor. Şöyle ki; alınacak arazi noterde satın alınarak satış sözleşmesi yapılıyor ve satış bedeli üzerinden binde 5 maliyeye vergi yatırılarak sözleşme mühürleniyor. Mühürlenmiş sözleşme tapu dairesine yatıyor. Bu sözleşme ile İçişleri Bakanlığına müracaat yapılıyor ve gerekli mal izni çıktıktan sonra aldığı mal şirketin üstüne tapu dairesinde dönüyor.

 Gayrimenkul alırken tapuda yapılması gereken işlemler nelerdir?

 Muhammet Özkan: Tapu işlemleri bir günde tamamlanıyor. Alınan malın durumuna göre KDV ödenmesi gerekiyorsa alınan fiyat üzerinden %5 KDV, %6 da tapu harcı ödeniyor. Malın KDV’si yoksa sadece %6 tapu harcı yatırılıyor.

 KKTC’de konut kredisi veren bankalar var mı?

 Muhammet Özkan: Ziraat Bankası, TC ve KKTC vatandaşlarına kredi veriyor. 3. ülke vatandaşlarına kredi vermiyor. 10 yıllık vadede konut kredisine aylık 1.48 faizi oluyor. (Bu faiz oranı 06.08.2018 tarihine göredir.)

İş Bankası ise TC vatandaşları için ipotek karşılığı mal değerinin sadece yüzde 80’ine kredi veriyor. TL’den 10 yıl vadeli faiz oranı 1.60, dövizde ise 0.60.  3. ülke vatandaşlarına satın alacakları mal değerinin yüzde 50 veya yüzde 60’ına kadar kredi verebiliyor. Bazı 3.ülke vatandaşlarının tamamına ise kredi vermiyor.

 KKTC’den konut alanlar, oturma izni de alabiliyorlar mı?

 Muhammet Özkan: Oturma izni almak isteyenlerde; Emekli olması, herhangi bir gelirinin olduğunu gösterebilmesi, bir bankada nakit parasının olması, KKTC’de okuyan veya çalışan bir yakınının bulunması şartı aranıyor. Bu şartlardan herhangi birini taşımaları, oturma izni alabilmeleri için yeterli oluyor.(Netyerim.Net)

Jurnalci.com