Yıldırım’ın duygu dolu anları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Şeref Madalyası Tevcih Töreni’nde yaptığı konuşmayla Binali Yıldırım’ı duygulandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Başbakanı Binali Yıldırım’a Devlet Şeref Madalyası Tevcih Töreni’nde konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı Sayın Binali Yıldırımın 2002’den beri AK Parti hükümetlerinde aldığı görevlerle ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı için ortaya koyduğu çabalarla  herkesin gönlünde  bir yer edindiğini belirten Erdoğan,

“Binali bey ile 40 yıllık dostluğumuz pek çok imtihanı başarı ile atlatmıştır. Paylaştığımız her sevinç ve acı ile dostluğumuz daha da perçinleşmiş çelikleşmiştir. Binali bey en meşakkatli zamanlarımızda uzun yollardan kuş kanadı ile gelmiş derdimize,  mutluluğumuza ortak olmuştur onun için de ulaştırma bakanı olmuştur. Kendisi 40 yıllık yoldaşlığımızda bizleri hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi bazıları gibi yolunu da şaşırmadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Deruhte edilen her görevi ehliyet, liyakat ve prensiplerine sadakat ile en güzel şekilde yerine getirdi. Gücünü ve itibarını makamından alanlardan değil İcraatlarından, millete yapmış olduğu hizmetlerden alan bir arkadaşımız oldu.  Son 16 yılda ulaştırma, haberleşme ve denizcilik alanındaki hamlelerimizin gerisinde mutlaka  Binali Bey’in imzası izi vardır. Binali Bey 15 Temmuz’daki cesaretiyle milletimizin gönlündeki yerini ayrıca pekiştirmiştir. FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı amansız mücadelenin en büyük destekçilerindendir. Binali Bey’le başbakanlığı döneminde yakaladığımız uyumu inşallah Meclis Başkanlığı döneminde devam ettireceğimize de inanıyorum. Terörle mücadelede son dönemdeki başarının sırrı işbirliği, dayanışmadır. Önceki dönemlere göre daha çok siyasi partinin temsil edildiği mevcut sandalye dağılımı yürütme ile koordineli bir Meclis çalışmasını çok daha elzem hale getirmiştir. Binali Bey’in tecrübesi ve uzlaşmacı karakteriyle ülkemizin yeni bir yönetim sistemine geçtiği bu dönemde görevini layıkıyla yapacağına inanıyorum. Kendisine bir kez daha Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine taşıyan sürecin taşların titizlikle döşenmesine verdiği katkılar için en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Binali Bey, Devlet Bahçeli ile beraber bu hassas süreci fitnecilere aldırmadan yönettiler. İlk defa iki farklı partinin bir araya gelerek sandık yoluyla büyük bir dönüşüme imza atabileceğini gösterdiler. Bundan sonra Türkiye’nin hedeflerine çok daha süratli ilerleyeceğine inanıyorum. Siyaset uzun soluklu bir hizmet anlayışıdır. Vatandaşlarımız arasında ayrım yapmadan kimseyi ötekileştirmeden 81 milyonu kucakladık.”

“Her başarılı erkeğin yanında dimdik duran bir de hanımefendi vardır”

Erdoğan, 40 yıldır mesai, dava ve yol arkadaşlığı yaptığı ve insanların gönlünde taht kuran  Binali Yıldırım’a bir kez daha şükranlarını sunduğunu ifade ederek; “Şüphesiz her başarılı erkeğin yanında dimdik duran bir de hanımefendi vardır. Semiha Hanım’a da şahsım ve milletim adına özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Erdoğan, Meclis Başkanı Yıldırım’a devlet şeref madalyasını takdim etti. Binali Yıldırım şeref madalyasını almasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektubu okudu.

Yıldırım, şunları söyledi: “Başbakanlık mührünü milletimizin aziz hatırası olarak Cumhurbaşkanımıza arzetmekten büyük bir şeref duyuyorum. Milletimiz ülkemiz adına bir kez daha sizi tebrik ediyorum.Bu Şeref Madalyası benim için çok önemli bir anlam ifade ediyor. Erzincan’ın Refahiye kazasından, Kayı köyünden Bahar Hanım ve Topal Dursun’un evladı Binali Yıldırım olarak, böyle bir sorumluluğu sizinle beraber üstlenerek ülkeme ve milletime hizmet yapabildiysem, benim için en büyük mutluluk budur. Şartlar ne olursa olsun, 40 yıl önce başladığımız bu yolculuk ebediyete kadar devam edecektir. Zor zamanda da iyi günlerde de hep yanınızda olmaya sizinle beraber yol yürümeye, yol arkadaşı olmaya devam edeceğim. Eşim Semiha Hanım’a da şükranlarımı sunuyorum. Yeni görev ve sorumluluğumda ülkemizin huzuru, güveni, refahı için Cumhurbaşkanlığı hükümetiyle yakın işbirliği içerisinde çalışmak için elimden gelen bütün gayreti göstereceğime söz veriyorum.”(DHA)

Jurnalci.com

ilgili haberler