YSK’da FETÖ Tasviyesi yapılmış,peki seçimlerde hile oldumu?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın sorusu üzerine, aralarında 3 Kurul üyesinin de bulunduğu toplamda 298 hâkim ve zabıt katibi personelin Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldığını, tutuklu olarak yargılamalarının sürdüğünü bildirmesinin üzerine,gazeteci Can Ataklı bugünkü yazısında bu konuya dikkat çekerek,Ysk da FETÖ Tasviyesi yapılmış,peki seçimlerde hile yapıldımı?diye soruyor..

Can Ataklı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle;

2007 seçimlerinden bu yana seçimlerde “hile yapıldığı” dedikoduları toplumun zihnini hep oyaladı. Seçimlerde nasıl hile yapılmış olabileceğine yönelik bir dolu tahmin de halk arasında dolaştı durdu.

Yaygın inanış hilenin sandıklarda değil oyların toplandığı ve “birleştirme tutanaklarının” hazırlandığı seçim kurullarında olduğu yönünde yoğunlaştı hep.
15 Temmuz dinci faşist darbe kalkışmasından sonra çıkarılan olağanüstü hal nedeniyle devlete sızdığı saptanan 10 binlerce kişi ya tutuklanmış, ya haklarında dava açılmış ya da işlerinden atılmıştı.
Pek çok kamu kurumunda da art arda FETÖ operasyonları yapılıyordu.
Bu sırada yazdığım yazıda “Birçok kurumda operasyon yapıldığını öğrendik ama Yüksek Seçim Kurulu’ndan hiç ses çıkmıyor, buraya FETÖ hiç sızmamış mı?” diye sormuştum.
Kimse cevap vermedi. Ancak bu sırada eski CHP milletvekili Umut Oran “Bilgi edinme kanunu” çerçevesinde “Yüksek Seçim Kurulu’nda FETÖ nedeniyle işlem yapılan kişi var mı?” diye sormuş.
Oran dün kendisine verilen cevabı açıkladı. Buna göre YSK’daki 3 üye, 11 il başkanı, 59 seçim kurulu üyesi, 210 seçim kurulu başkanı hakim ile 15 zabıt katibi FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmış.
Oran’ın “Bu kişiler seçim sırasında hangi işlemleri yaptılar hangi yetkilere sahiptiler?” sorusuna ise cevap verilmemiş.
Tablo bu ve çok vahim. Seçimin güvenli yapılması için görevli bu kadar kişi terörist oldukları için tutuklanıyorsa seçimlerde hile yapılmış olma olasılığı çok yükseliyor.
YSK’dan bu kadar FETÖ’cü çıkıyorsa seçim sonuçlarının tekrar değerlendirilmesini istemek hepimizin hakkıdır.(korkusuz)