YSK’dan Kılıçdaroğlu’na suç duyurusu..

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 16 Nisan referandumunda aslında yüzde 51.2 oranında ‘Hayır’ oyu çıktığını savunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

AKP ve MHP’nin ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ olarak adlandırdığı anayasal düzenlemeler, 16 Nisan 2017’de Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı sonuca göre yüzde 51.43’lük ‘Evet‘ oyuyla kabul edilmişti. CHP’nin referandumda usulsüzlük yapıldığıyla ilgili başvurusu ise YSK tarafından reddedilmişti.

Kılıçdaroğlu, iki gün önce katıldığı Fox TV yayınında İsmail Küçükkaya’nın konuyla ilgili sorusu üzerine şöyle demişti: “Referandumda 51.2 ‘Hayır‘ çıktı. YSK’ya çöreklenmiş bir yapı dedi ki ‘Evet‘ çıktı. Devletin parası, uçağı her şeyi kullanıldı. Ona rağmen başarılı olamadılar. Önlemini alacağız. Bugünden bütün altyapıyı oluşturuyoruz. Sandığa gideceğiz. 2019’da bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz.”

Yazılı bir açıklama yapan YSK başkanı, Kılıçdaroğlu’nun referanduma yönelik sözlerinin ‘dayanaksız’ olduğunu ifade ederek, suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Güven açıklamaya şöyle devam etti: “Anılan oranı yansıtan sandık bazlı belgelerin kamuoyuna ve kurulumuza açıklanması gerekir. Hiçbir kayıt ve belge verilmeksizin böyle bir oran açıklaması da sorumlu bir davranış değildir. Kaldı ki sayım döküm işlerine yönelik olarak 167.072 sandıktan Yüksek Seçim Kuruluna sadece 63 itirazda bulunulmuştur.”

Jurnalci.com