Zarrab’ın itiraflarında 3. gün… “Süleyman Aslan’ı her aradığımda borçlu çıkıyordum”

ABD’de gerçekleştirilen Hakan Atilla davasında 3’üncü gün oturumu bugün yapıldı. Bugünkü oturumda Sarraf’ın ifadeleri üzerine eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın fotoğrafları dosyaya delil olarak eklendi.

22:25 ABD hükümeti, savunmanın tanıklarına ABD’ye güvenli giriş garantisi vermedi ve bu nedenle savunma makamı, bu tanıkların ifadelerinin Türkiye’den görüntülü bağlantı aracılığıyla alınmasını talep edebilir.Yargıç Berman, bu tanıkların ifadesinin alınması için iki tarafın uygun bir çözüm bulamamış olmasını “anlamadığını” söyledi. Konuyu kendi aralarında görüşmelerini istedi. (Görüntülü bağlantıyla ifade verilmesi durumunda, ifadeler mahkeme salonunda yayınlanacak ancak dışarıya yayın verilmeyecek.)

22:22 Yargıç Berman, uyuyan jürinin bundan sonra duruşmalara katılmayacağını açıkladı. Berman, “Bence salonda olan bitenleri izleyemeyen bir jüri görevini yerine getiremez” dedi. Yargıç Berman, söz konusu jüri üyesinin 2 gündür duruşmaların büyük kısmını uyuyarak geçirdiğini söyledi. 6 yedek kişiden biri, bu jüri üyesinin yerini alacak.

22:21 Bugünkü duruşmadan sonra iki meseleyle ilgili toplantı düzenlendi. Birinci mesele, oturum sırasında  jüri üyelerinden birinin uyuması. İkincisi ise Atilla’nın tanıklarının Türkiye’den gelirken güvenlik garantisi istemesi.

22:00 Duruşmada yeni bir ses kaydı dinletiliyor. Bugünkü oturum son ses kaydının dinletilmesinden sonra sona erecek.

21:58 Sarraf bankanın alt kademelerindeki çalışanların “durumu”, yani yaptıkları işlemlerde aslında bir gıda ticareti olmadığını bilmediğini söyledi. Haberleri olmadığı için de belge talep ettiklerini belirtti.

21:42 Duruşmaya kısa bir ara verildi.

21:35 Salonda telefon görüşmesi kaydı dinletiliyor.

21:33 Sarraf, bankanın işlem için kendisinden belge istediğini söyledi ve “Bu beni endişelendirdi çünkü aslında bir ürün nakliyesi yapılmamıştı o yüzden istedikleri belgeyi temin etmek mümkün değildi” dedi.  Sarraf bunun üzerine Süleyman Aslan’ın “Rıza Bey ben meseleyi çözeceğim, sorun yok” dediğini iddia etti.

21:27 26 Ekim tarihli duruşmaya ait konuşma dökümüne göre; Sarraf ABD’de tutukluyken cezaevine cep telefonu ve içki gibi kaç eşya getirtmek için verdiği rüşvetlerden bahsetti.

21:25 Sarraf, Hakan Atilla’dan, 50 milyon Avro’luk bir uluslararası işlemi takip etmesini istediğini söyledi.

21:14 29 Mayıs 2013’te Sarraf’ın Atilla’ya gönderdiği bir e-posta delil dosyasına girdi.  E-postanın konusu: 50 milyon tutarında ileri vadeli Swift.

21:10 Rıza Sarraf’ın 26 Ekim’de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir konuşma dökümüne göre Sarraf, Yargıç Berman’a, baskı altında olmadığını söyledi.

21:06 Sarraf şemayı çizdikten sonra, tekrar tanık kürsüsüne döndü.

21:05 Sarraf şemasını çizerken, jüri üyelerine eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in bir başka fotoğrafı gösteriliyor. Sarraf dünkü ifadesinde, Güler’in oğlu Barış Güler’e 100.000 dolar rüşvet ödediğini söylemişti.

21:04 Sarraf yine şema çizdi. Basın mensupları çizdiği şemaların kendilerine de verilmesini talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı.

21:02 Tüpraş ve Botaş yeniden gündeme geldi. Sarraf’a Ticaretin para kaynağı olarak kullanılan petrol ve doğalgaz gelirleri hakkında sorular soruluyor.

21:00 Sarraf ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarında 2013’te yapılan değişiklikleri anlattı: “İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ham petrol satışından para kazanıyordu ancak ABD bu paraların altın satın almak için kullanılmasını yasaklamıştı. stem çok basit, o yüzden şema çizmeyeceğim.” Sarraf daha önce çizdiği şemayı gösteriyor.

20:58 Sarraf: O toplantıya Halkbank’tan sadece Süleyman Aslan katıldı.

20:55 Sarraf’ın ifadesine göre Ankara’daki Marriott Hotel’de bir toplantı düzenlendi. Sarraf toplantıya Süleyman Aslan’ın da katıldığını ve İranlıların ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman’a baskı yaptını söyledi.

20:52 Savcının “Mayıs 2013’te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?” sorusuna Sarraf, “Evet, bir toplantı düzenlendi” diye cevap verdi. Savcının toplanıya katılıp katılmadığını sorması üzerine Sarraf bazı kısımlarına katıldığını söyledi.

20:46 Bugün çok sayıda telefon görüşmesi kaydı duruşma salonuna getirildi. Yargıç, bunların salonda dinletilip dinletilmeyeceğine karar verecek.

20: 34 Birçok telefon görüşmesi kaydı art arda dosyaya ekleniyor.

20:31 Sarraf, ABD’nin altın ticareti konusunda İran’a uyguladığı kısıtlamalarda değişiklikler yapıldığı için gıda ticaretine geçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

20:26 Sarraf “İranlılarla sürekli irtibat halindeydim” dedi. Sarraf altın ticareti ve gıda ticaretine ilişkin  İran için, ödemelerini yapabildikleri sürece hangi sistemi kullandıklarının önemli olmadığını söyledi.

20:12 Oturum devam ediyor.  Sarraf ile Happani arasındaki bir görüşmenin tapesi dinletiliyor.

20: 05 Dava İran’a yönelik yaptırımları konu aldığından, ABD hükümeti jüriye İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın fotoğraflarını gösterdi. Sarraf, daha önce bahsedilen mektubunda bu iki isme hitap ederek “ekonomik cihat” önerisi yapıyordu.

20:00 Muhabir Adam Klasfeld dosyaya giren delillerden birini paylaştı:  Zafer Çağlayan’ın fotoğrafı dosyaya delil olarak girdi.

19: 43 Oturuma ara verildi. Bugünkü oturum TSİ 22.00’da sona erecek. Yargıç Berman, sürekli konuşan Rıza Sarraf’a boğaz pastili verilmesini istedi. Dün sözü geçen telefon kayıtlarından biri veya birkaçı birazdan dinletilecek.

19:40 Sarraf, “Süleyman Aslan’ı her aradığımda borçlu çıkıyordum. Aslan’a yine rüşvet vermek zorunda kalmamak için, Happani’ye, bir evraka imzayı photoshopla yerleştirmesini söyledim” dedi.

19:27 Sarraf, dinlenecek tapede kullandığı “parayı vurmak” ifadesinin anlamını açıkladı: “Bu sadece, paranın İran’dan gönderildiğini anlatmak için kullanılan bir terim.”

19: 25 Sarraf ifade verirken, Atilla’nın avukatları en az bir kez itiraz ederek Yargıç Berman’a, Atilla hakkındaki ifadelerin “şayia” olduğunu, yani birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. Konu muhtemelen savunmanın çapraz sorgusunda tekrar gündeme gelecek.

19: 20 Sarraf, İran’ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatıyor. Sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla’dan öğrendiğini söyledi.

19:10 Savcı, tapenin içeriğini açıklamadan önce Sarraf’tan doğruluğunu teyit etmesini istiyor.

19:08 Sarraf yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı, kanıt olarak bir tape sunmak istiyor. Tapenin ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor.

19:03 Sarraf 16-17 yaşlarındayken çay ticaretinde nakliye senedi hazırlamayı öğrendiğini anlatıyor.

18:53 Sarraf: Asla mal gönderilmedi.

18:49 Kanıt dosyasına giren belgeler arasında Rıza Sarraf’ın bu fotoğrafı da var. Sağ alt köşede “Resmi delil 20” yazıyor.

18:41 Sarraf şu anda Rostamani Exchange şirketinden ve paraları Avro’dan Dirhem’e nasıl çevirdiklerinden bahsediyor. Sarraf, şema çizerek Dubai üzerinden gıda ticaretinin nasıl yapıldığını anlatıyor.

18:30 Şu anda “Atlantis” adlı başka bir şirketten bahsediliyor.

18:25 Sarraf, kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin Centrica Dubai göründüğünü, Volgam’ın da İran’a gıda sattığını söylüyor.

 Soru: Bu iki şirket de senin kontrolünde miydi?

Sarraf: Evet, elbette efendim.

18: 22 Sarraf, yine şema çiziyor.

18:20 Sarraf, Dubai’deki şirketi “Centrica”dan bahsediyor. Sarraf, Dubai’deki söz konusu şirketle ilgili olarak “Bu şirketi gıda tedarikçisi olarak gösterecektik.” diyor.

18:11 Sarraf: İki sistem yan yana çalışıyordu. Altın durdurulunca, gıdaya döndük.Ardından Atilla’nın bir yasa boşluğu bulduğunu söylüyor.

Saraf: Sonrasında altın ticaretine de devam ettik.

18:09 Sarraf ifadesinde, Aslan ve Atilla ile yaptığı bir toplantı sonucunda “yönteme (“gıda ticareti” mekanizmasına) son halini verdiğini” söylüyor.

18:00 Sarraf, Süleyman Aslan ile yaptığı toplantı sonrasında Halkbank çalışanı Hakan Aydoğan ile yaptığı bir görüşmeden bahsediyor.

17: 56 Sarraf ifadesinde, gıda ticareti tezgahını kurmak için gerekli gümrük evraklarını nasıl temin edebileceği konusunu Süleyman Aslan ile görüştüğünü söylüyor.

17: 55 Erişime açılan diğer bir telefon kaydı. Dün kanıt olarak kabul edilen, Sarraf ve Hakan Atilla arasındaki görüşme.

17: 54 Dünkü duruşmada dinletilen telefon kayıtlarından biri erişime açıldı.

17:50 Savcı, dün bıraktığı yerden devam ederek kayıtlara yeni kanıtlar ekliyor. Bunlardan biri yazılı bir mesaj: “Umarım, gıda konusunda bir sorun yaşamayız” deniyor. Sarraf, 2013’teki gıda ticaretinden bahsediyor.

17: 48 Oturum başlıyor. Jüri üyeleri girdi. Sarraf ayağa kalkıyor.

17:46 Savcı: Bana kalırsa Rocco, yasalar konusunda yanılıyor, sayın Yargıç.

Berman iki tarafın da sözünü kesiyor ve her kayıt için ayrı ayrı değerlendirme yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

17:44 Atilla’nın avukatı Victor Rocco birçok yazılı kaydın “üçüncü şahıslardan” geldiğini söylüyor. Savunma makamı, “şayia” ve “doğrulama” gerekçesiyle itiraz ediyor.

17: 42 Yargıç Berman, kayıtların doğrulanması hakkında “Zaten bu konuyu gündeme getirme konusunda endişelerim var.” diyor.

Savcı, Atilla’nın avukatının doğrulama konusundaki itirazlarının reddedildiğini söylüyor.

Yargıç Berman, kendisinin de bu konuda mutabık olduğunu söylüyor.

17:40 Savcı: Doğrulamanın birçok yolu var… Sarraf kaydı bizzat doğrulayabilir. Savcı, Sarraf’ın savunmasına ilişkin belgelerin hala mühürlü, yani erişime kapalı olduğunu belirtiyor.

17:36 Berman, sunulan telefon kayıtlarından birinde geçen konuşmaların çok geniş bir etki alanı olduğunu, bu nedenle “yargılamanın bütünlüğünün sağlanması” açısından savcılar bu kaydı kabul etmeden önce kaydın doğruluğunun ispatlanması gerektiğini söyledi. Berman, söz konusu kaydı “dikkatsiz” bir şekilde, doğrulama işlemleri tamamlanmadan duruşmada dinletmek istemediğini söyledi.

17: 35 Savcı, davada sunulan belge, delil ve şemaların bugünkü duruşmadan sonra basınla paylaşılacağını açıkladı.

17:34 Berman: Bugünkü duruşma öncesi avukatlarla konuşmak istediğim iki şey var.
Yargıç basın mensuplarının duruşmayı izlemesiyle ilgili konulardan bahsediyor. Salonlar dolduğu için insanların bir kısmı duruşmayı bina içindeki ekranlardan izliyor.

17:30 Yargıç Berman, duruşma öncesi yargılama usulleriyle ilgili konuşuyor.

 16:55 Duruşma başlamadan yüzden fazla insan salonun önünde toplandı. Salon üçüncü günde de dolup taşabilir.

16:40 Hakim Richard Berman, ‘sanık’ Mehmet Hakan Atilla’nın avukatları ve savcılıkla saat 08.45 (TSİ 16.45’te) bir toplantı yapacak. 09.00’da (TSİ 17:00) başlayacağı belirtilen duruşma gecikmeli başlayabilir.

16:30 Sarraf’ın bugün yine tanık sandalyesine oturması bekleniyor. Sarraf’ın ifadesinin bugün bitmesi planlanıyordu ancak bugünkü oturum yarım gün sürecek ve savcılığın sorgusu daha tamamlanmadı. Sarraf, pazartesi bir kez daha tanık sandalyesine oturabilir.

(Kaynak: Cumhuriyet)

Jurnalci.com

ilgili haberler