Ekonomi

Zerzevat fiyat artışı rekor seviyede: Bir yılda yüzde 119,91 arttı

Paylaş:

Antalya Ticaret Borsası eylül ayı Antalya Halleri Domates, Zerzevat ve Meyve Endeksi’ni açıkladı. Zerzevat fiyat endeksindeki yıllık değişim rekor seviyeyle yüzde 119,91 oldu.

Antalya Ticaret Borsası bilgilerine nazaran eylül ayında ölçü endeksleri, domateste 23, sebzede 30 ve meyvede 63, fiyat endeksleri ise domateste 539, sebzede 610 ve meyvede 668 olarak gerçekleşti.

Eylül ayı endeksleri ölçüde bir evvelki aya nazaran (aylık) domateste yüzde 15,48, sebzede yüzde 16,16 artarken, meyvede yüzde 26,54 azaldı. Ölçü endeksleri geçen yılın birebir ayına nazaran (yıllık) domateste yüzde 9,33 ve meyvede yüzde 2,51 arttı, sebzede ise yüzde 2,54 azaldı.

Eylül ayında endekslerdeki yıllık değişimler, ölçüde domates, zerzevat ve meyve için son 7 yılın ortalamalarında gerçekleşirken, fiyatta zerzevat ve meyve için 7 yılın rekoru, domates için ise ortalama üzerinde yansıdı.

FİYATLAR REKOR KIRDI

Eylül ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 77,85 olarak gerçekleşti. Ölçüdeki yüzde 9,33’lük artışa karşın fiyat artışı ortalamanın üzerinde yansıdı. Zerzevat fiyat endeksindeki yıllık değişim rekor seviyeyle yüzde 119,91 olurken, zerzevatın yıllık ölçü endeksinin yüzde 2,54 azalması bu rekor fiyat artışında kıymetli rol oynadı.

Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 69,39 oldu. Meyvedeki yıllık süreç ölçü artışı yüzde 2,51 olurken, fiyat artışı ortalama üzeri yaşandı. Eylül ayında ölçü ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, domateste son dört yılın ölçüde rekor kırarken, fiyatta ortalama üzeri gerçekleşti.

DOMATES SÜREÇ ÖLÇÜ ENDEKSİNDE REKOR ARTIŞ

Bir evvelki aya nazaran (aylık) domates süreç ölçü endeksi, eylül ayında yüzde 15,48 ile rekor artış gösterirken süreç fiyatı aylık yüzde 36,11 ile ortalama üzeri artış gösterdi. Bir evvelki aya nazaran (aylık) zerzevat süreç ölçü endeksi, eylül ayında yüzde 16,16 artarken, fiyat endeksi aylık yüzde 27,06 arttı.

Son dört yılın eylül ayları dikkate alındığında zerzevat ölçü ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, rekor düzeyde gerçekleşti. Bir evvelki aya nazaran (aylık) meyve süreç ölçü endeksi, eylül ayında yüzde 26,54 azalırken, süreç fiyat endeksi ise yüzde 14,18 artış gösterdi.

Son dört yılın eylül ayları dikkate alındığında aylık değişimler meyve ölçü endeksinde rekor düşüş ve fiyat endeksinde ise ortalama üstü artış gerçekleşti.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu