AktüelEğitimGüncelGündemTürkiye

Zorunlu Eğitim Yaşı Düşürülüyor!

Paylaş:

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de 6 yaş olan zorunlu eğitim yaşını 5’e düşürmek için plan ve bütçe çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti. Bakan Özer, ayrıca anaokulu kapasitelerini artırmak adına çalışmalara da hız verildiğini aktardı.

MEB, okul öncesi eğitimle alakalı yeni düzenlemeye hız verdi. Türkiye’deki zorunlu eğitim yaşı 6’dan 5’e düşürülecek, böylece öğrencilerin okula daha kolay adapte olması sağlanacak. Eğitimde 5 yaş grubuna yönelik hedeflerini paylaşan Bakan Özer, şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrencinin eğitim aldığını söyledi ve “Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız” ifadesini kullandı.

Anaokulu sayısında da bir artış olacağını vurguluyacan Özer şöyle konuştu:

“Anaokullarındaki 406 bin dolayında olan öğrenci kapasitemizi 3 bin yeni anaokulu ile birlikte yüzde 118’lik artışla 886 bine çıkaracağız. Ana sınıflarında eğitim alan 813 bin dolayındaki öğrenci sayısını ise 1 milyon 613 bine çıkaracağız.”

Eğitimde fırsat eşitliğine de değinen Özer, “Çankaya’daki okul nasılsa Silopi’deki okulda da benzer imkanları sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu