GüncelGündem

15 yaşındaki çocuk ölmüştü: Scooter kazasında itme tezi

Paylaş:

Adana’da geçen yıl 7 Ekim’de Alperen Efe Kadiroğlu ve Esen Keskin’in seyahat yaptığı scootera, alkollü şoför Mustafa Türkmenoğlu (27) arabasıyla çarptı. Kazada ağır yaralanan iki arkadaştan Esen Keskin, tedavisinin 81’inci gününde hayatını kaybetti.

Kaza sırasında 1.25 promil alkollü olduğu belirlenen ve tutuklanan Türkmenoğlu ise 1 ay sonra tahliye edildi. Kaza nedeniyle beyin kanaması geçiren ve bedeninin çeşitli yerlerinde kırıklar oluşan Alperen Efe Kadiroğlu’nun şuuru, kazadan 41 gün sonra açıldı fakat hafıza kaybı yaşadı.

Tedavisi devam eden Alperen Efenin hafızası, ailesi ve hekimlerinin ağır gayretiyle yerine gelmeye başladı. İlerleyen günlerde kazayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Alperen Efenin polis tarafından tabirinin alınacağı öğrenildi.

“KÖTÜ ARKADAŞ YÜZÜNDEN BU HALDEYİM”

Fizik tedavisi devam eden ve üroloji ameliyatına hazırlanan Alperen Efe Kadiroğlu, yaşadıklarını anlattı. Kaza günü arkadaşlarıyla eğlenmek için dışarı çıktığını söyleyen Kadiroğlu, “Esen ile kiralayıp bindikleri scooterda B.Y. isimli arkadaşları tarafından itildikleri için hızlanarak kaldırımdan yola çıktıklarını öne sürdü. Kadiroğlu, “Kaza günü arkadaşlarımızla sabahlayıp eğlenecektik. Birinci başta istememiştim ancak ısrar ettikleri için kıramadım.

Sokakta 5 kişilik arkadaş kümemizle konuta gerçek yürürken kimi arkadaşlarım otostop çekmeyi önerdi. Ben de otostop çekmeyeceğimi söyledim. Esen ile scooter kiraladık. Daha sonra ardımıza üçüncü kişi olarak B.Y. bindi. İnmesini söyledim. B.Y. scooter dan aşağıya atladı. Atlarken de bizi itti. İtme nedeniyle scooter hızlandı ve kaldırımdan yola girdik. Sonra birden otomobil çarptı. Berbat arkadaş yüzünden bu haldeyim” dedi.

TEDAVİSİ TAMAMLANINCA TABİR VERECEK

Alperen Efe’nin babası Ziya Kadiroğlu ise oğlunun tedavisinin tamamlanmaması nedeniyle kazayla ilgili şimdi söz vermediğini lakin yapacakları şikayetin akabinde olayın araştırılacağını ve güvenlik kamerası manzaraları sayesinde gerçeğin aydınlatılabileceğini belirtti.

Kazadan sonra büyük zorluklar yaşadıklarını vurgulayan Ziya Kadiroğlu, “Kaza sonrası muhtaçlıklarını bile karşılayamıyordu. Tekrar bebek üzere yürümeyi, yutkunmayı, konuşmayı öğrendi. Çok fazla ameliyatlar geçirdi. Soruşturma devam ediyor lakin araba şoförü 1 ay tutuklu kaldı sonra tahliye oldu. Savcılık daha iddianameyi hazırlamadı, evrak açılmadı.

Scooter , üzerinde en kolay ölebildiğiniz, trafikteki en tehlikeli araç. Bunlar vefat makinesi ve her geçen gün yaygınlaşıyor. Tedbirler alınmadığı sürece daha onlarca, yüzlerce can kaybına yol açabilir, beşerler felç kalabilir.

Alperen Efe’nin arkadaşı Esen öldü, oğlum hala hayat savaşı veriyor. Biz buz dağının görünen yüzüyüz. Bir de görünmeyen yüzü var. Sokaklarda tedbir alınmadığı sürece sanki yarın kimi yanacak, hangi ailenin ocağına ateş düşecek? Fiziki kaideler uygun değil, yolumuz yok, altyapı koşulları uygun değil lakin daima çoğalıyor scooterlar.” sözlerini kullandı. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu