2 Gazete Aynı Satırları Nasıl Yazdı!

2 Gazete Aynı Satırları Nasıl Yazdı!
2 Gazete Aynı Satırları Nasıl Yazdı!

Star gazetesi muhabiri Kemal Gümüş’ün imzasını taşıyan haberle, Sabah muhabiri Nazif Karaman’ın imzasını taşıyan haber neredeyse cümlesi cümlesine aynıydı.

Sabah gazetesi ve Star gazetesi, bugün cümlesi cümlesine aynı haberi, iki farklı imza ile yayınladı.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği “hak ihlali” kararıyla tahliye yolunu açan Anayasa Mahkemesi (AYM), hükümet yanlısı medyanın hedefi olmaya devam ediyor.

AYM Başkanı’nı “Cemaatçi” olmakla ve “darbe” yapmakla suçlayan hükümet yanlısı medya grupları, bugün de eski defterleri açtı.

Ancak haberdeki bir detay dikkatlerden kaçmadı.

Star gazetesi muhabiri Kemal Gümüş’ün imzasını taşıyan haberle, Sabah muhabiri Nazif Karaman’ın imzasını taşıyan haberler, ara başlıklar da dahil cümlesine aynıydı. İki farklı muhabirin, iki farklı gazetede,  ara başlıkları bile aynı olan aynı metne nasıl ayrı ayrı imza attıkları ise merak konusu oldu.

Bu durum, yandaş gazetelere haberlerin tek merkezden servis edildiği iddialarını yine gündeme getirdi.

NE YAZMIŞLARDI

AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın 21 Haziran 2008 tarihinde Iğdır Barosu’nun düzenlediği ‘Demokrasi hukuk devleti ve yeni anayasa arayışı’ konulu panelde bugün verdiği karara zıt bir açıklama yaptığını belirten hükümet yanlısı gazeteler, Arslan’ın o günkü konuşmasının, bugün verdiği karar ile çeliştiğini yazmıştı.

İşte Star ve Sabah’ın o haberleri:

HÜKÜMET YANLISI GAZETELERİN HEDEFİNDE YİNE DÜNDAR VE AYM BAŞKANI VARDI

Sabah ve Star gazeteleri dışında Yeni Şafak ve Yeni Akit gazeteleri de Can Dündar ve AYM Başkanı’nı hedef almaya devam etti.

İşte o gazeteler: