GüncelGündem

2022’de 10 binden fazla kız çocuğuna resmi nikah

Paylaş:

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği (ÇYDD) 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Türkiye’de yaşayan çocukların mevcut durumuna dair dikkat çeken bir rapor hazırladı. 2022 yılında 16 ve 17 yaş aralığındaki 10 binden fazla kız çocuğunun resmi nikâhla evlendirildiği belirtilen raporda ayrıyeten Türkiye’deki çocukların yüzde 45,2’si toplumsal dışlanma ve yoksulluk riski altında olduğu da vurgulandı.

Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği; 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Türkiye’de yaşayan çocukların mevcut durumuna dair hazırladığı çarpıcı bir raporu kamuoyuyla paylaştı. Çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan rapor, ülkedeki çocukların karşılaştığı zorlukları ve muhtaçlıklarını ortaya koydu. ÇYDD Çocuk Güvenliği Ünitesi Odak Şahsı Hasan Kızıldağ tarafından hazırlanan raporda; eğitim, sıhhat, güvenlik ve iştirak haklarına yönelik Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan kırılgan kümelere mensup çocukların maruz kaldığı zorluklar ayrıntılı bir formda tahlil edildi.

SINAVA UYGUN HAZIRLANSA BİLE ENDİŞELİ 

Türkiye’de çocuk olmayı çok boyutlu formda incelemeye imkân sağlayan rapor, çocukların yaşantı ve gereksinimlerine yönelik dikkat cazibeli sonuçlar sunmanın yanı sıra; başta erken çocukluk ve okul öncesi eğitim ile mecburî ilköğretim ve örgün eğitimden kopuşlar olmak üzere eğitim sistemine dair önemli biçimde düşünülmesi gerektiğini bir kere daha ortaya koydu.

13-17 yaş kümesindeki çocukların %50,5’inin imtihana düzgün hazırlanmış olsa bile kaygılı hissettiklerinin belirtildiği raporda yer alan bilgiler, öğrencilerin eğitim sistemine olan güvensizliğini açık bir halde söz ederek yetkilileri harekete geçmeye davet etti. Raporda ayrıyeten Türkiye’deki çocukların yüzde 45,2’si toplumsal dışlanma ve yoksulluk riski altında olduğu da vurgulandı.

10 BİNDEN FAZLA KIZ ÇOCUĞU RESMİ NİKÂHLA EVLENDİRİLDİ

Cumhuriyet’in 100. yılında çocukların mevcut durumuna ait hazırlanan raporda; eğitim sistemindeki eşitsizliklerin dışında çocuk personelliği, çocuğa yönelik fizikî ve ruhsal şiddet, çocuk istismarı, çocuk evlilikleri vb. bahisler dikkat alımlı başka başlıklar olarak ön plana çıktı. Raporda yer alan 2022 yılında 10 binden fazla kız çocuğunun resmi nikâhla evlendirildiğine yönelik sözler, raporun en çarpıcı bilgilerinden birini ortaya koydu. Ayrıyeten, mülteci çocukların yaşadığı zorluklar ile çocukların sarsıntı ve pandemi sürecinde karşılaştığı ekonomik düşünceler, raporun öteki kıymetli başlıkları olarak göze çarptı.

16 YAŞINDAN KÜÇÜKLER BİLGİYE DAHİL DEĞİL 

Raporda çocuk evliliklerle ilgili şu tespitlerde bulunuldu:

– Çocukların haklarına hürmet duyulmadığını hissetmelerine yol açan mevcut durum aslında TÜİK tarafından verilen birtakım istatistiklerle doğrulanmaktadır. 2022 yılında 16-17 yaş kümesindeki resmi kız çocukları evlilikleri %2’dir (TÜİK, 2022). Bu oran görünürde düşüktür lakin datanın sunuluş biçimi gerçeğin üstünü örtme teşebbüsüdür: ‘Yüzde 2’ on bini aşkın kız çocuğu evliliği manasına gelmektedir ve bu sayı yalnızca 16 ve 17 yaşındaki kız çocuklarının resmi olarak evliliklerini söz etmektedir. Bir öteki deyişle, 16 yaşından küçük kız çocuklarının kanuna nazaran evlendirilemeyecek olmasından ötürü 16 yaşından küçük çocuk evlilikleri sıfır olarak kabul edilmiştir ve 16-17 yaşındaki resmi nikâhlı olmayan evlilikler bu sayıya dâhil değildir.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARIN EVLENDİRİLME SAYISI 10 BİN 237

– Öte yandan; yapılan incelemeler sonucunda 2002-2013 yılları ortasında mahkeme kararı ile yaşı büyütülen ve 18 yaşından küçük olanların evlendirilme sayısının 10.237’dir. Bu sayının 362’si erkek çocuklar iken 9 bin 875’i kız çocuklardır. Kız çocuklar erkek çocuklara kıyasla 27 kat daha fazla yaşı büyütülerek evlendirilmektedir. Çocuk evliliklerine ait bireylerin bakış açısından tahminen de daha kıymetlisi devletin sıkıntıyı ele alış biçimidir.

13 BİNDEN FAZLA EVLENME MÜSAADESİ DAVASI 

– Şiddeti Tedbire ve Rehabilitasyon Derneği’nin (İMDAT) 2021 yılında yayımladığı Çocuk Evlilikleri Raporu incelendiğinde, 16 yaşındaki çocukların evlenme müsaadesi talebiyle aile mahkemelerine açılan dava sayısının 13.282 olduğu ve bu davaların 11.473’ünün (%86) kabul edildiği görülmektedir (İMDAT, 2021).

– Mahkeme kararıyla yaşı büyütülerek evlendirilen kız çocukların erkek çocuklara kıyasla 27 kat fazla sayıda olduğun değinilmişti. On binlerce çocuğun hakkının gasp edilişi toplumsal algıda kendisine yer bulamazken, istismar tipinin hangi cinsiyetle eşleşeceği ne yazık ki toplumsal anlayışın kimi kesimleri ile temaslı gözükmektedir.

“LAİK, BİLİMSEL VE KAMUSAL EĞİTİM İLE GELECEĞE HAZIRLANMALARI İÇİN…”

ÇYDD’den Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili yapılan açıklamada; Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde Dünya Çocuk Hakları Mukavelesi’nin kabul edildiği 20 Kasım 1989’dan tam 68 yıl evvel 2 Mayıs 1921’de, çocukları “geleceğin birer yıldızı ve ikbal ışığı“ olarak betimleyen cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan etmesine vurgu yapılarak Cumhuriyetimizin 100. yılında çocukların sağlıklı ve inançlı bir ortamda büyüyebilmelerini destekleyerek laik, bilimsel ve kamusal eğitim ile geleceğe hazırlanmalarını sağlamak gayesiyle çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Mukavelesi’ni imzalayan tüm ülkelerin başta çocukların hayat hakkı olmak üzere savaşların durdurulması ve çocuk haklarının hayata geçirilmesi için gerekli tedbirleri almasının ve çocuklara yönelik çalışma sürdüren sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde olmasının gerekliliği söz edildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu