AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

25 işçi, iş akitlerinin feshedildiğini gelen mesajla öğrendi

Paylaş:

25 işçi, iş akitlerinin feshedildiğini gelen mesajla öğrendi

140 bin metal işçisinin örgütlü olduğu Türk Metal-İş, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yaptıkları görüşmeler sonunda grup Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaştı.

Sendikalar, elde edilen sonuçtan memnun olsa da tabandaki işçi aynı fikirde değil. Mersin’de Birleşik Metal İş üyesi Çimsataş işçileri, sendikaların imza attığı TİS’i protesto etmek için iş bırakma eylemi yaptı.

İşçiler, TİS’e ek protokol eklenmesi talebini sendikalarına iletti. Sendika yetkileri ve işveren sendikası MESS yetkililerinin görüşmesinden işçinin taleplerine yanıt değil, işçi çıkarma kararı çıktı.

MESAJLA BİLDİRİLDİ

25 işçi, iş akitlerinin feshedildiğini cep telefonlarına gelen mesajla öğrendi.

İşçiler, işten atma kararı alınana kadar üretim yapmama kararı aldı ve fabrika kapısında beklemeye başladı. İşveren tarafından işçiye gönderilen mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“İş yerinde 12 Ocak 2022’de saat 16:00’dan itibaren iş bırakmak suretiyle başlattığınız ve işyeri işgaline dönüşen yasa dışı eylemi sona erdirerek işbaşı yapmanız ya da işyerini terk etmeniz için yazılı ve sözlü olarak yapılan duyuru ile ihtarlara rağmen yasa dışı eyleme devam ettiğinizden; Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu m.70 ile İş Kanunu m.25/II-h hükümlerine göre iş sözleşmeniz haklı sebeple, ihbar ve kıdem tazminatı ödemeksizin 13 Ocak 2022 tarihinde feshedilmiştir” denildi.

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

MESS ile metal işkolu işçi sendikaları arasında imzalanan TİS uyarınca Çimsataş işçisine yüzde 27 zam verildi. İşçiler ise hem zam oranının artırılmasını hem de çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ediyor. İşçilerin 7 maddede toplanan ek talep talepleri şöyle:

-Yapılan sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde 27’ye artıya ek yüzde 35 daha zam verilmesi ve ikinci 6 ay için enflasyon oranında zam yapılması

-Mesai ücretlerinin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlenmesi,

-İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortasının aileyi de kapsaması,

-Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılması,

-Kıdem farkı ödenmesi,

-Ara dinlenme ve çay molası verilmesi,

-Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tam olarak verilmesi.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu