GüncelGündem

280 tonluk ‘Peçenek’ denize indirildi

Paylaş:

Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfi olarak kayıtlara geçen Sakarya Gaz Sahası’nda Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) takımlarının çalışmaları devam ediyor.

Karada yaklaşık 5 bin, denizde de 2 bin 500 kişinin misyon yaptığı projede, doğal gazı yaklaşık 170 kilometre açıktan karaya taşıyacak boru serimi tamamlandı.

Denizin 2 bin 200 metre altındaki güç üssü kurma çalışmaları da devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde denize indirilecek en büyük ekipman, Filyos Limanı’na getirildi.

Yaklaşık 6,5 metre yüksekliğinde, 8,6 metre genişliğinde ve 18,2 metre uzunluğundaki ekipman yaklaşık 280 ton tartısında. Ekipmana TPAO takımları tarafından ‘Peçenek’ ismi verildi.

Kuyulardan gazı toplayıp ana boru çizgisine bağlayacak dağıtım haznesi ‘Peçenek’, limandan denize indirmenin yapılacağı Sakarya Gaz Sahası’na gemiyle taşındı.

Burada özel vinçler ve su altı robotların yardımıyla deniz tabanına indirilen dev ekipman, misyon yerine yerleştirildi. Gece boyunca devam eden operasyon yaklaşık 20 saat sürdü.

‘TÜRKİYE YÜZYILI, GÜCÜN DE YÜZYILI OLACAK’

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli gazı vatandaşla buluşturmak için çalışan TPAO gruplarına teşekkür etti.

Karada yükselmeye devam eden Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’nin yüzde 85’inin, Sakarya Gaz Sahası’nda, denizde devam eden çalışmalarının yüzde 65’inin tamamlandığına işaret eden Bakan Dönmez, “Denizde tam 51 gemi bu operasyon için çalışıyor. Çoğunluğu bizim insanımız, binlerce çalışan mesai harcıyor. Hepimizin tek bir maksadı var. Karadeniz gazını milletimizle bir an evvel buluşturmak” diye konuştu.

Keşfin ateşinin gelecek yılın mart ayında meskenleri ısıtacağını bildiren Dönmez, “Denizde ve karada işler planlandığı üzere ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde bir evreyi daha geçtik ve çok kritik bir ekipman olan dağıtım haznesini takımlarımız muvaffakiyetle deniz tabanına indirdi. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında güç bağımsızlığının en kıymetli adımlarından birini hizmet almak için gün sayıyoruz. Türkiye Yüzyılı, gücün de yüzyılı olacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

TPAO GENEL MÜDÜRÜ: ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım de alandaki çalışmaların iş güvenliğini dikkate alarak 7 gün 24 saat aslıyla devam ettiğini aktardı.

Karadeniz gazını ulusal sisteme bağlamak için yürütülen çalışmaların zorluğundan ve yoğunluğundan bahseden Alım, 20’ye yakın ülkeden eser tedariki yaptıklarını ve süreçlerin problemsiz devam ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin 100’üncü yılına yakışacak projede yer almaktan duyduğunu memnuniyeti lisana getiren Alım, “Burada çalışan yaklaşık 7 bin 500 kardeşimiz de projenin büyüklüğünün farkında. Onlar Türkiye’nin güç tarihine ismini yazdırıyorlar. Ne kadar gurur duysalar az. İnşallah bu gazı milletimizle buluşturana kadar özverili, hassas, istekli ve hiç bitmeyen gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu