GüncelGündem

52. İstanbul Müzik Festivali AKM’de başladı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Festivale katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketlerinin sunulduğu gecede, festivalin bu yılki Onur Ödülü, 40 yıldır klasik müzik dünyasında önemli bir rol oynayan şef Cem Mansur’a, 2023 Aydın Gün Teşvik Ödülü ise 23 yaşındaki keman sanatçısı Ilgın Top’a takdim edildi.

Sunuculuğunu Yetkin Dikinciler’in üstlendiği törenin açılış konuşmalarını İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş yaptı.

Törenin ardından, şef Cem Mansur yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ile Türkiye’nin genç yeteneklerinden, 15 yaşındaki piyanist İlyun Bürkev konser verdi. Konserde, Edvard Grieg’in Piyano Konçertosu’nun yanı sıra Giuseppe Verdi’nin Otello operasının 3. Perdesi için bestelediği Danslar’ı ile Pyotr İlyiç Çaykovski’nin Romeo ve Juliet Fantezi Uvertürü seslendirildi.

“AKM’de çok önemli orkestraları ağırlayacağız”

Açılış öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya, festivalin 21 Mayıs-12 Haziran’da 17 mekanda, 25 konsere ev sahipliği yapacağını söyledi.

Çakırkaya, festivalde senfonik orkestralar, oda orkestraları, caz ve geleneksel müzik gibi farklı türlerde pek çok konser olduğunu belirterek, “Bu akşam AKM’de İDSO konseriyle açıyoruz. Orkestrayı Cem Mansur yönetecek ve festivalin bu yıl onur ödülünü de kendisine takdim edeceğiz. İDSO, açılış konserinde 15 yaşındaki dahi genç piyanistimiz İlyun Bürkev’e eşlik edecek. Önümüzdeki günlerde de yine AKM’de çok önemli orkestraları ağırlayacağız.” dedi.

Festival boyunca müzikseverleri AKM’nin yanı sıra Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İş Sanat Konser Salonu, Beşiktaş Deniz Müzesi, İstanbul Modern, Yeniköy gibi pek çok mekanda renkli bir programın beklediğine dikkati çeken Çakırkaya, “Bu sene de dolu dolu geçecek bir festival diye ön görüyoruz. Bazı konserlerin biletleri bitti bile. Müzikseverlere biraz acele etmelerini tavsiye ederim. Festival kapsamında İstanbul halkına Fenerbahçe ve Yıldız Parkı’nda küçük bir armağan gibi sunduğumuz hafta sonu klasikleri serimiz var. Ücretsiz konserlerimize de tüm müzikseverleri bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Her zaman yer almaktan çok onur duydum, keyif aldım”

Şef Cem Mansur ise İstanbul Müzik Festivali ile çok eskiden beri bağı olduğuna işaret ederek, “1985 yılında ilk konserimi verdim. İngiliz Kraliyet Filarmonisi ile İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda bir konserim olmuştu. Yıllar boyunca tabii çok sık olmasa da festivalde yer aldım. Her zaman yer almaktan çok onur duydum, keyif aldım.” değerlendirmesinde bulundu.

Onur ödülünün kendisine verilmesine ilişkin duygularını da paylaşan Mansur, “Hatırlanmak daha bir güzel. Yaptığım çalışmaların değerinin birileri tarafından farkına varılmasını görmek güzel. O bakımdan İstanbul Müzik Festivali ekibine teşekkür ederim. Festivalde o kadar güzel konserler var ki müzikseverler takip etsin.” diye konuştu.

Festival kapsamında 12 Haziran’a kadar, 17 farklı mekanda, 25 konser müzikseverlerle buluşacak.

Maria Joao Pires, Khatia Buniatishvili, Francesco Piemontesi, Jean-Guihen Queyras, Istvan Vardai, Gülsin Onay, Edgar Moreau, Kristof Barati ve Roby Lakatos’un yanı sıra Budapeşte Festival Orkestrası, Festival Strings Lucerne, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Mantova Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Macar Ulusal Korosu ve Borusan Quartet festivale konuk olacak.

İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi olan üç eser de dahil olmak üzere, toplam dört eserin dünya prömiyeri, üç eserin de Türkiye prömiyeri festivalde gerçekleştirilecek.

Muhabir: Fatih Türkyılmaz

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu