Ekonomi

8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İİT Helal Expo Fuarı İFM’de devam ediyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – “Sürdürülebilir Ticaret İçin: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tüm Yönleri ile Keşfedin” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte bugün “Türkiye’de Katılım Finansmanı Yoluyla Helal Ekonomiden Yararlanmak”, “İslami Sosyal Finansta Yenilikler: Türkiye İçin Fırsatlar”, “Helal Tedarik Zinciri” ve “Helal Gıda ve İlgili Önemli Hususlar” konuları üzerine paneller düzenleniyor.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanı Osman Çelik, zirve kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Katılım Finansmanı Yoluyla Helal Ekonomiden Yararlanmak” başlıklı panelde yaptığı konuşmada, İslami sosyal finans sisteminin, değerleriyle bugünün finans sorunlarına çözüm üretme gücü olduğunu söyledi.

“İslami sosyal finans sürdürülebilir kalkınmayı destekliyor ve insanlığa alternatif çözümler sunuyor.” diyen Çelik, Türkiye’deki İslami sosyal finans sisteminin vakıflar, dernekler ve kooperatifler gibi farklı enstitüleri de içinde barındırdığını dile getirdi.

Vakıfların eğitim, sağlık, alt yapı ve finans alanında sosyal kalkınmaya önemli katkılarda bulunduğunu kaydeden Çelik, Vakıf Katılım Bankası’nın yaptığı çalışmalardan örnekler verdi.

Çelik, İslami sosyal finans sisteminin gelişimi için yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin bu alanda tarihi olarak geniş bir tecrübe ve birikime sahip olduğunu hatırlattı.

“Türk ekonomisi, Müslüman dünyasının geri kalanı için bir nevi rol model olabilir”

New Orleans Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kabir Hassan ise AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin zengin bir tarihe ve şu anda çok dinamik bir lidere sahip olduğunu ifade etti.

Hassan, Türk ekonomisinin Müslüman dünyasının geri kalanı için bir nevi rol model olabileceğine işaret ederek, “Türkiye, çok çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip. Türkiye’nin 200’e yakın ülkeye ihraç ettiği binlerce ürünü var. Kovid döneminde Türkiye’nin ihracatının çok arttığını gördük. Türkiye, bu dönemde küresel kapanmalardan avantaj elde etti.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin üretim, istihdam, ekonomik büyüme ve ihracata dayalı yeni ekonomi modelinin İslami finans kavramlarıyla entegre olması gerektiğine dikkati çeken Hassan, “Helal ekonomi, helal gıdanın ötesinde büyük bir konsept. Turizm, moda, kozmetik, ilaç gibi bir çok alanı da içeren bir ekonomik kavramdan bahsediyoruz. Helal ekonomi, bilimsel olarak da kanıtlanmış ürün çeşitliliğine sahip.” ifadelerini kullandı.

Hassan, helal ekonominin geleceğini çok parlak gördüğünü belirterek, “Helal ekonomi her yıl büyüyor. Helal ekonominin finansal olmayan kısmını gerçekten artırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Muhabir: Yunus Türk,Tufan Aktaş

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu