GüncelGündem

Okulda öğrendikleri bilgileri “Tarihe Açılan Odalar”da pekiştiriyorlar

Paylaş:

ZONGULDAK (AA) – Kentte gençlerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel koordinesinde “Tarihe Açılan Odalar” projesi başlatıldı.

Proje kapsamında Gençlik Merkezinde Malazgirt Zaferi, İstanbul’un Fethi, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve ilk Meclisin anlatıldığı odalar dizayn edildi.

Müze haline getirilen bu odalara gelen öğrenciler, “tarihin seyrini değiştiren” kahraman Seyit Onbaşı’nın top mermisini sırtladığı görselin yanı sıra mankenlere giydirilen dönemin kıyafetlerini, siper ve otağ gibi çeşitli görselleri görme imkanı buluyor.

Derste öğrendikleri bilgileri burada görsellerle pekiştirme imkanı bulan öğrencilere, ses ve ışık efektleriyle desteklenmiş odalarda video izletiliyor, gençlik liderleri tarafından tarihi dönemlere ilişkin bilgiler veriliyor.

Odaları sırayla gezdikten sonra Türk devletlerinin ulu ve uzun ömürlü olduğunu simgeleyen çınar ağacının bulunduğu final odasında duygu ve düşüncelerini paylaşan öğrenciler, alandan çıkış yaparken 16 Türk devletinin isimlerini, tarihlerini ve bayraklarını öğreniyor.

“Buradan çıktıklarında duygulandıklarına şahit oluyoruz”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Yüksel, AA muhabirine, projenin gençler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Tarihi gençlere anlatabilecek, onların sosyal faaliyetler içerisinde olabilecekleri bir alan yaratmak istediklerini belirten Yüksel, “Tarihe Açılan Odalar ismiyle kendi geçmişimizde, tarihimizde önemli noktaların olduğu konuları bir müze ve oyun şeklinde, onların da eğitim alabilecekleri şekilde düzenleme gerçekleştirdik.” dedi.

Yüksel, odaların gençlerin eğitim alacakları ve güzel vakit geçirecekleri bir alan olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Gençlerimiz buraya yoğun şekilde geliyor. En büyük paydaşlarımız üniversitemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz. Koordine şeklinde çalışıyoruz. Her gün burada mutlaka gençlerimiz bulunuyor. Görsel olarak öğrenme aynı zamanda onlara büyük kazanım sağlıyor. Gençlerimize bunları yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Çalışmanın kent adına da bir kazanım olduğunu aktaran Yüksel, gençlik merkezleri içerisinde ülkede böyle bir örneğin olmadığını anlattı.

“Derste anlatılanları burada görmemiz akılda daha kalıcı olmasını sağlıyor”

Gençlik Merkezinde gönüllü liderlik yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencisi Kübra Üstünyel de gençleri tarihi noktada bilgilendirmek amacıyla odaları yaptıklarını belirterek, “Öğrenciler ilk geldikleri zaman şaşırıyor. Daha sonra seslendirmenin de verdiği o duygusal bağla birlikte o dönemleri yaşadıklarını hissediyoruz. Buradan çıktıklarında duygulandıklarına şahit oluyoruz.” dedi.

Lise öğrencisi Hilal Eyioğlu da odaları çok beğendiğini dile getirerek, “Derste anlatılanları burada da görmemiz akılda daha kalıcı olmasını sağlıyor. Çok hoştu, bu kadar güzel beklemiyordum. İçindeymişim gibi hissettim. Herkesin burayı görmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Gökhan Yılmaz

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu