9 günlük Kurban Bayramı turizmciye nefes aldıracak

Kurban Bayramının beklendiği gibi 9 gün çıkarılması en kötü sezonlarından birini yaşayan turizmcileri sevindirdi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada; “Bu tatilleri sonuna kadar değerlendirmeye çalışıyoruz. 9 günlük tatil de bence iyi olacak. Akdeniz ve Ege yöresiyle İstanbul’a yakın yerlerde bir canlanma olacak. Bunlar güzel şeyler” dedi.

9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle Antalya’da bir hareketliliğin göze çarptığını ifade eden Bayındır; “Bu yerli turistler sayesinde yaşanıyor. Erken rezervasyon ve uzun tatiller bu hareketliliği sağlıyor. Birçok olumsuz olay yaşadık ama yaşam devam ediyor. Burası bizim, burada yaşıyoruz” dedi.

2016 TURİZMİN KAYIP YILI

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2016 yılının turizm açısından kaybedilmiş bir yıl olduğunu ifade ederek, bu seneki turizm zararının 10 milyarın üzerine çıkacağını kaydetti. Turizm gelirlerinin gerek istihdam gerek dış harcamaları dengeleme açısından Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Bayındır; “Her açıdan bu paraya Türkiye’nin ihtiyacı var. Her ne kadar herkes otomotiv, beyaz eşya diyorsa da bunların büyük bir kısmı ithal edilerek Türkiye’ye geliyor. Dolayısıyla burada işleniyor ve çıkıyor. Bunun Türkiye’ye getirdiği maksimum yüzde 20-25 civarındadır ama turizm öyle değil. Turizmin yüzde yüzü hizmet olduğu için hizmet geliri olarak ülkemizde kalıyor ve bu net bir girdi oluyor. O bakımdan çok mühim” dedi.

AA