GüncelGündem

ABD’li gaziler, asker Aaron Bushnell’in kendisini yakması hakkında açıklama yayınladı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Bushnell’in yaşananlara daha fazla katlanamadığı belirtilen açıklamada, “Aaron Bushnell, İsrailliler tarafından masum Filistinlilerin üzerine atılan Amerikan bombalarıyla daha fazla insanın yakılıp kül olduğunu görmeye dayanamadı.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, bu konuda bir şey söylemeden önce Bushnell’in, “Ben Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerinin aktif görevdeki bir üyesiyim ve artık soykırımın suç ortağı olmayacağım. Aşırı bir protesto eylemine girişmek üzereyim. Ancak Filistin’de insanların sömürgecilerin ellerinde yaşadıklarına kıyasla hiç de aşırı değil. Yönetici sınıfımızın normal olduğuna karar verdiği şey bu. Özgür Filistin!” şeklindeki son sözlerinin aktarılması gerektiğinin altı çizildi.

Bushnell’in görüntülerde altı kez “Özgür Filistin” diye bağırdığı, son beşinin, “sessizliğe gömülmeden önce acı çığlıklarıyla birleştiği” vurgulanan açıklamada, üniformalı bir kişinin bu sırada Bushnell’e silah doğrulttuğu aktarıldı. Açıklamada, “Aaron neden böyle aşırı bir şey yapsın ki? Daha fazla soru akla gelebilir ama o videoda söyledikleri yeterli. Artık soykırımın suç ortağı olamazdı.” denildi.

Bushnell’in motivasyonunun 1965’te Pentagon otoparkında kendini ateşe veren 35 yaşındaki aktivist Norman Morrison’ın motivasyonuna çarpıcı bir şekilde benzediğine işaret edilen açıklamada, Morrison’ın eşine yazdığı şu mektuba yer verildi:

“Sevgili Anne,

Haftalardır hatta aylardır sadece ne yapmam gerektiğinin bana gösterilmesi için dua ediyorum. Bu sabah hiçbir uyarı olmadan bana gösterildi… Seni sevdiğimi ama Rahip’in köyündeki çocuklar için harekete geçmem gerektiğini bil.”

Açıklamada ayrıca “Gaziler olarak pek çoğumuz savaşın yarattığı acıları gördük ve bu asla hafızalarımızdan çıkmıyor. Hepimiz hükümetimizin masumların katledilmesine yardım ve yataklık etmesinden dolayı acı çekiyoruz. Kendimizi ‘yapabileceğim en iyi şey nedir?’ diye sorguluyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bu sorunun bazılarını uzun zamandır görmezden geldikleri Filistin’in tarihini öğrenmeye, bazılarını seçilmiş yetkililerle temasa geçmeye, bazılarını halk protestolarına katılmaya, bazılarını ölüm orucu tutmaya, bazılarını yolları ya da kongre ofislerini kapatmaya ve hapse girmeye ittiği ancak bunların hiçbir zaman yeterli olmadığı aktarıldı.

Açıklamada, “Bazıları ölüm orucunu veya kendini yakmayı çılgınlık ve ölçüsüzlük olarak algılayabilir. Diğerleri ise bunu tamamen uygun görmektedir çünkü protesto edilen dehşetin kendisi de çılgınca ve ölçüsüzdür. Derinden önemseyen çok az kişi ölüm orucu tutma ya da Aaron Bushnell’in yaptığını yapma cesaretine sahip olacaktır.” denildi.

Halihazırda yapılan ve yetersiz gelen şeylere ek olarak, iki şeyin daha yapılması gerektiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Birincisi, hükümetimizin yaptıklarından acı ve keder duyan insanların yalnız olmadıklarını bilmelerini bilinçli bir şekilde sağlamak. Meslektaşlarımızın ve yoldaşlarımızın onların acılarının farkında olduğumuzu bildiklerini varsaymamalıyız. İkinci olarak, sadece vahşi politikalara tepki göstermenin ötesine geçmeye karar verebiliriz. Politika yapıcılarımıza ‘çılgın kundakçılar’ diyebiliriz çünkü onlar dünyanın dört bir yanında bizim söndürebileceğimizden çok daha hızlı yangınlar çıkarıyor. Ayrıcalıklarla donanmış bu politika yapıcılar, emirlerini ölüm ve acıdan kazanç sağlayanlardan almaktadır. Bunların kimler olduğunu biliyoruz: Boeing, Raytheon, General Dynamics ve diğer ölüm tüccarlarını yönetenler ve bu tüccarların yaptıklarını finanse edenler. İtfaiyemiz küresel ölçekte faaliyet gösteren kundakçılara asla yetişemeyecektir. Onları durdurmak için gereken yangın önleme becerilerini öğrenmekte çok geciktik.”

Barış İçin Gaziler’in, çılgın kundakçılar tarafından çıkarılan yangınlarla mücadele etmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Şirketlerin kalkanlarını ellerinden almadığımız sürece, onlar bizi yönetmek için ekonomik ve siyasi güç biriktirmeye, irili ufaklı yangınlar çıkarmaya devam edecekler, biz ise tükenene, beş parasız kalana ve yok olana kadar çılgınca yangın söndürücülere koşacağız. Bu süreçte ihtiyaç duyduğumuz yangın önleme becerilerini öğreniyoruz. Her ikisini de aynı anda yapmak bizim sorumluluğumuzdur.” denildi.

Aaron Bushnell’in tepkisi

ABD Hava Kuvvetlerinde aktif görevde olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, 24 Şubat’ta İsrail’in Washington Büyükelçiliği önünde “Artık soykırım suçuna iştirak etmeyeceğim.” demiş ve başından aşağı benzin dökerek kendisini ateşe vermişti.

Üzerinde askeri üniforması bulunan Bushnell, nefesi kesilene kadar “Filistin’e özgürlük” diye bağırmıştı.

Büyükelçilik polislerinden birinin, alevler içinde kalan Bushnell’e silahını doğrultup beklediği, diğer polisin de “Silaha değil yangın söndürücüye ihtiyaç var.” diyerek alevleri söndürmeye çalıştığı görülmüştü.

Metropolitan Polis Departmanı, Bushnell’in kendisini yakmasının ardından yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Muhabir: Saadet Firdevs Aparı

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu