GüncelGündem

Ablasının ikram ettiği cennet hurmasını beğenince girişimci oldu

Paylaş:

SAMSUN (AA) – Sakarlı Mahallesi’nde ikamet eden Recep Gödek, ablasının ikram ettiği kurutulmuş cennet hurmasını beğenince kendisi için az miktarda kurutmaya başladı.

İkram ettiği arkadaşlarının da beğenip talep etmesi üzerine bu işe yönelen Gödek, ablasının yaşadığı binanın çatısında cennet hurması kurutma alanı oluşturdu.

Üç ablasının yanı sıra üçü kadın 5 komşusu ve akrabasının desteğiyle çevresinden satın alarak kabuklarını soyup kuruttuğu cennet hurmalarını önce yakın çevresine satan Gödek, zamanla talep artınca işini biraz daha büyüttü.

Gödek, satın aldığı yedi ton yaş cennet hurmasını kurutup ortalama 1800 kilogram ürün elde ediyor. Ürünlerini de çevresinden talep edenlere, kuruyemişçilere ve internet üzerinden müşterilere satıyor.

Recep Gödek, AA muhabirine, ablasının kuruttuğu cennet hurmasının tadını beğenince dört yıl kadar önce bu işe başladığını söyledi.

Güzel bir iş yaptıklarını düşündüğünü anlatan Gödek, “Piyasadan topluyoruz. Vatandaşlar bahçelerindeki ağaçlardan ürünü toplayıp getiriyor. Onlara ücretlerini ödüyoruz. Onlar da burada çalışanlar da kazanç sağlıyor.” dedi.

Aldıkları cennet hurmalarının kurutma işlemini iki hafta içinde yapmaları gerektiğini, çünkü meyvenin çabuk bozulabildiğini vurgulayan Gödek, ileride kaynak bulması halinde işini daha da büyütmeyi planladığını kaydetti.

Gödek, “Bu bölgede hurma kolaylıkla yetiştirilebilen bir ürün. Verimi güzel. Çevrede bu ürünün zayi olduğunu gördüm. Hem değerlendireyim dedim hem de çevremdeki insanlar faydalansın istedim.” ifadesini kullandı.

Karadeniz Bölgesi’nin nemli ve yağışlı olması nedeniyle burada bu işin yapılmayacağı yönünde bir düşünce bulunduğunu dile getiren Gödek, “Güneş ve rüzgarlı ortamda güzel şekilde kuruyor. Buna uygun olarak ablamın betonarme yapısının üzerine sera kurdum. Burada sürekli rüzgar akımı var. Bu da hurmalarımızın kurumasını, bozulmamasını sağlıyor.” diye konuştu.

Yaptıkları işin zahmetli olduğuna dikkati çeken Gödek, şunları söyledi:

“Ablalarım sağ olsunlar, yanımda oldular. Onların desteğiyle girdik bu işe, gece gündüz çalışıyorlar. Hurma tedarik alanında sadece erkek olarak yeğenim bulunuyor. Diğer çalışanlarımız kadın. Kadın eli değdiği zaman işler de ürünlerimiz de kaliteli oluyor.”

Recep Gödek’in ablası Hacer Şahin ise bu işin kendilerine gelir kapısı olduğunu kaydederek, “Ekmeğimizi kazanıyoruz. Kardeşime de destek olup bu işin ileriye gitmesi için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Muhabir: Elif Yazıcı

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu