Ekonomi

AB’nin enerji sepetinde son 3 yılda Rus gazının yerini LNG aldı

Paylaş:

ANKARA (AA) – AA muhabirinin AB Enerji Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı (ACER) tarafından yayımlanan LNG raporundan derlediği bilgilere göre, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana küresel LNG tüketimi 40 milyar metreküpten fazla artarak 557 milyar metreküpe ulaştı.

Avrupa, 2021’e kıyasla 57 milyar metreküplük yükselişle en büyük talep artışının yaşandığı bölge olurken toplam LNG ticaretinin dörtte birinden fazlasını oluşturdu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ardından Avrupa’da ortaya çıkan enerji krizini LNG ve depolamaya yönelerek çözmek isteyen ülkeler arasında en çok LNG ithalat artışını, devreye aldığı tesislerle Almanya gerçekleştirdi.

AB ülkelerinin geçen 134 milyar metreküp LNG ithal etti, bunun yaklaşık 18 milyar metreküpü Rusya’dan alındı.

Fransa 30 milyar metreküp, İspanya 25 milyar metreküp LNG ithal etti. Hollanda, İtalya ve Belçika bu ülkeleri takip etti.

ACER’e göre LNG’nin enerji sepetindeki payı AB’deki ülkelerde değişiklik gösterse de hepsinin ortak noktası bu kaynağa 2021’e kıyasla daha fazla yönelmeleri oldu.

AB ülkelerinin ithal ettiği doğal gazda Rusya’nın payı son 3 yılda yüzde 41’den yüzde 10’a geriledi. LNG’nin ithalat içindeki payı ise 2021’de yüzde 20 iken 2023 sonu itibarıyla yüzde 41’e yükseldi.

Raporda, “LNG arzının toplam AB gaz ithalatına oranı 2023’te yüzde 40’ı aştı ve 2021’deki payını ikiye katladı. LNG ithalatındaki büyük artış çoğu AB ülkesinde Rus boru hattı akışlarına olan bağımlılığın önemli ölçüde azalmasını sağladı.” ifadelerine yer verildi.

Ilıman hava koşullarının geçen kış boyunca doğal gaz talebini azaltması da Avrupa’nın LNG ithalatını destekleyen unsurlar olarak öne çıktı.

Panama Kanalı’ndaki transit kısıtlamaları da ABD’nin LNG teslimatlarını çoğunlukla Asya yerine Avrupa’ya göndermesine öncü oldu.

AB’nin yer altı depolarındaki hacimlerin yaklaşık yüzde 60’ının 1 Nisan itibarıyla hala kullanılabilir durumda olduğuna dikkati çeken ACER, “Bu da yaklaşık 60 milyar metreküp doğal gaz veya yaklaşık 45 milyon ton LNG’ye eş değer. Stoklanan hacim, AB LNG spot ithalatına yönelik yıllık talebi aşmakta ve fiyat oynaklığının azaltılmasına katkıda bulunmakta.” değerlendirmesinde bulundu.

2022’den bu yana 50 milyar metreküplük LNG ithalat kapasitesi eklendi

AB ülkeleri sistemlerine 2022’den bu yana 50 milyar metreküplük LNG ithalat kapasitesi ekledi. Bu yıl sonu itibarıyla söz konusu kapasitenin 235 milyar metreküpe yükseleceği ve son 5 yılın gaz tüketimi ortalamasına göre Avrupa’nın yıllık gaz talebinin yüzde 55’inden fazlasını karşılayabileceği belirtiliyor.

Rapora göre, planlama aşamasında olan ilave projelerin, 2025’e kadar AB LNG’sine 260 milyar metreküpün üzerinde toplam ithalat kapasitesi getirebileceği öngörülüyor.

Öte yandan, İspanya’nın 2021 sonu itibarıyla 60 milyar metreküp olan LNG kapasitesi 2023 sonunda 67 milyar metreküpe çıktı. Fransa, 2021 sonunda 33 milyar metreküp olan kapasitesini 2023 sonunda 39 milyar metreküpe yükseltti.

2021’de hiç kapasitesi bulunmayan Almanya ise 2022’de 10 milyar, 2023’te 3 milyar metreküp LNG kapasitesi inşa etti. Buna 2024 sonu itibarıyla 17 milyar metreküp daha eklenmesi bekleniyor.

İtalya’nın 2024 sonu itibarıyla 22, Hollanda’nın 20, Belçika’nın 15, Yunanistan’ın 12, Polonya’nın 9, Portekiz’in 8, Finlandiya’nın 5 ve Litvanya’nın 4 milyar metreküp LNG kapasitesine sahip olması öngörülüyor.

Rapora göre, toplam ithalat kapasitesinin yalnızca yüzde 60’a yakını kullanılıyor.

Muhabir: Murat Temizer

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu