GüncelGündem

Adaletin ‘Barut atığı’ çıkmazı! İsimli tıp raporu çıktı: İstenen ceza muhakkak oldu

Paylaş:

Diyarbakır’ın Dicle ilçesindeki Kartal–1 ve Kartal–2 polis noktasına 5 Kasım 2011 günü teröristler atak düzenlendi.

Bir terörist roketatarla meyyit ele geçirildi. Öbür bir terörist manav dükkânı önünden geçip ağaçlık alanda polislere ateş açtı. Polisler ikinci sefer çatışmaya girdi, terörist karanlıkta izini kaybettirdi.

Çatışma manav dükkânı önünde yaşanınca iki ateş ortasında kalarak başından yaralanan manav çırağı Murat Geneş kendini dükkanın önündeki brandalı kamyonetin kasasına gizledi.

Kafa ve bedeninden ağır yaralanıp kan kaybettiği için şuuru kapalı halde bulunan Murat hastaneye kaldırıldı.

ELİNDE BARUT ARTIĞI VAR TERÖRİST OLABİLİR

Savcı, tedavisi tamamlanan Murat’ın tek kanıt olarak elindeki barut artığını münasebet gösterip taarruzda kaçan ikinci terörist olabileceği gerekçesiyle 20 Aralık 2011 günü tutukladı.

Hakkında 7 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus istemiyle ağır ceza mahkemesinde dava açıldı.

Hakim karşısına çıkan Murat dükkânın önünde apansız çatışma çıkınca can havliyle kendini park halindeki pikabın kasasına gizlediğini, başından kan aktığı için eliyle başına dokunduğunu, sonrasında da bayıldığını söyledi.

ÖZEL TİM: ÇOK KORKMUŞTU, YARALIYDI VE BİTKİNDİ

Çatışmaya giren ve şahit olarak dinlenen 3 özel harekat polisi Murat’ın ateş ettiğini görmediklerini, teröristlerin Murat’ın bulunduğu yerden ağaçlık alana kaçmak istedikleri için çatışmanın yaşandığını belirterek, “Pikabın olduğu yere yakın bölgeden bize ateş açıldı. Karanlıktı, projektör kullandık. Tenteli araçta Murat’ı yaralı bulduk. Korkmuş ve bitkindi. Tedavisini yapmaya çalıştık. Kendisi olayı görmüştür kanısıyla bilgi almak niyetiyle yaralı bulduk. Ona saldırgan üzere değil, yaralı vatandaş muamelesi yaptık. Yanında silah yoktu” dediler.

BABASI BERBAT ARKADAŞ EDİNMESİN DİYE YANIMA GÖNDERDİ

Yanında çıraklık yaptığı Manavın sahibi H.A da şahit olarak alınan tabirinde, “Dükkânım büyüktür. İlçede memur sayısı çok olduğu için konutlara servis emelli “Ayakçı” dediğimiz 2 çırak çalıştırıyorum. Bunlardan biri Murat’tır. Babası makûs arkadaş etrafı edinmesin diye onu yanıma çırak olarak verdi ve ‘Gerekirse maaş bile verme. Ortalık bozuk, berbat arkadaş etrafına takılmasın” dedi. Dükkândayken çatışma çıkınca apar topar kapatıp konuta gittik. Aklım Murat’ta kaldı. Sokaklar boşaldı. Çatışmadan sonra jandarmadan beni arayıp Murat’ın dükkânın önünde vurulduğunu söylediler” dedi.

KRİMİNAL RAPOR: YARAYA DOKUNURSA ELDE ATIŞ ARTIĞI ÇIKAR

Diyarbakır kriminal polis laboratuarından istenen uzmanlık raporunda ise, ateşli silah yarasına dokunulması halinde, elde barut artığı olabileceği bildirilince mahkeme Murat’ın beraatına karar verdi.

Kafa ve bedenine aldığı 3 kurşun yarasıyla fizik tedavi gören ve başındaki mermi nedeniyle konuşma bozukluğu yaşayan Murat iki sefer beyin ameliyatı geçirdi. Bipolar teşhisiyle ruhsal tedavi gördü.

SAVCI TEMYİZ EDİNCE YARGITAY BERAATI BOZDU

Duruşma savcısı tek kanıt elindeki barut artığı olan ve bunun da kriminal raporla başına dokunduğu için çıktığı belirlenmesine karşın Yargıtay barut artığını münasebet gösterip beraat kararını bozdu ve olayda 6 polisin atağa uğraması nedeniyle 7 sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını istedi.

NÜFUS CÜZDANIMA BAKTILAR BENDE BABAMI ARAYIN DEDİM

İkinci kere hâkim karşısına çıkan Murat Geneş, şöyle konuştu:

Patron kahveye gidince ben, işverenin kardeşi ve başka çırak dükanın önünde oturuyorduk. Hava kararınca çok yakınımızdan silah sesleri geldi. Korktum ve kendimi dükkânın önünde park halindeki pikabın kasasına gizledim.

-Ateş kesilince polislerle göz göze geldim. Elimi havaya kaldırmamı istediler. Bana hakikat gelirken ateş açtılar ve iki mermi daha ayağıma isabet etti. Dehşet ve panikle pikabın art tarafına kaçmaya çalışınca bu sefer pikabı taradılar.

-Bana ‘İn aşağıya gölgen görünüyor’ dediler. Bende manav çırağı ve vatandaş olduğumu yüksek sesle söyledim. Sonra cebimdeki nüfus cüzdanıma baktılar. Babamı arayıp haber vermelerini istedim.

-Sonrasını çok kan kaybettiğim için hatırlamıyorum. Birinci vurulduğumda elimi yarama attım. Vurulduğum günden beri fizikî yürüme bozukluğu ve başımdaki mermi nüvesinden ötürü da konuşma bozukluğu yaşıyorum. Terörist değilim.

“SOMUT HİÇBİR KANIT YOK KARARIMIZ DOĞRU”

Mahkeme heyeti, Murat’ın savunma bile yapamayacak kadar fizikî ve ruhsal manisi bulunduğunu gözlemledikten sonra her türlü kuşkudan uzak, kesin, somut ve inandırıcı kanıt elde edilemediğini, aksine olayda yaralanıp mağdur olduğunu, yeniden alınan uzmanlık raporuna nazaran, ateşli silah yarasına dokunulması halinde elde barut artığı çıkabileceğini belirtti.

Mahkeme, şahit polis tabirleri ile manav sahibinin de sözleri de bir bütün olarak değerlendirildiğinde Murat’ın mahkûmiyetine kâfi delil bulunmadığından daha evvel verilen beraat kararının yerinde olduğunu belirterek Yargıtay kararına direnerek ikinci defa beraat kararı verdi.

GENEL HEYET OY ÇOKLUĞUYLA “MÜEBBET VERİN” DEDİ

Yargıtay kararına karşı beraat kararında direnen mahkeme kararı üzerine belge kesin kesin karar verilmek üzere Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderildi.

Genel konsey ise oy çokluğuyla aldığı kararında Murat’ın 7 sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Bu karar üzerine tekrar tutuklanan Murat akıl ve ruh sıhhatinin yerinde olup olmadığının tespiti için İsimli Tıp Kurumu’na sevk edildi.

Akıl sıhhatinin yerinde, cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtilen rapor mahkemeye gönderildi.

Bu rapor üzerine savcı tekrar mütalaasında Murat’ın 7 defa ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Avukatı ise ruhsal problemler yaşadığı için ağır ilaçlar kullandığını, tedavisinin yarım kaldığını ve cezaevi şartlarında yaşamasının çok sıkıntı olduğunu belirterek tahliyesini istedi. Mahkeme tutukluluğa devam kararı verip duruşmayı erteledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu