Ağız bakımında hatalı uygulamalar

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızı da etkilediğinden özen göstermemiz hayati önem taşır. Birçok hastalık ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklanır. İlk başlarda beslenme, çiğneme problemleri, tat alma olarak başlayan sağlık sorunlarının devam etmesine bağlı olarak uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif etkilenmektedir. Tüm bunlara bağlı olarak utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkmakta ve kişinin sosyal ilişkileri olumsuz etkilenmektedir.

Toplum genelinde ağız ve diş bakımında hatalı uygulamalar ve yanlış bilinenler de sağlımızı olumsuz etkilemektedir.

Ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gerekenler:

1- Dişler kesinlikle sert fırça ile fırçalanmamalıdır. Sert fırça diş etini tahriş eder, diş minesine zarar verir ve dişlerde hassasiyet oluşturur. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalı, uçları düzgün sonlanmalıdır. Diş fırçası 3-4 ayda bir yenilenmelidir.
2- Ülkemizde “Her çocuk bir diş götürür” düşüncesi yaygındır. Oysa ağız bakımı doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu olamaz.
3- Süt dişleri 6’ncı aydan başlar 3 yaşına kadar devam eder. Kalıcı dişler ise 6 yaşında çıkmaya başlar ve 12-13 yaşlarında tamamlanır. Ülkemizde yanlış bilinenlerden biri de “Süt dişlerinin yerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur” düşüncesidir. Süt dişlerinin görevi çocuğun düzgün beslenmesi ve konuşmanın düzgün gelişimidir. Süt dişlerinin kapladığı alan sonradan gelecek olan kalıcı dişler içindir. Süt dişlerinin bakımı da diş eti ve ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir.
4- Diş taşı varsa mutlaka uzman hekim tarafından temizlenmelidir.
5- Dişlerde çapraşık bir görünüm varsa hekimin uygun gördüğü tel tedavisi uygulanmalıdır.
6- Diş eti kanaması diş eti iltihabının belirtisidir. Mutlaka diş hekimine başvurulması gerekmektedir.
7- Ağız kokusu; diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız için aft oluşumu, uyumsuz ve kötü kullanılan protezler, ağız kuruluğu, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelmektedir. Tüm bu rahatsızlıklardan bir ya da birkaçı varsa tedavisi yapıldıktan sonra ağız kokusu önlenebilir.

ilgili haberler