Çocuklarda dişleri güçlendiren besinler

Anne-babanın rol model olması, çocuğun ağız ve diş bakımı hakkında bilgilendirilmesi, bakım ve temizliğin ihmal edildiği durumlarda karşılaşacağı sağlık problemlerinden haberdar edilmesi çocuğun alışkanlıklarının doğru yerleşmesinde önemlidir.

Nasıl olsa dökülecek diye ihmal edilen süt dişleri aslında normal dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğinden kolay ve hızlı çürür. Süt dişlerinin çürümesi, ağız içi, dişeti ve boğaz sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar kantinde şekerli gıda tüketebileceğinden dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalaması gerektiğini bilmelidir. Ağzını çalkalaması ya da su içmesi en azından ağızdaki asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.

Erken yaşlarda başlayan sağlıklı beslenme ile çocukların ileri yaşlarda sağlıklı diş ve dişetine sahip olmaları sağlanabilir.

Doğal beslenme insan sağlığı açısından elzemdir. Nitelikli ve doğal besinlerin yanı sıra sağlıklı ve güçlü dişler için ekstra çiğnemeyi gerektiren yiyecekler de tüketmek gerekir. Böylece ağız ve çene kasları da güçlenir. Ayrıca ekstra tükürük salgılandığından çürüklere neden olan bakteriler etkisiz kalır.

Sağlıklı dişler için sebze, meyve, baklagiller ve protein içeren besinler günlük ihtiyaca göre orantılı olarak tüketildiğinde sağlıklı bir beden ve zihne sahip olunur. Ancak özellikle dişleri güçlendiren besinlere vurgu yapmak gerekirse peynir, süt, yoğurt, yumurta, kereviz, kivi, çilek, elma, portakal, maydonoz, kuruyemişler, somon balığı öne çıkan yiyeceklerdir.

Peynirin diş sağlığı açısından birden çok faydası vardır. Ağız içi PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur, çürüklere karşı korur, yeni çürükler oluşmasını engeller. Kalsiyum açısından zengin yoğurt ise sağlıklı dişler için vazgeçilmez bir besindir.

Turunçgiller, diş ve diş eti iltihaplarını önler. Ayrıca vitamin C eksikliği dişetlerini hassaslaştırdığından portakal, kivi, çilek gibi meyveler bakterilere karşı direnci artıracaktır. Portakalda yüksek oranda bulundan florun maddesi, dişin sert katmanındaki yapı gelişir ve dişleri besler.

Çilekte bulunan çeşitli asitler diş diplerinde biriken taşları eritir ve diş taşlarının oluşumunu engeller.

Maydanoz hem C vitamin açısından zengin olup hem de ağız kokusuna karşı faydalıdır.

Kuru yemişler, dişi kaplayarak bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olur.

Elma, havuç gibi meyveleri ısırarak yemek çocukların çene ve diş yapısının güçlenmesini sağlayacaktır.

Somon balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar kalsiyum açısından zengindir. Özellikle somon balığında bolca bulunan D vitamini ağız sağlığı için çok önemlidir.

ilgili haberler