Akıllı Elektrik sayaçları yanlışmı ölçüyor?

Hollanda’da Twente ve Amsterdam Üniversitelerinin yaptığı bir araştırma, ‘akıllı’ elektrik sayaçlarının aslında ne kadar hatalı çalıştığını gözler önüne serdi. Araştırmacılar 6 ay boyunca, sıradan bir evin elektrik tüketimine benzer uygulamalarla, 9 farklı elektrik sayacını, birkaç haftalık periyotlar halinde test etti. Araştırmanın sonucunda bazı elektrik sayaçlarının, elektrik tüketimini yüzde 582 oranında daha fazla gösterdiği görüldü. Ayrıca bazı sayaçların da elektrik tüketimini yüzde 32’ye kadar, eksik gösterebildiği ifade edildi.

Dunyahalleri.com’un haberine göre, çalışmada, sıradan bir evde kullanılabilecek enerji tasarruflu ampuller ve ısınma cihazları gibi elektrikli aletler test edildi. Araştırmacılar elektrik sayaçlarının, normalin dışında koşullara maruz kalmamasına özen gösterdi. Normal elektrik tüketimine oranla çok farklı sonuçlar gösterilen durumlarda deneyler tekrarlandı ancak sonuçlar çok fazla değişmedi.

Deneylerin ardından, cihazları açıp inceleyen araştırmacılar, sorunun kullanılan malzemelerde ve cihazların tasarımında olduğunu belirledi. Enerji tüketimini yüksek gösteren sayaçlarda Rogowski bobini kullanıldığını belirten araştırmacılar, rakamları düşük çıkan sayaçlarda ise Hall etkisi sensörlerinin kullanıldığını ifade etti.

Sadece Hollanda’da 750 bin sayacın hatalı çalıştığını söyleyen araştırmacılar, diğer ülkelerde bu rakamın milyonları bulabileceğini söyledi. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları akıllı sayaç kullanmaya davet etmesiyle son dönemde bu tarz sayaçların kullanımında ciddi bir artış yaşandı.

Alphabet’in yapay zeka şirketi DeepMind ise elektrik tasarrufu için akıllı sayaçlardan daha farklı bir yöntem öneriyor. Google’ın sunucularında da kullanılan yapay zeka ile enerji tüketimi öngörüsü, hangi zaman dilimlerinde ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağını önceden kestirerek enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yöntemi Birleşik Krallık’ta uygulamayı teklif eden Deepmind, ülkenin enerji tüketimini yüzde 10 azaltabileceğini söylüyor.

Hiçbir altyapı yatırımı yapmadan enerji tüketiminin yüzde 10 oranında azaltılmasının müthiş olacağını ifade eden Deepmind CEO’su Demis Hassabis aynı yöntemi Google sunucularında kullandıklarında sadece soğutma sistemlerinde yüzde 40’a varan azalma sağladıklarını, toplam enerji tüketiminde ise yüzde 15’lik bir tasarruf elde edildiğini belirtti.