Ekonomi

AKP, Rusya’ya olan ödemeyi erteleyerek bütçeyi rahatlatmak istiyor

Paylaş:

AKP’nin “Rusya’ya olan doğalgaz ödemelerinin bir bölümünü 2024’e ertelemek istediği” iddiaları yalanlanmazken bu tutum seçim öncesi yeni kaynak yaratma arayışı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca ödemelerin ertelenmesi halinde, seçimlerde olası bir iktidar değişikliğinde mali yük de tamamen yeni hükümete kalacak. Yüksek bütçe açığı ve kur korumalı mevduatlara (KKM), bir de ertelenen doğalgaz ödemeleri eklenecek. Tüm bunlar için yeni kaynak gerekecek.

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Bloomberg ajansı bir kaynağına dayandırdığı haberinde, Ankara’nın Rusya’dan alınan doğalgazın ödemelerinin bir kısmını 2024’e ertelemek istediğini iddia etti. Ancak henüz bir anlaşma sağlanıp sağlanmadığının belli olmadığı belirtildi. Gelişmenin, iki ülke arasında BOTAŞ’ın yükümlülüklerinin yüzde 25’ini dolar yerine ruble olarak ödemesine izin veren anlaşmanın hemen ardından gelmesine dikkat çekiliyor. Ancak Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan başka bir Türk kaynak ise Ankara ve Moskova’nın Rus gazının ödemelerinin ertelenmesini görüşmediklerini, fiyat görüşmelerinin devam ettiğini, bu konuda bir sorun olmadığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçen ay, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmede doğalgaz konusunu gündeme getirdiğini belirterek Moskova’nın gaz fiyatlarında indirim yapmasını umut ettiğini söylemişti. Ödemelerde erteleme istenip istenmediği konusunda Türkiye’den resmi bir açıklama gelmedi. Bu konuda dün saat 15.00 itibarıyla yalanlama da olmadı. 

BÜTÇEDE SEÇİM BASKISI

Türkiye’de önümüzdeki dönemde seçimler yapılacak. AKP, seçim öncesinde sözleşmelilerin kadroya alınmasından, emeklilikte yaşa takılanlara kadar birçok konuyu gündeme getiriyor. Tüm bunlar bütçe üzerinde baskı oluşturuyor. Bu da gelecek yıl seçim öncesinde bütçede kesenin ağzının açılacağını gösteriyor. Bunun için de kaynak gerekiyor. İktidarın, doğalgaz ödemelerinde erteleme ile kaynak sıkıntısını bir miktar aşmaya çalıştığına dikkat çekiliyor. Bu arada seçimlerde olası bir iktidar değişikliğinde de mali yük tamamen yeni hükümete kalmış olacak. KKM’lerin ekonomi üzerindeki yükü ve ağır bütçe açığına bir de ertelenen doğalgaz ödemeleri eklenecek. Hükümet tüm bunlar için kaynak bulmak zorunda olacak. 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu