GüncelGündem

AKP’li belediye binayı bitirdi, yargı projeyi iptal etti

Paylaş:

Samsun’un eski AKP’li Belediye Lideri ve şimdiki Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, 1999 yılında ilçelerden gelen araçların terminal olarak kullandığı ve çeşitli depolama ile ticaret binaların bulunduğu alanı kamulaştırıp park haline getirdi.

Kent merkezindeki seçkin yeşil alanlardan biri olan Kültür parkın bir kısmını, 31 Mart seçimlerinden sonra Belediye Lideri olan AKP’li Mustafa Demir imara açarak Alo 153 Kent İdare Merkezi binası yapmaya başladı.

Bütün karşı çıkmalara karşın inşaat devam ederken Mimar Odası Samsun Şubesi, imar değişikliğinin iptali için Samsun 3. Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme binanın imar mevzuat ve planları ile hukuka karşıtlığının açık olduğunu, yapılması halinde telafi güç ziyanlar doğabileceğini belirterek oy birliği ile yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

BELEDİYE HİZMET ALANI İLAN EDİP İNŞAATE DEVAM ETTİLER

Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın, Belediye Lideri Mustafa Demir’in talebiyle meclis, Kent İdare Merkezi’nin bulunduğu bölgeyi, belediye hizmet alanı olarak ilan etti.

Ardından da binanın imaline devam edildi. Samsun Mimarlar Odası, yaşanan bu gelişme üzerine imar değişikliği planını da yargıya taşıyarak Samsun 3. Yönetim Mahkemesi’ne müracaat yaptı.

Mahkeme, başvuruyu inceledikten sonra  dava açmayarak reddetti.

Bunun üzerine Mimarlar Odası, karara itiraz ederek davayı Bölge Yönetim Mahkemesi’ne götürdü.

Ancak, bu sırada da Kent İdare Merkezi binasını belediye tamamladı. Hatta, binanın yanında bulunan çocuk parkını da yıkarak otopark yaptı.

BÖLGE YÖNETİM MAHKEMESİ KESİN OLARAK İPTAL ETTİ

AKP’li belediyenin “Ben yaptım oldu” projelerinden biri olan ve yaklaşık 9 milyon liraya mal olan Alo 153 Kent İdare Merkezi binası için son kararı Samsun Bölge Yönetim Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi verdi.

Mahkeme, binanın hukuksuz olduğunu, kıyı kenar kanununa, bu kanunda yer alan dolgu alanlarına dair kanun unsurlarına ve parklara dair yönetmelik unsurlarına uyulmadığına karar verip, “Hukuka muhalif olarak verildiği tespit edilen sürecin uygulanması durumunda, imar planına dayalı ferdi süreçler tesis edileceğinden ve yapılaşma durumu ortaya çıkacağından ortaya telafisi güç ve imkânsız ziyanların çıkabileceği değerlendirilmiştir” sözlerini kullanarak kesin olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

“YAPMAYIN DEDİK DİNLETEMEDİK”

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir’i meclis toplantılarında tekraren uyardıklarının söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Atila Tekcan, şu tabirleri kullandı:

*Kanuna ters dedik, öbür bir yere yapın dedik, kamu harcamalarını adabına nazaran yapın dedik, dinlemediler. Ben yaptım oldu anlayışı ile herkes bildiğini okudu.

*İdare Mahkemesi inşaat ile ilgili anında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu sefer işin içine bir kılıf uydurdular, burası millet bahçesi oldu dediler, alanı belediye hizmet alanı yaptılar.

*Millet bahçesi içinde bu tip binaların olmadığını, yasal kılıf uydurmaya çalışmayın dedik, anlatamadık.

*Haklılığımızı Bölge Yönetim Mahkemesi oy birliği ile tescil etti. Bina inşaatını durdurdu. Parkın ortasına kaçak binayı diktiler. Bu kadar kamu kaynağı artık ne olacak? Yeşil katliamı ne olacak?

“MAHKEME KARARINI UYGULAYIN”

Mimarlar Odası Samsun Şube Lideri Burak Şener ise belediyenin mahkeme kararına uymaya davet ederek, şöyle konuştu:

*Türk Milleti ismine karar veren yargı ikinci kere, Alo 153 Kent İdare Merkezi binasının Yürütmesini durdurdu.

*Artık Samsun Büyükşehir Belediyesi idaresini hukuka hassaslığa ve hukuka uyarlılığa, bu ve bunun yanında bulunan hala daha davası devam eden İlçe Otobüs Terminalinin ve bunlara bağlı oluşturulmaya çalışılan beton yerlerin alanda yarattığı yeşil alan katliamlarını durdurmaya davet ediyoruz. Mahkeme kararını uygulamasını bekliyoruz.


Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu