GüncelGündem

AKP’li eski bakanın oğluna imar kıyağı

Paylaş:

AKP’li eski bakan Faruk Çelik’in oğlu Enes Çelik’in üzerine kayıtlı Bursa Uludağ eteklerinde kaçak inşa ettirdiği tez edilen dağ meskeninin de bulunduğu Alaçam Mahallesi sonlarını kapsayan bölge, bakanlık oluru ile ‘Doğal Sit Alanı’ndan, ‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Muhafaza ve Denetimli Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmiş, yeni karar ile Çelik ailesinin yıkım kararı olan kaçak binasına ruhsat yolu açılmıştı.

“BİLGİMİZ DIŞINDA, BİNAYI RUHSATSIZ HALE GETİRME ÇABALARI OLMUŞ”

Düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda ‘kaçak’ tartışmaları ile gündeme gelen Alaçam Mahallesi sonlarındaki dağ evi  hakkında açıklama yapan Faruk Çelik, şu tabirleri kullandı:

*Görseniz utanırsınız. Bir mutfakla, 12 metre kare odadan ibaret 69 metre kare bir konuttan bahsediyoruz.

*Ahşap ve üzerinde bir gram beton yok. Ve bu, SÖZCÜ gazetesinde, Halk TV’de, yalı, villa, bilmem ne üzere söz edildi. Gidin görün kardeşim. Bakın bu bina 2017 yılında yapılmış, belediye emlâk beyannamesi düzenlemiş bina ruhsatlı.

*Bu meskeni siz ‘2017’de yaptınız’ demişsiniz esasen. Yapı ruhsatım var. Bizden habersiz, bilgimiz dışında, binayı ruhsatsız hale getirme çabaları olmuş. Bina ruhsatsız hale gelmiş.

“BAĞ MESKENİ RUHSATI ALDIM”

Bölgenin ‘Sürdürülebilir alan’ olduktan sonra Tarım Bakanlığı’ının 5 dönümün üzerindeki yerlere bağ meskeni ruhsatı verdiğini lisana getiren Çelik, “Ben de Tarım Bakanlığı müsaadesiyle bağ meskeni ruhsatı aldım. Artık çok teşekkür ediyorum. Orada hiç oturmaya niyeti olmayan adam, 75-75, 150 metrekare bağ meskeni, 70 metre karede depo sahibi oldu. Sayenizde konut sahibi olduk artık. Resmi olarak herkese açık mı bu, bağ meskeni yapmak, evet 5 dönümün üzerinde yeriniz varsa açık” formunda konuştu.

“YIKIM KARARI HALA GEÇERLİ”

SÖZCÜ muhabirine konuşan Kestel Belediye Lideri AKP’li Başkan Tanır, ise “Bakan Beyefendi, bildiğim kadarıyla bugün mevzuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bizden verilmiş bir ruhsat yok. Sitin derecesinin düşürülmesi bu işin kolaylaştırıcı etkenlerinden bitanesi oldu. Sayın bakanımız da inşaat ruhsatını almış. Bize rastgele bir müracaat yok şimdi. Encümenin aldığı yıkım kararı hala geçerli. Lakin ‘ben ruhsatımı aldım. Hukukî olarak ortadan kalksın’ dediği vakit da gereğini yapmak durumunda kalırız” açıklamasında bulundu.

DOĞAL SİT’TEN SÜRDÜRÜLEBİLİR SİT ALANINA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oluru ile alınan kararda şöyle denildi;

*Bursa İli, Kestel İlçesi, Alaçam Mahallesi hudutları içerisinde yer alan Bursa-Yalova Küme 6; 6-47-1, 6-47_2, 6-47_3 ve 6-47_4 alt kümeleri Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği biçimiyle Bakanlık Makamının 09.02.2022 tarihli ve 2915575 sayılı Olur’u ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Muhafaza Alanı” ve ”Doğal Sit-Sürdürülebilir Müdafaa ve Denetimli Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiştir.

*27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına Ait Yordam ve Asıllara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 2. unsurunun (j) bendinde yer alan “Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay mühlet ile duyurulur.” kararı gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili bildiri olunur.

YAPI KAYIT DOKÜMANI İPTAL EDİLDİ

AKP’li eski bakan Faruk Çelik’in oğlu Enes Çelik’in üzerine kayıtlı Bursa Uludağ eteklerinde bulunan Alaçam Köyü’ndeki dağ konutunun 31 Aralık 2017’den sonra inşa edilmiş olmasına karşın 2018 yılında yapı kayıt evrakı alındığı, CİMER’e yapılan şikayetle ortaya çıkmıştı.

Söz konusu şikayeti değerlendirmeye alan Bursa Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü, dağ meskeninin 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığını tespit ederek, yapı kayıt evrakını iptal etmişti.

ENCÜMEN TOPLANTISINDA YIKIM KARARI ÇIKTI

Kestel Belediyesi Fen ve İmar İşleri Müdürlüğü takımlarının Uludağ eteklerinde bulunan Alaçam köyündeki dağ meskeninin kaçak olduğunun tespitinin ardından 2021 yılında  yapılan encümen toplantısında yıkım kararı çıkmıştı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu