Siyaset

Aliyev, kaosun hüküm sürdüğü İran’a açık açık mesaj verdi: Güvenlikleri sağlanmalı

Paylaş:

Aliyev, TDT Devlet Liderleri 9’uncu Doruğu’nda yaptığı konuşmada, TDT üyesi ülkelerle alakaların tüm alanlarda pekiştirilmesinin Azerbaycan dış siyasetinin temel önceliklerinden olduğunu söyledi. Türk dünyasının sıkı birleşmesine her vakit katkıda bulunduklarını belirten Aliyev, “Azerbaycan bundan sonra da Türk dünyasının birliği emeline sadık kalacaktır.” tabirini kullandı.

İŞ BİRLİĞİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ

Aliyev, Türk dünyasının 200 milyondan fazla insanın yaşadığı geniş coğrafyayı kapsadığını, büyük ekonomik potansiyele, güç kaynaklarına, ulaşım çizgilerine ve çağdaş askeri imkanlara sahip olduğunu vurguladı.
Türk dünyasının büyük bir aile olduğuna işaret eden Aliyev, “Birbirimizin ulusal çıkarları göz önünde bulundurularak bundan sonra da karşılıklı takviye ve dayanışma sergilemeliyiz. Siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, ulaştırma, güç, dijital transformasyon, tarım ve turizm alanlarının yanı sıra güvenlik, savunma ve savunma sanayi üzere alanlarda da iş birliğimizi etkinleştirmeliyiz.” diye konuştu.

Aliyev, Türk dünyasının yalnızca bağımsız Türk devletlerinden oluşmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

“Türk dünyasının coğrafik hudutları daha geniştir. TDT üyesi ülkelerin dışında yaşayan soydaşlarımızın hak, güvenlik ve ulusal kimliklerinin korunması, asimile olmamaları üzere mevzularına artık teşkilatımız bünyesinde her vakit kıymet verilmesinin vaktinin geldiğini düşünüyorum. Genç jenerasyonun yaşadıkları ülkelerde kendi ana lisanlarında eğitim alma imkanları olmalıdır. Maalesef Azerbaycan sonları dışında yaşayan 40 milyon Azerbaycanlının büyük çoğunluğu bu imkanlardan mahrumdur.

İRAN’A AÇIK AÇIK İLETİ VERDİ

Türk devletlerinin dışında yaşayan soydaşlarımızın ana lisanlarında eğitim almaları hep teşkilatımızın gündeminde olmalıdır. Bu istikamette gerekli adımlar atılmalıdır. Azerbaycan, yurt dışında yaşayan Azerbaycanlıların hak ve özgürlüklerinin, güvenliklerinin sağlanmasına özel ehemmiyet vermektedir. Biz, mukadderatın kararıyla Azerbaycan’dan başka düşen soydaşlarımızın lisanımızı, kültürümüzü, geleneklerimizi muhafazaları, tarihi vatanlarıyla bağlarını hiçbir vakit koparmamaları için eforlarımızı sürdüreceğiz.”

“TÜRKOFOBİ ERMENİSTAN’IN RESMİ İDEOLOJİSİNİN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR”

Karabağ ve Doğu Zengezur’un Ermenistan işgalinden kurtarılmasının 2. yılını büyük gururla kutladıklarını belirten Aliyev, şunları kaydetti:

“30 yıllık işgal bitse de ağır sonuçları hala devam ediyor. Azerbaycan’ın 9 kenti ve yüzlerce köyü, Ermenistan tarafından yeryüzünden silinmiştir. Bir vakitler büyük kent olan Ağdam o denli yıkılmış ki yabancı uzmanlar, o kenti ‘Kafkasya’nın Hiroşima’sı’ formunda nitelendiriyor. Ermenistan, işgal periyodunda 67 mescitten 65’ini yerle yeksan etmiştir, kalan 2 cami de önemli ziyan görmüş, domuz ahırı olarak kullanılmıştır. Bu, tüm İslam dünyasına hakarettir. İslamofobi ve Türkofobi, Ermenistan’ın resmi ideolojisinin temelini oluşturuyor. Ermenistan, bizim topraklarımızda 1 milyondan fazla mayın döşemiştir. 2. Karabağ Savaşı sonrasındaki 2 yılda yaklaşık 270 Azerbaycan vatandaşı mayın patlaması nedeniyle hayatını kaybetti yahut ağır yaralandı.”

Kaynak: AA / Şimdiki

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu