AktüelGüncelTürkiye

Almanya’dan Türkovac aşılılar kararı: Ülkeye alınmayacaklar

Paylaş:

Almanya'dan Türkovac aşılılar kararı: Ülkeye alınmayacaklar

Alman hükümeti, başta Avusturya olmak üzere toplam 30 ülkeyi “Yüksek riskli bölgeler” listesine alırken Türk vatandaşlarına yönelik vize şartlarını da güncelledi. Yurtdışından Almanya’ya girişte tanınan aşıları belgeleyen Paul Ehrlich Enstitüsü’nün konuyla ilgili yazılı açıklamasına göre, 15 Ocak’tan itibaren, Almanya’ya giriş vizesi olanlar, Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa, ülkeye alınmayacak.

VOA Türkçe’den Cem Dalaman’ın haberine göre Karar, Türk aşısı olan Turkovac yaptıranları doğrudan etkilerken iki dozunu bu aşıdan tamamlayanların dahi Almanya’ya alınmayacağı belirtildi.

Almanya, sadece Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşıları yaptıranları ülkeye alırken Çin aşısı Sinovac ve Rus aşısı Sputnik’i de tanımıyor. EMA onaylı aşıların karma kullanımı da kabul ediliyor. Yani ilk dozda AstraZeneca olan birisi ikinci dozda BioNTech yaptırması ya da Moderna ve AstraZeneca aşılarını tercih etmesi durumunda Almanya’ya seyahat edebiliyor. Ancak bu uygulama, Türkiye’de sağlık çalışanları ve 50 yaş üzeri için başlayan, “çift doz Sinovac aşısı olanlara üçüncü dozda BioNTech uygulaması” ile Almanya’ya girebilmeye de engel oluşturuyor.

Öte yandan Berlin, yeniden “Yüksek riskli bölge” ilan ettiği Avusturya üzerinden ülkeye giriş yapacak ve iki aşısı veya iyileşme raporu olmayan kişilere, test ile giriş yapma koşulu getirirken bu kişilerin 10 gün karantinaya girmek zorunda olduğunu da duyurdu.

Alınan karara göre Cumartesi’yi pazara bağlayan gece saat 00.00 itibarıyla Avusturya’dan Almanya’ya gelecek olan aşılı veya iyileşen kişiler karantinaya girmek zorunda kalmayacak. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın “Yüksek riskli bölgeler” listesine aldığı ülkeler arasında, Hollanda ve Fransa’nın yanısıra Bulgaristan, Sırbistan ve Arnavutluk gibi Balkan ülkeleri de yer alıyor. Türkiye geçen sonbahardan bu yana söz konusu listede bulunan ülkelerden biri.

Neden Potasyum Silikat Kullanmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Bitki üzerineuygulanan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını en aza indirerek bitkinin zarar görmesini engeller. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur.

Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu