GüncelGündem

Altın madenini işleten şirketin vergi borcu silinmiş

Paylaş:

Anagold Madencilik şirketinin yüzde 80 ortağı olan Kanadalı altın madeni şirketi SSR Mining’in bilançosuna nazaran 2023 yılında Türkiye’de silinen vergi borcu 7,2 milyon dolar. Bu sayı, bugünkü kur kıymetiyle yaklaşık 221 milyon liraya denk geliyor.

DW Türkçe’den Pelin Ünker’in geçtiğimiz aralık ayında hazırladığı habere nazaran Erzincan’ın İliç ilçesinde Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) süreçleriyle ilgili iptal davalarının devam ettiği Çöpler Kompleks Madeni’ni işleten Anagold Madencilik’in yüzde 80’i SSR Mining, yüzde 20’si ise Çalık Grubu’na ilişkin.

Üçüncü çeyrek finansal raporuna nazaran SSR Mining’in Türkiye’de evvelki periyotlardan kalan 8,6 milyon dolarlık vergi borcu bulunuyordu. Şirket, 12 Mart 2023’te yürürlüğe giren yasa uyarınca yaptığı vergi affı mutabakatı uyarınca 7,2 milyon ABD Doları fiyatında vergi, faiz ve cezayı sıfırladığını, 8,6 milyon yerine 1,4 milyon dolar nakit ödeme yaptığını beyan etti.

Raporda ayrıyeten Türkiye’de kurumlar vergisinin bu yıl yüzde 20’den 25’e çıkarıldığı lakin Türk Lirası’ndaki paha kaybı nedeniyle buradan gelecek vergi artışının dengelendiği belirtiliyor.

DOKUZ AYLIK GELİRİ 323 MİLYON DOLAR

SSR Mining’in finansal tabloları, yarattığı çevresel risklerden ötürü davalık olan Çöpler Madeni işletmesinin şirket için hayli karlı olduğunu gösteriyor.

Buna nazaran Çöpler Madeni’nden yılın dokuz ayında 322,8 milyon dolar gelir elde eden şirketin karı da 46,5 milyon dolar oldu. Şirket, bu madenden 2020’den bu yana ise yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir ve 334,6 milyon dolar kar elde etti.

Şirket hakkında 2021’den beri ise Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açılan ÇED iptal davası sürüyor.

Çöpler Kompleks Madeni kapsamında açık ocak madencilik faaliyetleri ile oksitli ve sülfitli cevher çıkarılıyor ve dore altın ile gümüş ve bakır keki üretimi gerçekleştiriliyor. Madencilik faaliyetinin gerçekleştiği alanda faal bir fay çizgisi olan Bingöl-Yedisu Fat Sınırı da bulunuyor.

Proje 2008’de Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporu aldı. Şirket, 2014 ve 2021’de aldığı ÇED raporlarıyla iki defa kapasite artışı yaptı. Açık ocakları genişletip derinleştiren şirket 687 hektar olan maden alanını yaklaşık bin 746 hektara çıkardı.

SİYANÜR VE KİMYASALLA ÜRETİM

Madende üretim 2010 yılında başlarken, birinci kapasite artırımı ile birlikte 2019’da siyanürlü üretimden 39 çeşit kimyasal + sülfürik asit + siyanürle üretime geçildi. Anagold, Ağustos 2023’te “ÇED gerekli değildir” kararıyla da maden alanı içindeki açık ocak alanına 5,83 hektarlık bir kısım daha eklemek için onay aldı.

Sahada kapasite artırımı yapılmasına yönelik verilen ÇED raporunun iptali için açılan dava kapsamında geçen hafta uzman incelemesi yapıldı.

TMMOB ve İliç’te siyanürlü altın çıkarılmasına karşı çıkan köylüler ismine Sedat Cezayirlioğlu tarafından açılan ÇED iptal davası Erzincan Yönetim Mahkemesi’nce reddedilirken karar geçen Haziran ayında Danıştay’da bozulmuş, Danıştay 6. Dairesi tekrar bir uzman incelemesi yapılmasına karar vermişti.

İliçli köylülerin avukatı İsmail Hakkı Atal, uzman heyetinden bir kişinin AKP ile ilişkisi olduğunu, sismolog olan uzmanın ise eksik bilgisi olduğunu belirterek heyetteki iki uzmana itiraz etti.

Atal, “Bilirkişi heyetinden biri 10 yıl vilayet sıhhat müdürlüğü yapmış bir bürokrat. Heyetteki halk sıhhati uzmanı. Eksper heyetinde sismolog olarak görevlendirilen kişinin de keşif esnasında bölgenin depremselliğine ait eksik bilgisi olduğu ortaya çıktı. Biz iki eksper için de itiraz ettik. Daha evvel de hem keşif sırasında hem de dilekçemizde madenle AKP ortasında net bir ilişki olduğunu belirterek halk sıhhati uzmanı için de itiraz ettik” diyor.

“YIKICI ZELZELE RİSKİ VAR”

Mahkemeye sundukları bilimsel raporlara nazaran Bingöl-Yedisu fay çizgisinin bir kolunun, maden atık havuzunun tam altından geçtiğini aktaran Atal, kelam konusu kolda en son 1939 yılında 7’den büyük yıkıcı bir zelzele olduğunu, bunun tekrarlama döneminin da azamî 100 yıl olduğunu söylüyor.

“Biz şu an 84. yıldayız” diyen Atal, ekliyor: “Böyle bir sarsıntının gerçekleşmesi halinde 66 milyon ton zehirli -sülfürik asitli -siyanürlü 39 çeşit kimyasallı zehirli atık yalnızca Fırat ırmağına karışmakla kalmayacaktır. Tıpkı vakitte ekteki fay haritasında görülen fay çizgileri boyunca 60 km. kalınlığındaki yer kabuğu kırılarak bir nevi boru şebekesi üzere fay sınırı boyunca tüm bölgenin yeraltına 66 milyon ton zehirli atık karışacaktır.”

Atal, kapasite artırımıyla ise 66 milyon ton olan zehirli atığın 200 milyon tona çıkarılmak istendiğini vurguluyor.

ÇED RAPORU NE DİYOR?

Anagold’un dava konusu olan 2021 tarihli ÇED raporunda ise Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından Ulusal Sarsıntı Araştırma Programı (UDAP) kapsamında desteklenen “Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi” başlıklı projenin sonuçlarına dikkat çekiliyor.

Proje kapsamında 2019’un başında yürürlüğe giren Türkiye Zelzele Tehlikesi Haritası’nda bir evvelki haritadan farklı olarak sarsıntı bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi bedellerinin gösterildiği ve “deprem bölgesi” kavramının ortadan kaldırıldığı anlatılan raporda, proje alanının en büyük yer ivmesine nazaran düşük tehlike alanında olduğu savunuluyor. Raporda ayrıyeten kelam konusu haritanın mahallî taban şartlarının neden olabileceği sıvılaşma, büyütme, farklı oturma üzere tehlikeleri içermediği de ekleniyor.

ORMAN, HAZİNE VE MERA ARAZİSİ

Çöpler Kompleks Madeni’ne itirazlar yalnızca zelzele riski üzerinden değil. Projenin ÇED raporunda yüzey suları açısından Fırat Irmağı’nın en yakın etkilenebilecek alan özelliği taşıdığı belirtiliyor. Raporda, “Taşınım yoluyla yahut Sabırlı Deresi’nin bu ırmağa bağlanması sebebiyle bilhassa yağış alan mevsimlerde maden alanında yapılan kimyasal faaliyetlere dikkat edilmemesi durumunda Karasu (Fırat) Irmağı’nın etkilenmesi kelam konusu olabilir” deniyor.

Proje alanı olarak belirlenen bin 746 hektar alanının kadastro kayıtlarına nazaran yüzde 45’i orman, yüzde 43’ü hazine ve yüzde 5’i mera yeri. Geriye kalan topraklar satın alınan parseller, şahıs toprakları ve yoldan oluşuyor. Şirket, mera müsaadesi ve tarım dışı kullanım müsaadesini Erzincan Valiliği Tarım Vilayet Müdürlüğü ve Erzincan Valiliği Vilayet Besin, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden, orman müsaadesini Orman Genel Müdürlüğü ve Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldı.

Madende patlatma yapılan alan ise Çöpler köyüne 2, Bahçeler mahallesine 2,2, Sabırlı köyüne 2,8, İliç ilçesine 3,7 kilometre uzaklıkta.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu