Anayasa Mahkemesi’nden Dündar ve Gül İçin Karar Çıktı!

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları soruşturması kapsamında tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali var’ dedi.

 

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e 92 gün sonra özgürlük yolu açıldı. Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan Dündar ve Gül için ‘’Hak İhlali var’’ dedi. Böylelikle iki gazeteci için tahliye yolu açıldı. Bu karar İstanbul Cumhuriyet Savcılığına gönderilecek. Ardından infaz hakimliğine yazı yazılacak ve hakim kararı ile tahliye gerçekleşecek.

16 ÜYE KARAR VERDİ

Dündar ve Gül için kararı AYM’nin 17 üyesinden 16’sı verdi. Üye Serdar Özgüldür yurt dışında bulunuyor. AYM’de saat 16.00’da başlayan görüşme 17.45’de tamamlandı. AYM üyeleri oy çokluğu ile ‘’Hak ihlali var’’ dedi.

Yüksek Mahkemenin 10 üyesi, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 üyesi TBMM, 2 üyesi 9. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2 üyesi de Tayyip Erdoğan tarafından AYM üyeliğine seçilmişti.

İŞTE O ÜYELER

1- Zühtü Aslan: Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilen Aslan, Temmuz 2015’te yapılan seçimde Yüksek Mahkemenin yeni Başkanı oldu.

2- Recep Kömürcü: Kömürcü, Yargıtay üyesiyken, yine Gül tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine getirildi.

3- Hasan Tahsin Gökcan: Gökcan da, Yargıtay Başkanlığı tarafından gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı Gül’ün 17 Mart 2014 tarihinde AYM üyeliğine seçtiği isimlerden biri.

4- Muhammed Emin Kuz: Gül’ün atadığı bir diğer üye de Kuz. Bir dönem YÖK Üyeliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevlerini de yapan Kuz, Gül Cumhurbaşkanlığına seçildikten 1 ay sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı olarak atandı. 5,5 yıl bu görevde kalan Kuz, 8 Mart 2013′te Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

5- Nuri Necipoğlu: 2005-2007 yılları arasında Uyuşmazlık Mahkemesi yedek üyeliği de yapan Necipoğlu, Askeri Yargıtay Genel Kurulunun gösterdiği adaylar arasından Gül tarafından 22 Nisan 2010′da AYM üyeliğine seçildi.

6- Erdal Tercan: Gül tarafından 7 Ocak 2011′de AYM üyeliğine seçilen Tercan, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini yürütüyordu.

7- Muammer Topal: Danıştay Genel Kurulu’nun gösterdiği üç aday arasında Gül’ün tercihi Topal’dan yana oldu. Topal’ın göreve başlama tarihi 29 Ocak 2012.

8- Prof. Dr Engin Yıldırım: Gül’ün YÖK kontenjanından AYM üyeliğine atadığı Yıldırım’ın göreve başlama tarihi 9 Nisan 2010.

9- Burhan Üstün: Üstün, Yargıtay Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasındaydı. 30 Mart 2010 tarihinde Gül tarafından AYM üyeliğine getirildi.

10- Alpaslan Altan: Gül’ün Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine seçtiği Altan’ın, Yüksek Mahkeme’de raportörlük görevini yürütürken Denizcilik Müsteşarlığı Yardımcılığına atanması ve burada 31 gün görev yaptıktan sonra Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine seçilmesi uzun süre tartışılmıştı.

11- Hicabi Dursun: Meclis’teki AKP’li vekillerin oylarıyla 2009′da önce Sayıştay Üyeliğine seçilen Dursun, daha sonra yine Meclis Genel Kurulu kararıyla 6 Ekim 2010′da Yüksek Mahkeme üyeleri arasına girdi.

12- Celal Mümtaz Akıncı: Afyonkarahisar Baro Başkanıyken avukat kontenjanındaki adaylar arasında giren Akıncı, TBMM’deki AKP oylarıyla AYM üyesi oldu.

13- Kadir Özkaya: Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 18 Aralık 2014 tarihinde, Danıştay Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından AYM üyeliğine getirilen Özkaya, 2 Şubat’ta yemin ederek görevine başladı.

14- Serruh Kaleli: Kaleli, 19 Temmuz 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı Sezer tarafından AYM üyeliğine getirildi. Kılıç’tan boşalan AYM başkanlığı koltuğu için Aslan ile yarışan Kaleli, 17 üyeden 6′sının oyunu alabildi.

15- Osman Paksüt: Helsinki Büyükelçisi görevini yürütürken Sezer tarafından AYM üyeliğine atandı.

16- Serdar Özgüldür: 2004 yılında Sezer tarafından AYM üyeliğine seçildiğinde Özgüldür, Uyuşmazlık Mahkemesi asıl üyesiydi. Özgüldür halen Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanlığı yapıyor.

17- Rıdvan Güleç: Mart 2015′te TBMM Genel Kurulu’nca Sayıştay üyeleri tarafından gösterilen 3 aday arasından AYM üyeliğine seçildi.

ilgili haberler