Bilim - Teknoloji

Android telefonlara depremden önce bildirim gitti

Paylaş:

Akıllı telefonlar artık yalnızca ‘telefon’ değil. Bu kapsamda Google’ın geliştirdiği ve bir süredir kullanımda olan erken uyarı sistemi Düzce’de sabaha karşı saat 04.08’de gerçekleşen depremi Android telefon kullanıcılarına bildirdi.

Twitter üzerinden yapılan paylaşımlara bakıldığında özelliğin açık olduğu kullanıcılar deprem olmadan 5 saniye kadar önce deprem uyarısı aldı.

DEPREM UYARISI ALANLAR TWİTTER’DAN PAYLAŞTI

Android telefonlara Google tarafından eklenen “deprem uyarıları” sistemi birz kez daha çalıştı ve kullanıcıları yaklaşan deprem sarsıntısına hazırlama konusunda uyardı. Erken uyarı diyoruz ancak 5 saniye bir insanın deprem anına yaklaşmadan önce kaçmasına yetecek bir süre değil. Yine de olayın ilk şokunu atlatmak ve deprem olup olmadığını öğrenmek ya da ev halkının yanına gitme açısından süre kazandırıyor.

Google’ın telefonların içindeki sensörleri kullanarak en ufak hareketleri algılayan erken uyarı sistemi, dünyanın her yerinde hizmete sunuldu. Deprem erken uyarı sistemi şu an için yüzde 100 çalışmıyor yine de dünyadaki bazı depremleri saniyeler öncesinde kullanıcılara bildirmeyi başardı.

Sistem ilk etapta Yunanistan ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kullanıma açılırken, daha sonrasında yüksek deprem riski taşıyan Türkiye’de de açıldı. Google, telefonları sismograf haline getirmek istiyor ve Türkiye’de geçen yıl Antalya depreminde de kullanıldı.

İşte konu hakkında Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar:

Deprem sırasında hayati bildirim uyarısı geldi mi? Bulunduğunuz ille birlikte yazar mısınız?

— Zeki Kayahan Coşkun (@zekikayahan) November 23, 2022

Google Android deprem uyarı sistemi Düzce #deprem’inden 5 saniye önce android telefonlara uyarı ile alarm gönderdi. Ayarlardan deprem uyarılarını aktif hale getirin. Uygulama yüklemenize gerek yok. iPhone kullanıcılarına açık değil.
(Geçmiş, Uykudan, #AFAD, İstanbul, #Earthquake) pic.twitter.com/UynW928xZV

— Ahmet (@ahmtsis) November 23, 2022

Google Android Deprem Uyarı Sistemi diye birşey. Bende ilk defa şahit oldum ve şaşırdım. Bu da ne derken telefona uzanırken sallanmaya başladı

— UÖ (@UgrZ) November 23, 2022

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu