Sağlık

Anne babalar dikkat! Oyuncaklar tehlike saçıyor

Paylaş:

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli, plastiğin, çeşitli organik ya da inorganik elementlerden oluştuğunu söyledi.

Diş kaşıyıcıları, önlükler, oyuncaklar üzere birçok bebek ve çocuk eserinin imalinde PVC yani polivinil klorür kullanıldığı bilgisini veren Denizli, “PVC başta olmak üzere plastik hususlarda, sentetik insan üretimi bir kimyasal olan fitalatlar kullanılır. Fitalat içeren plastikler; bebek dokuma eserleri, bebek bakım eserleri, oyuncaklar üzere materyallerin imalinde kullanılıyor” dedi.

Denizli, bebek ve çocuk eserlerinin içeriğinde bulunabilen başka kimyasallarla ilgili şu bilgileri verdi:

*Polietilen, oyuncak, çocuk oyun alanları, yemek kapları üzere materyallerin üretiminde kullanılır. Polipropilen, dokuma eserleri, kırtasiye eserleri, plastik sandalye, masa üzere bebek ve çocuk mobilyalarının üretiminde kullanılır.

*Bunlara ek olarak Bisfenol-A kullanılarak sentezlenen polikarbonat plastikler, biberon, emzik, bebek mama kapları üzere eserlerin üretiminde; poliesterler, kumaş dayanıklılığını artırmak için bebek ve çocuk dokuma eserlerinde kullanılır.

*Silikonlar, emzik, biberon, önlük, oyuncak üzere gereçlerin imalinde; poliüretanlar ise bebek, çocuk yatağı ve çocuk koltuğu imalinde kullanılır.

PVC’NİN SIHHAT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

PVC üretiminde kullanılan birçok hususun dolanım sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon üzere insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirler oluşturabildiğini anlatan Denizli, bebeklerin gelişme basamağındaki beden sistemlerinin savunmasız olduğunu hatırlatarak şunları aktardı:

*Fitalatlar kolay bir halde havaya salınması ve partiküllere yapışmasından kaynaklı mesken ortamındaki tozlara dahi nüfus ederek maruziyete neden olur.

*Ayrıca bebekler şampuan, losyon, pudra kullanımı ile de fitalata maruz kalırlar. Tıbbi tedavide kullanılan fitalatlar direkt kana geçebilir ve immünolojik sistem, üreme sistemi, hudut sistemi, teneffüs sistemi, deveran sistemi üzerinde olumsuz tesirler yaratır.

*Biberon, emzik, yemek kapları üzere bebek eserlerinin imalinde kullanılan Bisfenol-A (BFA), hudut sistemi ve endokrin sistem üzerinde olumsuz tesirler oluşturmaktadır.

*Ayrıca BFA maruziyeti, immün sitem baskılanması, hormon bozuklukları, obezite, hipertansiyon üzere sıhhat sıkıntılarına neden olabilir.

Söz konusu eserlerin gerçek ve şuurlu kullanılması gerektiğini tabir eden Denizli, şu tavsiyelerde bulundu:

*Ürünlerin kullanım müddetlerine dikkat edilmeli, gerçek şartlarda saklanmalı, hasar görmüş eserler uygun şeklide imha edilmelidir.

*Alternatif olarak; boya içermeyen, keskin sınırları olmayan, muhakkak bir dereceye kadar kurutulmuş, ahşaptan, doğal kumaşlardan yapılmış, geri dönüşümlü oyuncaklar tercih edilebilir.

*Tekstil eserlerinde ise pamuk üzere doğal eserlerden yapılanlar kullanılabilir. Biberon, mama kabı, bardak üzere eserlerin cam ve porselenden yapılmış olanları tercih edilebilir. Bedende birikme yapmayan silikon üzere gereçlerde emzik, diş kaşıyıcı, önlük üzere bebek eserleri tercih edilebilir.

PVC üretiminde kullanılan gereçlerin etrafa zararlarına değinen Prof. Dr. Denizli , şöyle konuştu:

*Bunlardan kurşun, kadmiyum üzere unsurlar sızarak etrafa yayılabilir, hava, su ve toprağa ulaşarak çevresel kirliliğe neden olabilirler.

-PVC yakıldığı vakit, zehirli bir gaz olan hidrojen klorür; renksiz, uçucu, yanıcı bir sıvı olan furan ve kalıcı organik bir kirletici olan dioksin üzere kirleticiler oluşturur.

-Yine PVC imalinde kullanılan fitalatlar sınıfından olan DEHP, plastik ile bağlanmadığı için, kolay bir formda havaya yayılarak çevresel kirliliğe neden olabilir.

Kullanım alanlarına nazaran, plastiklerin yapılarının değiştiğini, bu nedenle plastik yapılı atıkların toplanma, imha edilme ve geri dönüşüme gitme süreçlerinin farklı olduğunu lisana getiren Denizli, kelamlarını şöyle tamamladı:

*Bu süreçler uzman şahıslarca, makul yerlerde ve muhakkak prosedürler izlenerek geri dönüştürülmeli ya da imha edilmelidir. Birinci olarak atık olan plastikler hangi kümeye ilişkin ise buna nazaran ayrıştırılarak toplanmalı ve koruma edilmelidir. Daha sonra yeniden uygun şartlarda taşınarak imha edileceği tesise getirilmeli ve plastiğin imhasına uygun prosedür, uzman şahıslarca gerçekleştirilmelidir. Plastiğin yapısı uygun ise geri dönüşüm sürecine dahil edilmelidir.”

Kızılay Kartal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan, dünyada en sık kullanılan plastik malzemenin PVC olduğunu, oyuncaklarla daima temas halinde oldukları için çocukların çeşitli sıhhat riskleri ile karşılaştıklarını bildirdi.

PVC eser üretimi basamağında kimi kimyasal unsurlar ve ağır metaller kullanıldığını kaydeden Cihan, bu hususları; antimon, klor, cıva, kurşun, kadmiyum, krom, kurşun ve selenyum formunda sıralayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

*Plastik oyuncaklar yaygın olarak PVC unsurundan yapılır. Bu plastik türevi, astım, alerji sıkıntılarına sebep olabilen ve merkezi hudut sistemini, cildi, karaciğeri, bağışıklık sistemini ve üreme sistemini etkileyebilen kanserojen unsurlar içermektedir.

*Seçilecek oyuncakta ‘PVC içermez’ ibaresinin yer almasına dikkat edilmeli, şayet ‘PVC’ içeriyorsa bu oyuncaklar tercih edilmemelidir.

PVC ÜRETİMİNEDE KULLANILAN UNSURLAR VE ZARARLARI 

Prof. Dr. Alper Cihan, PVC üretiminde kullanılan unsurlar hakkında şu bilgileri paylaştı:

Klor: Hammadde olarak klor gazı kullanılmaktadır. Klor bileşenlerinin birçoğu insan sıhhati ve etraf için önemli meselelere sebep olmaktadır.

Cıva: Temel ham husus olan klor gazının üretiminde yükle cıva kullanılmaktadır. Cıva ve bileşenleri; asetaldehit ve viniklorit üzere sentetik endüstriyel hususların üretiminde kullanılmaktadır. Cıva bileşenlerinin birçoğunun insan sıhhati için tehlikeli olduğu bilinmektedir.

Vinil klorür: PVC üretiminde orta eser olarak vinil klorür (VC) kullanılmaktadır. Zehirli, kanserojen bir husustur. PVC üretimi esnasında atmosfere yayılan az ölçüde vinil klorür dahi epeyce tehlikeli zehirlenmelere yol açar.

Etilen diklorür: PVC üretiminde orta eser olarak kullanılan etilen diklorür zehirli bir unsurdur. Beklenen kanserojen olduğuna dair kuşku vardır.

Fitalatlar: Plastik unsurların esnekliğinin, dayanıklılığının artırılmasını sağlar. Tıbbi materyal ve oyuncak üretiminde kullanılır. Tıbbi materyaller ve teknik araçların plastik özellikte olan kısımlarında sık kullanılan fitalat türevi DEHP’dir. DEHP, üretim ve kullanım etaplarının hepsinde insan sıhhati için ziyanlı tesirlere sahiptir. İmha edilme basamağında tabiata da karışmaktadır.

Kurşun ve Kadmiyum: PVC, sıcağa ve ışığa hassas ve kırılgan olduğu için eseri stabilize etmek maksadıyla üretim etabında kurşun ve kadmiyum üzere ağır metaller kullanılmaktadır. Bunların da insan sıhhati için ziyanlı olduğu bilinmektedir. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu